Kazeina - idealna przekąska na dobranoc

Białko to jeden z najważniejszych składników pokarmowych dla osób aktywnych fizycznie. W trakcie intensywnych treningów nasze zapotrzebowanie na proteiny nieustannie wzrasta. Pokrycie ich niedoborów za pomocą diety bywa niezwykle trudne. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z odżywki białkowej. Obok serwatki najpopularniejszym suplementem jest kazeina składająca się z białek mleka pozbawionych laktozy
2019-08-22 00:00
Udostępnij
Kazeina - idealna przekąska na dobranoc

Kazeina - najważniejsze informacje

Kazeina to jeden z podstawowych składników tworzących białka mleka, który zawiera dużo białka budującego kości i wspomagającego utratę tkanki tłuszczowej. Ten związek stanowi ponad ¾ ogólnej ilości mlecznych protein. Jest to także najchętniej stosowany suplement przez sportowców, przede wszystkim ze względu na właściwości antykataboliczne (zapobieganie procesu rozpadu tkanki mięśniowej). Wydłużony proces trawienia kazeiny hamuje łaknienie. Ponadto ten rodzaj białka przyspiesza budowę masy mięśniowej ze względu na wysoki poziom wchłaniania aminokwasów. Warto zauważyć, że kazeina występuje głównie u osób młodych.

Idealne białko na noc

kazeinabialkonanoc

Zaleca się, aby białko kazeinowe stosowały tylko te osoby, które walczą z dodatkowymi kilogramami poprzez regularne treningi lub aktywni sportowcy. Dobowa dawka, której należy przestrzegać, wynosi od 0,8 do 2,2 grama na kilogram masy ciała. Jednak prawidłowa, a przede wszystkim bezpieczna ilość powinna zostać dopasowana przez dyplomowanego dietetyka lub trenera. W trakcie jej ustalania należy wziąć pod uwagę wiele czynników m.in.: ogólną kondycję organizmu oraz poziom intensywności podejmowanego wysiłku fizycznego.

Kazeinę najlepiej stosować na noc lub tuż przed snem. Dzięki temu, przez kilka najbliższych godzin nasze mięśnie nieprzerwanie są zaopatrywane w duże ilości białka. Ponadto spożywanie tego suplementu o tej porze pozwala zahamować proces rozpadu masy mięśniowej. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby traktować kazeinę jako substytut posiłków w trakcie długich przerw dzielących przyjmowanie poszczególnych pokarmów. Nie należy jednak przyjmować jej od razu po treningu.

Jak działa kazeina?

Po dotarciu do żołądka białko ulega koagulacji pod wpływem działania kwasów żołądkowych, czyli ścina się tworząc śluzowaty skrzep. Jego trawienie trwa od 5 do 7 godzin. W tym czasie do krwiobiegu uwalniane są aminokwasy, które zaopatrują nasze mięśnie w niezbędny budulec. Jakie działanie ma ponadto tego rodzaju białko do stosowania przed snem?

  • kazeina dzięki dużym rozmiarom tworzących ją cząsteczek odpowiada za powolny proces trawienia, dzięki temu zapobiega napadom “wilczego głodu”,
  • poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego,
  • ze względu na dużą zawartość wapnia ma duży wpływ na zachowanie zdrowych kości oraz zębów,
  • pomaga w syntezie białek mięśniowych,
  • a także zapobiega rozpadowi mięśni.

Jaką kazeinę wybrać?

Kazeinę znajdziemy przede wszystkim w mleku oraz produktach mlecznych, a także w odżywkach białkowych. Wśród osób aktywnych fizycznie najpopularniejsza jest kazeina micelarna. Należy jednak pamiętać, aby przed zakupem konkretnego suplementu dokładnie zapoznać się z jego składem. Najlepsze są te produkty, które na etykiecie posiadają jak najmniej składników. Niestety ich duża liczba wskazuje na to, że dana odżywka jest mieszanką różnego rodzaju białek, a kazeina znajduje się tam tylko w śladowych ilościach.

Białko kazeinowe to popularna odżywka, która wydłuża czas wchłaniania aminokwasów. Dzięki temu rozwój mięśni jest możliwy także podczas snu. Jednak warto mieć na uwadze, że przekroczenie zalecanej dawki może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm i wywołać skutki uboczne.