Odchudzanie to proces bardzo trudny, mozolny i rozciągnięty w czasie. Do osób szybko się zniechęcających i oczekujących szybkich efektów kierowane są preparaty mające na celu ułatwienie walki z kilogramami
fit.pl
2014-01-20 00:00
Udostępnij
Odchudzanie ze wspomaganiem


<<<Sprawdź ile możesz schudnąć! Darmowa porada dietetyczna>>>

W aptekach i sklepach spożywczych można kupić wiele środków wspomagających odchudzanie. W każdym z nich obecne są substancje aktywne, których zadaniem jest pobudzenie spalania, przyspieszenie przemian metabolicznych lub zmniejszenie apetytu. Co zawierają? Jak działają? Czy są bezpieczne? Przyjrzyjmy się każdej grupie z bliska.

Środki ziołowe

Mogą występować w formie herbatek, tabletek, ziół do zaparzania. Zawierają najczęściej kompleksy ziołowe, w skład których mogą wchodzić: dziurawiec, liść senesu, kruszyna, pokrzywa, mięta, melisa, ziele nawłoci, pokrzywy, owoc kopru włoskiego, bzu czarnego, hibiskusa, głogu. Mieszanki ziołowe działają moczopędnie, żółciopędnie, przeczyszczająco, a niekiedy zmniejszają wchłanianie składników pokarmowych. Choć metody naszych babć wydają się bezpieczne, to z piciem ziół nie należy przesadzać, bowiem spożywane w nadmiarze wypłukują cenne składniki i mogą wywołać uszkodzenia błony śluzowej jelit.

Błonnikowe „wypełniacze”

Preparaty wysokobłonnikowe tzw. „wypełniacze” to produkty, w których zawarta jest duża ilość włókna pokarmowego – błonnika. Obecne w preparatach włókno pęcznieje w żołądku i przyspiesza pojawienie się uczucia sytości. Ponadto błonnik przyspiesza wędrówkę pokarmu przez przewód pokarmowy, hamuje wchłanianie glukozy i cholesterolu. Wiąże i usuwa z organizmu szkodliwe związki i toksyny.

Preparaty z substancjami bioaktywnymi

Mogą występować w postaci napojów, tabletek, batonów. Najczęściej wykorzystywanymi substancjami bioaktywnymi występującymi w tego typu preparatach są: kwas hydroksycytrynowy (HCA), chitosan, hydroksymetylomaślan (HMB), chrom, L-karnityna, inozytol, cholina.

HCA wpływa na metabolizm tłuszczu i węglowodanów zmniejszając tempo przemian węglowodanów w tkankę tłuszczową.

Chitosan jest naturalną substancją balastową, nie ulegającą trawieniu. Rozpuszczając się w żołądku tworzy żel absorpcyjny wyłapujący i wiążący cząsteczki tłuszczów, węglowodanów, cholesterolu, szkodliwe metale, związki azotowe, a tym samym ogranicza pobranie toksyn. Ponadto chitosan zmniejsza apetyt, obniża całkowitą kaloryczność posiłków, reguluje poziom cukru we krwi i profil lipidowy.

HMB ogranicza rozpad białek ustrojowych, nasila spalanie tłuszczów, obniża poziom cholesterolu. Zapotrzebowanie na ten składnik rośnie w warunkach wzmożonejodchudzanie(1) aktywności fizycznej, a jego suplementacja poprawia zdolności wysiłkowe.

Chrom to minerał pomagający insulinie transportować glukozę z krwi do komórek ciała, co usprawnia procesy spalania cukru. Chrom łagodzi napady tzw. „wilczego głodu”, zmniejsza apetyt na słodycze, poprawia sprawność mięśni przyspieszając spalanie tłuszczu zapasowego w miocytach.

L – karnityna – przyspiesza transport kwasów tłuszczowych do komórek mitochondrium, gdzie ulegają utlenieniu, co wspomaga wytwarzanie energii z tłuszczów.
Inozytol i cholina hamują odkładanie się cholesterolu w ścianach tętnic i umożliwiają szybkie usuwanie kwasów tłuszczowych z wątroby, zapobiegając jej stłuszczeniu.

Dieta z kubka

Diety w postaci koktajli przygotowywanych zastępujących posiłek to najbardziej radykalne rozwiązanie. Ta grupa preparatów zaliczana jest do dietetycznych środków spożywczych. Diety tego typu są bardzo niskoenergetyczne i często są niedoborowe. Przed ich zastosowaniem konieczna jest konsultacja lekarska. Zdecydowanie nie należy używać tych preparatów na własną rękę. Absolutnie nie mogą ich stosować osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i młodzież w okresie intensywnego wzrostu, gdyż mogą prowadzić do powstania niebezpiecznych niedoborów pokarmowych.

Warto wiedzieć
Jeśli nie chcesz paść ofiarą oszustwa:
- Nie kupuj żadnych preparatów na bazarach, od pośredników, czy za pomocą internetu.
- Nie bierz od nikogo żadnych „cudownych” tabletek i napojów.
- Nie zażywaj żadnych leków bez porozumienia się z lekarzem.
- Jeśli już zdecydowałeś, to używaj jedynie środków z opakowań oryginalnych.
- Pamiętaj, że jedynie wysiłek i praca na siłowni przynoszą długotrwale efekty.


dr A.Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl