fit.pl mobile logo

Herbatki odchudzające

Liście sensu, szczypta kwiatu z hibiskusa, kawałek kory cynamonowej, skórka z jednego jabłka, zmielona kora z kruszyny, kilka liści pu-erch, 5 owoców czarnego bzu i kilka suszonych owoców dzikiej róży. Choć brzmi to, jak przepis na tajemniczą miksturę, to jedynie skład mieszanki ziołowej wspomagającej walkę ze zbędnymi kilogramami  

>>>SPRAWDŹ ILE MOŻESZ SCHUDNĄĆ>>>

Lekarze alarmują – co drugi Polak waży więcej niż powinien. Wiele osób podejmuje wyzwanie utraty masy ciała, ale często starania kończą się porażką. Dieta niewłaściwie dobrana, brakuje motywacji i waga zamiast spadać, wciąż rośnie. W sytuacji podbramkowej można spróbować sięgnąć po herbatki wspierające w boju z tuszą. Jeśli nawet nie pomogą, to – właściwie stosowane – na pewno nie zaszkodzą.

Co w herbatce pływa?

Herbatki odchudzające zawierają wyciągi roślinne, kwiaty, owoce, korę, pączki, liście tych roślin od wielu lat wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Ich działanie jest wypadkową reakcji, jakie na organizm człowieka wywierają poszczególne składniki mieszanki. Napary mają dość szerokie zastosowanie. Regulują przemianę materii, przyspieszają trawienie pokarmów, a także regulują reakcje emocjonalne i pomagają utrzymać dobre samopoczucie, które ułatwia przestrzeganie reżimu dietetycznego. Spośród składników w herbatce najczęściej można spotkać: liść sensu, korę kruszyny, kwiat malwy sudańskiej (hibiskusa), owoc bzu czarnego, suszone jabłko, dodatki smakowe (skórka pomarańczy, aromaty). Niekiedy posiadają domieszkę czerwonej herbaty, liści mięty, melisy, kopru włoskiego, kwiat rumianku oraz ziele dziurawca, srebrnika, krwawnika, bratka polnego i kłącze perzu, a także kolendrę. W innych mieszankach spotkać można jeszcze: liść pokrzywy, korzeń lubczyka, mniszka lekarskiego, prawoślazu, strąki fasoli oraz znamiona kukurydzy. Najnowszymi dodatkami w herbatkach odchudzających są: chrom, inulina, L-karnityna, witaminy i kwasy organiczne.

Czy działają?

Działanie ziół stosowanych w herbatkach odchudzających potwierdzone jest przez ziołolecznictwo i medycynę ludową. Brakuje jednak doniesień naukowych mówiących o skuteczności takich naparów. Herbatki odchudzające nie zrobią czegoś za nas i mogą być traktowane jedynie jako środek wspomagający odchudzanie. Jedno jest pewne – odpowiednio stosowane na pewno nie zaszkodzą, a może faktycznie pomogą podczas stosowania właściwie zbilansowanej diety redukcyjnej.

Kto może, a kto nie powinien

Podczas wyboru herbatki odchudzającej należy zwrócić szczególną uwagę na jej skład surowcowy – określony na opakowaniu produktu. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań do stosowania poszczególnych ziół i surowców. Większość herbatek odchudzających zawiera substancje o charakterze przeczyszczającym, dlatego nie powinna być stosowana przez osoby cierpiące na stany zapalne wyrostka robaczkowego, owrzodzenia jelita grubego, niewydolność nerek, krwawienia miesiączkowe. Herbatki, w których zastosowano liść senesu nie powinny być zażywane przez dzieci i młodzież poniżej 15. roku życia oraz kobiety w ciąży i matki karmiące. Substancje zawarte w senesie przechodzą do mleka matki, co negatywnie oddziałuje na karmione dziecko. Osoby ze skłonnością do luźnych stolców powinny zasięgnąć porady lekarza przed zastosowaniem herbatki o działaniu przeczyszczającym. Stosować herbatkę odchudzającą należy ściśle według zaleceń opracowanych przez producenta (informacja o dopuszczalnym czasie stosowania powinna znajdować się na opakowaniu bądź w ulotce informacyjnej). Długotrwałe, nieuzasadnione stosowanie herbatek odchudzających niesie ze sobą ryzyko wywołania zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych, gospodarki elektrolitowej.

dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl
 

 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl