Idziesz na karnawałową prywatkę. Jak ją spędzić, żeby nie żałować? Co jeść, żeby się nie pochorować?
fit.pl
2007-01-06 00:00
Udostępnij
Menu na prywatkę
Idziesz na karnawałową prywatkę. Jak ją spędzić, żeby nie żałować? Co jeść, żeby się nie pochorować?



Na balach karnawałowych stoły uginają się od jedzenia. Wiele rzeczy kusi wyglądem, zapachem i niepowtarzalnym smakiem…

menu na prywatke 1Jeść, czy nie jeść
Oczywiście jeść. Podczas zabawy i szybkiego tańca organizm spala wiele energii. Aby dobrze funkcjonować przez całą noc i nie odczuwać zmęczenia trzeba zapewnić stały dopływ energii do ustroju. Oczywiście należy pamiętać także o systematycznym uzupełnianiu płynów i najbezpieczniejszej tej nocy – wodzie mineralnej. Niestety bardzo często w czasie zabawy zapominamy o zasadach zdrowego żywienia i próbujemy wszystkiego po kolei. Potem nasz żołądek cierpi i część zabawy spędzamy za stołem z marsową miną. Jak tego uniknąć?

Wybieraj z głową
Pamiętaj, żeby wybierać potrawy z głową. Nie próbuj wszystkiego na raz. Noc jest długa i na pewno wystarczy potraw do rana. Pamiętaj też, że dania, które stały na stole przez 10 godzin w temperaturze pokojowej, nie zawsze są bezpieczne dla naszego organizmu. Dlatego, gdy już wkładasz sobie coś na talerz dokładnie przyjrzyj się smakowitemu kąskowi. Jeśli nie wzbudza twojego zaufania z jakiegokolwiek powodu: posiada nietypowy zapach lub kolor, zrezygnuj z jego spożycia.
[-------]
Raczej unikaj... (Bomba z opóźnionym zapłonem) Najbardziej niebezpieczne na nocnych imprezach są sałatki z sosami, wędliny, tatar z jajem, galantyny (galarety), jaja w majonezie i ciasta z kremami. W tych smakołykach najszybciej rozwijają się drobnoustroje mogące wywołać zatrucia pokarmowe. Bez niepokoju o swoje zdrowie możesz zjeść zupy na ciepło, mięsa pieczone podawane na zimno i ciepło z przystawkami, przekąski ze śledzi, pieczywo, barszczyk z krokietem, kruche ciasta i owoce. menu na prywatke 2

Uwaga napoje wyskokowe
Wszystkim wszem i wobec znane są skutki przedawkowania alkoholu. Każdy wie, ile alkoholu może spożyć, aby następnego dnia normalnie funkcjonować i ominąć przykre skutki picia... Wybierając się na imprezę warto pamiętać, że alkohol w tzw. drinkach, czyli w połączeniu z sokami owocowymi, warzywnymi, syropem cukrowym, coca-colą ma to do siebie, że nie czuć efektów upojenia od razu, tylko po pewnym czasie. Władza w nogach ginie dopiero po wypiciu pewnej porcji takich specjałów. Efekt zawirowania w głowie nieco złagodzi gorąca herbata lub kawa, ale koniecznie z dużą ilością cukru.

Zrób to sam
Jeśli organizujesz imprezę karnawałową dla znajomych w domu, jesteś w o tyle lepszej sytuacji, że samodzielnie decydujesz o menu na tę wyjątkową noc. Przygotowując dania pamiętaj, aby były delikatne i wygodne w jedzeniu. Porcje powinny być na tyle małe, aby umożliwić jedzenie przy tzw. szwedzkim stole. Na stojąco, przy barku, bez zasiadania przy suto zastawionym stole. Organizując przyjęcie zadbaj też o osoby nie jedzące mięsa i podaj np. sałatkę owocową. Goście będą na pewno uraczeni barem sałatkowym i deepami. Owoce obierz ze skóry i podziel na porcje wygodne do jedzenia. Do nadziewania porcji możesz podać wykałaczki lub specjalne patyczki do koreczków. Nie zapomnij o serwetkach.
[-------] Kolorowe szaszłyki Składniki:
1 strąk papryki czerwonej, zielonej, żółtej, 3 ogórki kwaszone, 1 pęczek rzodkiewki, 300g chudej szynki, 200g sera żółtego, 100g oliwek czarnych i zielonych, 100g suszonych śliwek, 100g cebulek koktajlowych. Wykonanie:
Paprykę pokroić w prostokąty, ogórki i rzodkiewkę w plastry. Szynkę i ser pokroić w kostkę,
Na drewniane patyczki nabijać kolejno od dołu ser, rzodkiewkę, paprykę, szynkę, cebulkę, suszoną śliwkę i oliwkę. Podawać na półmisku wyłożonym liściem sałaty. Sałatka owocowa

menu na prywatke 3Składniki:
1 pomarańcza, 1 melon, 1 owoc kiwi, 1 jabłko, 1 gruszka, 1 banan, 1 kiść winogron ciemnych, 1 kiść winogron jasnych, 5 truskawek, 100g rodzynek, 1 kieliszek alkoholu np. czerwonego słodkiego wina.
Wykonanie:
Owoce obrać ze skóry i wydrążyć gniazda nasienne. Owoce pokroić w dowolne cząstki z włożyć do naczynia. Rodzynki namoczyć w alkoholu. Zalać alkoholem z rodzynkami. Można dosłodzić miodem. Odstawić do lodówki na 2 godziny. Podawać schłodzone. Ruloniki z szynki

Składniki:
30dag gotowanej szynki w plastrach, 10dag żółtego sera, ½ puszki minikukurydzy, 10 korniszonów, ½ puszki fasoli czarnej, 12 oliwek zielonych, 20dag pędów z bambusa, 3dag pieczarek marynowanych, 1 por, ½ pęczka natki z pietruszki, ½ pęczka koperku, 1 główka sałaty, ½ puszki brzoskwiń.
Wykonanie:
Koper, sałatę i pietruszkę dobrze opłukać. Liście pora dokładnie umyć i pokroić w cienkie paseczki. Korniszony przekroić na pół. Na każdym plastrze szynki ułożyć kawałek sera, kukurydzę, łyżeczkę pędów z bambusa i fasoli, korniszona, oliwkę, pieczarkę, piórko koperku, 1 liść pietruszki. Zwinąć plastry w ruloniki i przewiązać paseczkiem pora. Ułożyć ruloniki na liściach sałaty i przybrać brzoskwinią pokrojoną w ósemki. Poncz jabłkowy

Składniki:
2 litry soku jabłkowego, 1/3 szklanki soku cytrynowego, 5dag rodzynek, 3 słodkie jabłka, 20 goździków, 4 laski cynamomu (4-5cm), 3 pomarańcze, 3 cytryny, 250g żubrówki.
Wykonanie:
Jabłka umyć, wydrążyć gniazda i pokroić w plastry ok. 1,5cm. Do stalowego garnka wlać sok jabłkowy i włożyć jabłka, cynamon, rodzynki, i goździki. Gotować aż jabłka będą miękkie, ale nie rozgotowane. Wyjąć goździki, dodać żubrówkę i przelać do wazy na poncz. Pomarańcze i cytryny umyć, sparzyć, pokroić w plasterki i włożyć do wazy. Podawać zimny. A.Czarnewicz-Kamińska www.fit.pl