fit.pl mobile logo

Lody - bomba kaloryczna czy lekki deser. Jak to jest z lodami?

Lody – chętnie sięgamy po nie w czasie upału. Kuszą nas na urlopie, podczas spaceru, a także po zjedzeniu wykwintnej kolacji u znajomych. A co z kaloriami?

Bomba kaloryczna – takie przekonane o lodach funkcjonuje w świadomości ludzi, którzy od czasu do czasu pozwalają sobie na tę chłodzącą przekąskę. Czy mają rację?

Okazuje się, że wbrew pozorom lody mają niską zawartość energetyczną. Śmietankowy lód gałkowy, bądź na patyku to jedynie 91 kalorii. Dla porównania jeden batonik zawiera pięć razy więcej kalorii, bo aż 454!

Śmietankowa radość

Przekonanie o tym, że najbardziej kaloryczne i niezdrowe są lody śmietankowe i waniliowe, to także mit. Dietetycy sugerują, by właśnie te lody wprowadzać w niewielkiej ilości do swojej diety, jeśli wystąpi kryzys, bądź znaczne zapotrzebowanie na coś słodkiego. W prawidłowym odżywianiu zielone światło mają także lody owocowe oraz sorbety z soków owocowych.

Należy wystrzegać się jedynie lodów, zawierających kaloryczne dodatki np.: migdały, orzechy, polewy, likiery, kandyzowane owoce, gdyż zawierają prawie 100 kcal więcej niż lody bez dodatków.

Orzeźwiająco i lekko

Lody mają bardzo ważną zaletę – są szybko trawione i nie zalegają długo w przewodzie pokarmowym oraz w żołądku. Zatem, kiedy mamy ochotę na coś słodkiego, sięgnijmy po ten przysmak zamiast po frytki, czekoladę, słone orzeszki - które zawierają więcej kalorii i są ciężkostrawne.

By spalić kalorie zawarte w lodach wystarczy przez godzinę czytać książkę, bądź wybrać się na krótki 10 minutowy spacer albo namiętnie kogoś całować, podczas gdy inne, kaloryczne przekąski wymagają większej energii i zaangażowania, np. intensywnego treningu na rowerku albo godzinnej gry w siatkówkę.

Dla porównania lody w 100 g zawierają 160 kcal, a czekolada w 100 g - 553, baton 454, ciasto około 435 ( w zależności od dodatków). Zatem dla zdrowia i urody wybieraj lody! By stały się bardziej wartościowe dodawaj do nich przeciery owocowe, dekoruj owocami, w ten sposób prócz przyjemności zyskasz smukłą sylwetkę i zdrową słodycz.

Dobroczynne działanie lodów?

Lody prócz przyjemności z jedzenia, a także lekkości, mogą uśmierzać ból (zalecane przez lekarzy laryngologów po operacji migdałów). Zawarty w nich magnez i wapń wzmacnia kości, natomiast białko i węglowodany dodają sił.

Lody poprawiają wigor, niektóre - zawierają witaminy z grupy B, zatem wspomagają układ nerwowy. Jedynie dzieci nadwrażliwe na białka mleka krowiego powinny zrezygnować z deserów mlecznych, sięgając po lody wykonane na bazie naturalnych soków.
 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl