Jogurt bez laktozy – dla kogo jest przeznaczony?

Jogurt bez laktozy to produkt, który zyskuje coraz większą popularność wśród osób poszukujących alternatywnych rozwiązań żywieniowych, zwłaszcza dla tych z nietolerancją laktozy. Dla wielu z nich taki typ jogurtu staje się dogodną alternatywą, umożliwiającą cieszenie się smakiem i korzyściami zdrowotnymi jogurtu bez obciążenia organizmu laktozą.
Materiał reklamowy na zlecenie Activia
2024-03-11 13:10
Udostępnij
Jogurt bez laktozy – dla kogo jest przeznaczony?

Czym jest laktoza?

Laktoza, inaczej znana jako cukier mleczny, to disacharyd składający się z dwóch cukrów prostych: glukozy i galaktozy. Jest to związek chemiczny obecny w mleku ssaków, w tym także w mleku ludzkim. Aby laktoza mogła być strawiona i przyswojona przez organizm, wymagana jest obecność enzymu laktazy, który rozkłada ten cukier na łatwo przyswajalne glukozę i galaktozę.

Niektórzy nie posiadają takiego enzymu lub mają jego niedoborów, u takich osób laktoza nie może być prawidłowo trawiona i przyswajana, co powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości tuż po spożyciu tradycyjnego nabiału, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, nudności, biegunki, czy uczucie pełności1. Na szczęście powstaje coraz więcej produktów dedykowanych osobom z nietolerancją laktozy.

Kto powinien jeść jogurty bez laktozy?

Nietolerancja laktozy może dotyczyć osób w różnym wieku, może być spowodowana przez różne czynniki. Istnieją trzy główne rodzaje nietolerancji laktozy: wrodzona nietolerancja laktozy u niemowląt (alaktazja), pierwotna nietolerancja laktozy u osób dorosłych (hipolaktazja) oraz wtórna nietolerancja laktozy2. Schorzenie wiąże się z koniecznością ograniczenia klasycznego nabiału.

Osoby, które nie mogą spożywać cukru mlecznego, mogą sięgać po jogurt bez laktozy jako alternatywę dla tradycyjnych produktów mlecznych. Dzięki niemu mogą cieszyć się smakiem i korzyściami zdrowotnymi jogurtu, bez obaw o wystąpienie nieprzyjemnych objawów związanych z nietolerancją laktozy.

Jogurt naturalny bez laktozy Activia to nie tylko smaczna alternatywa dla tradycyjnych jogurtów, ale także cenne źródło białka i wapnia. Wapń pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych. Występuje on w wielu pysznych smakach oraz w wersji pitnej, w poręcznej butelce, którą można wszędzie zabrać.

Wprowadzenie jogurtu bez laktozy do codziennej diety może przyczynić się do utrzymania zdrowego trybu życia i poprawy samopoczucia osób z nietolerancją laktozy.

1. Fidler, Ewa, Aleksandra Lisowska, and Jarosław Walkowiak. "Nietolerancja laktozy–klasyfikacja i diagnostyka." Pediatria Polska 84.6 (2009): 562-566.

2. Cybulska, Anna, and Anita Nekanda-Trepka. "Ileum of jejunum diseases–the role of nutrition in etiopathogenesis and treatment." Nowa Medycyna.