fit.pl mobile logo

Kazeina - idealna przekąska na dobranoc

Białko to jeden z najważniejszych składników pokarmowych dla osób aktywnych fizycznie. W trakcie intensywnych treningów nasze zapotrzebowanie na proteiny nieustannie wzrasta. Pokrycie ich niedoborów za pomocą diety bywa niezwykle trudne. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z odżywki białkowej. Obok serwatki najpopularniejszym suplementem jest kazeina składająca się z białek mleka pozbawionych laktozy

Kazeina - najważniejsze informacje

Kazeina to jeden z podstawowych składników tworzących białka mleka, który zawiera dużo białka budującego kości i wspomagającego utratę tkanki tłuszczowej. Ten związek stanowi ponad ¾ ogólnej ilości mlecznych protein. Jest to także najchętniej stosowany suplement przez sportowców, przede wszystkim ze względu na właściwości antykataboliczne (zapobieganie procesu rozpadu tkanki mięśniowej). Wydłużony proces trawienia kazeiny hamuje łaknienie. Ponadto ten rodzaj białka przyspiesza budowę masy mięśniowej ze względu na wysoki poziom wchłaniania aminokwasów. Warto zauważyć, że kazeina występuje głównie u osób młodych.

Idealne białko na noc

kazeinabialkonanoc

Zaleca się, aby białko kazeinowe stosowały tylko te osoby, które walczą z dodatkowymi kilogramami poprzez regularne treningi lub aktywni sportowcy. Dobowa dawka, której należy przestrzegać, wynosi od 0,8 do 2,2 grama na kilogram masy ciała. Jednak prawidłowa, a przede wszystkim bezpieczna ilość powinna zostać dopasowana przez dyplomowanego dietetyka lub trenera. W trakcie jej ustalania należy wziąć pod uwagę wiele czynników m.in.: ogólną kondycję organizmu oraz poziom intensywności podejmowanego wysiłku fizycznego.

Kazeinę najlepiej stosować na noc lub tuż przed snem. Dzięki temu, przez kilka najbliższych godzin nasze mięśnie nieprzerwanie są zaopatrywane w duże ilości białka. Ponadto spożywanie tego suplementu o tej porze pozwala zahamować proces rozpadu masy mięśniowej. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby traktować kazeinę jako substytut posiłków w trakcie długich przerw dzielących przyjmowanie poszczególnych pokarmów. Nie należy jednak przyjmować jej od razu po treningu.

Jak działa kazeina?

Po dotarciu do żołądka białko ulega koagulacji pod wpływem działania kwasów żołądkowych, czyli ścina się tworząc śluzowaty skrzep. Jego trawienie trwa od 5 do 7 godzin. W tym czasie do krwiobiegu uwalniane są aminokwasy, które zaopatrują nasze mięśnie w niezbędny budulec. Jakie działanie ma ponadto tego rodzaju białko do stosowania przed snem?

  • kazeina dzięki dużym rozmiarom tworzących ją cząsteczek odpowiada za powolny proces trawienia, dzięki temu zapobiega napadom “wilczego głodu”,
  • poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego,
  • ze względu na dużą zawartość wapnia ma duży wpływ na zachowanie zdrowych kości oraz zębów,
  • pomaga w syntezie białek mięśniowych,
  • a także zapobiega rozpadowi mięśni.

Jaką kazeinę wybrać?

Kazeinę znajdziemy przede wszystkim w mleku oraz produktach mlecznych, a także w odżywkach białkowych. Wśród osób aktywnych fizycznie najpopularniejsza jest kazeina micelarna. Należy jednak pamiętać, aby przed zakupem konkretnego suplementu dokładnie zapoznać się z jego składem. Najlepsze są te produkty, które na etykiecie posiadają jak najmniej składników. Niestety ich duża liczba wskazuje na to, że dana odżywka jest mieszanką różnego rodzaju białek, a kazeina znajduje się tam tylko w śladowych ilościach.

Białko kazeinowe to popularna odżywka, która wydłuża czas wchłaniania aminokwasów. Dzięki temu rozwój mięśni jest możliwy także podczas snu. Jednak warto mieć na uwadze, że przekroczenie zalecanej dawki może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm i wywołać skutki uboczne.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl