fit.pl mobile logo

Pięć powodów, dla których warto jeść sałatę

Sałata (Lactuca sativa, z rodziny astrowatych) znana była już w starożytnym Egipcie, czego dowodem są rysunki z okresu Starego Państwa przedstawiające stoły udekorowane jej główkami oraz uprawę. Chociaż sałata stanowi nieodzowny składnik setek przepisów na pyszne i lekkie przekąski, w Polsce wciąż jest warzywem trochę niedocenianym i jadanym znacznie rzadziej, niż na to zasługuje. Oto 5 powodów, dla których warto włączyć sałatę do codziennej diety

Sałata występuje w wielu odmianach: rzymska, lodowa, masłowa, roszponka, lollo, radicchio, dębolistna, endywia; każda smakuje trochę inaczej (np. roszponka posiada lekko orzechową nutę, a rzymska jest delikatnie gorzkawa), ale ich właściwości zdrowotne są do siebie zbliżone. Warto pamiętać, że sałata z hipermarketów nie zawsze będzie dobry rozwiązaniem. Warto uprawiać sałatę samemu lub postawić na którąś ze sprawdzonych upraw ekologicznych. Dla osób zapracowanych, z permanentnym deficytem czasu, dobrym rozwiązaniem będzie zamawianie sałatek (oczywiście z sałatą!) z którejś z uznanych firm, np. Salad Story. No dobrze, ale dlaczego warto sałatę jeść?

  1. Zawiera niewiele kalorii i jest świetna dla osób odchudzających się. 100 gramów sałaty to tylko 14 kalorii. Oczywiście pod warunkiem, że listków sałaty nie przykryjemy grubą warstwą majonezu lub ciężkim dressingiem. Idealne będzie za to kilka kropel oliwy z oliwek.
  2. Wspiera układ odpornościowy. Sałata, co oczywiste, jest zielona, a zielona jest dlatego, że zawiera chlorofil. Jak udowodniono chlorofil wykazuje silne działanie bakteriobójcze, wspiera układ immunologiczny w walce z wirusami, przyspiesza gojenie ran, poprawa wydolność i kondycję organizmu. Dodajmy do tego, że sałata zawiera także sporo witaminy C!
  3. Pomaga zadbać o włosy, skórę i paznokcie. A wszystko dzięki dużej zawartości witaminy E, karotenoidów i antyoksydantów.
  4. Znakomite źródło błonnika. Zgadza się, sałata jest jednym z najbogatszych w błonnik warzyw. Jeśli chcemy, aby nasz układ pokarmowy pracował prawidłowo (bez zaparć, wzdęć czy biegunek), jedzmy sałatę jak najczęściej.
  5. Dba o nasze oczy. Sałata jest dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny. Substancje te zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej oraz wielu innym chorobom oczu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl