Liście sensu, szczypta kwiatu z hibiskusa, kawałek kory cynamonowej, skórka z jednego jabłka, zmielona kora z kruszyny, kilka liści pu-erch, 5 owoców czarnego bzu i kilka suszonych owoców dzikiej róży. Choć brzmi to, jak przepis na tajemniczą miksturę, to jedynie skład mieszanki ziołowej wspomagającej walkę ze zbędnymi kilogramami  
fit.pl
2014-08-18 00:00
Udostępnij
Herbatki odchudzające

>>>SPRAWDŹ ILE MOŻESZ SCHUDNĄĆ>>>

Lekarze alarmują – co drugi Polak waży więcej niż powinien. Wiele osób podejmuje wyzwanie utraty masy ciała, ale często starania kończą się porażką. Dieta niewłaściwie dobrana, brakuje motywacji i waga zamiast spadać, wciąż rośnie. W sytuacji podbramkowej można spróbować sięgnąć po herbatki wspierające w boju z tuszą. Jeśli nawet nie pomogą, to – właściwie stosowane – na pewno nie zaszkodzą.

Co w herbatce pływa?

Herbatki odchudzające zawierają wyciągi roślinne, kwiaty, owoce, korę, pączki, liście tych roślin od wielu lat wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Ich działanie jest wypadkową reakcji, jakie na organizm człowieka wywierają poszczególne składniki mieszanki. Napary mają dość szerokie zastosowanie. Regulują przemianę materii, przyspieszają trawienie pokarmów, a także regulują reakcje emocjonalne i pomagają utrzymać dobre samopoczucie, które ułatwia przestrzeganie reżimu dietetycznego. Spośród składników w herbatce najczęściej można spotkać: liść sensu, korę kruszyny, kwiat malwy sudańskiej (hibiskusa), owoc bzu czarnego, suszone jabłko, dodatki smakowe (skórka pomarańczy, aromaty). Niekiedy posiadają domieszkę czerwonej herbaty, liści mięty, melisy, kopru włoskiego, kwiat rumianku oraz ziele dziurawca, srebrnika, krwawnika, bratka polnego i kłącze perzu, a także kolendrę. W innych mieszankach spotkać można jeszcze: liść pokrzywy, korzeń lubczyka, mniszka lekarskiego, prawoślazu, strąki fasoli oraz znamiona kukurydzy. Najnowszymi dodatkami w herbatkach odchudzających są: chrom, inulina, L-karnityna, witaminy i kwasy organiczne.

Czy działają?

Działanie ziół stosowanych w herbatkach odchudzających potwierdzone jest przez ziołolecznictwo i medycynę ludową. Brakuje jednak doniesień naukowych mówiących o skuteczności takich naparów. Herbatki odchudzające nie zrobią czegoś za nas i mogą być traktowane jedynie jako środek wspomagający odchudzanie. Jedno jest pewne – odpowiednio stosowane na pewno nie zaszkodzą, a może faktycznie pomogą podczas stosowania właściwie zbilansowanej diety redukcyjnej.

Kto może, a kto nie powinien

Podczas wyboru herbatki odchudzającej należy zwrócić szczególną uwagę na jej skład surowcowy – określony na opakowaniu produktu. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań do stosowania poszczególnych ziół i surowców. Większość herbatek odchudzających zawiera substancje o charakterze przeczyszczającym, dlatego nie powinna być stosowana przez osoby cierpiące na stany zapalne wyrostka robaczkowego, owrzodzenia jelita grubego, niewydolność nerek, krwawienia miesiączkowe. Herbatki, w których zastosowano liść senesu nie powinny być zażywane przez dzieci i młodzież poniżej 15. roku życia oraz kobiety w ciąży i matki karmiące. Substancje zawarte w senesie przechodzą do mleka matki, co negatywnie oddziałuje na karmione dziecko. Osoby ze skłonnością do luźnych stolców powinny zasięgnąć porady lekarza przed zastosowaniem herbatki o działaniu przeczyszczającym. Stosować herbatkę odchudzającą należy ściśle według zaleceń opracowanych przez producenta (informacja o dopuszczalnym czasie stosowania powinna znajdować się na opakowaniu bądź w ulotce informacyjnej). Długotrwałe, nieuzasadnione stosowanie herbatek odchudzających niesie ze sobą ryzyko wywołania zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych, gospodarki elektrolitowej.

dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl