fit.pl mobile logo

Pieczarka – grzyb z nie z lasu

Polska produkuje 250 tysiące ton pieczarek rocznie. Jesteśmy największym producentem pieczarki w Europie. Nasi sąsiedzi zachwycają się pieczarką. Warto przyjrzeć się z bliska temu grzybowi, który wcale w lesie nie rośnie  
pieczarka2Grzyby – wbrew obiegowym opiniom są bardzo wartościowe. Zgodnie z definicją UE znalazły zastosowanie, jako żywność funkcjonalna, bowiem są produktami wykazującymi udokumentowany badaniami naukowymi korzystny wpływ na zdrowie ponad ten, który wynika z obecności w nich składników odżywczych tradycyjnie uznawanych za niezbędne.

Pieczarkowe witaminy

Pieczarka dwuzarodnikowa (Agaricus bisporus) w porównaniu z grzybami leśnymi zawiera więcej wapnia i nawet 2 razy więcej potasu, bo aż 289 mg/100g. Posiada też więcej witaminy C. Pieczarka zawiera też ok. 17mg witaminy C w 100g suchej masy, co plasuje ją na poziomie porównywalnym z popularnymi warzywami i owocami. Grzyb jest także zasobny w witaminy z grupy B: B2 i PP.

Pieczarkowe aktyoksydanty

Pieczarka jest uznawana za dobre źródło związków przeciwutleniających. Spośród występujących w owocnikach kwasów fenolowych dominuje kwas galusowy, kwas kumarynowy, cynamonowy. Pod względem zawartości związków fenolowych ogółem pieczarka dwuzarodnikowa zdecydowanie przewyższa boczniaka ostrygowatego i shiitake. Warto wiedzieć, że lokalizacja tych substancji nie jest w grzybie jednorodna. Najwięcej tych związków zlokalizowanych jest w blaszkach – mają ich one 4-krotnie więcej niż trzony i kapelusze. Innym silnym związkiem o działaniu antyoksydacyjnym jest występujący w pieczarce aminokwas zawierający w swej budowie atom siarki – ergotioneina. Niektóre badania mówią, iż pieczarka zawiera ergotioneiny w podobnej ilości, co boczniak ostrygowaty, który uważany jest za znakomite źródło tego związku w świecie grzybów. Zawarte w pieczarce lowastatyny – mają działanie hipocholesterolemiczne. Posiadają zdolność absorpcji cholesterolu z diety. Włoscy badacze w pieczarce znaleźli substancję o nazwie Z-factor II, która obniża poziom cukru we krwi.

Pieczarkowy antybiotyk

Z uprawowej pieczarki barwy białej wyizolowano antybiotyk agarycynę. Pieczarka posiada w swym składzie związek agarytynę – substancję o działaniu przeciwzapalnym. Agarytyna wykazuje też działanie bakteriobójcze i bioaktywne.

Pieczarkowy błonnik

Pieczarka jest także zasobna we włókno pokarmowe – chitynę. Obecne w grzybie glukany – swoiste polisacharydy – posiadają właściwości przeciwnowotworowe. Oddziałują na powierzchnię limfocytów lub na białka osocza, aktywując makrofagi, komórki żerne i limfocyty T-pomocnicze, przez co zwiększa się wytwarzanie interferonu, co z kolei hamuje rozwój komórek nowotworowych. Inną grupą związków obecnych w grzybach są lektyny. Powodują one apoptozę komórek nowotworowych. Podobnie działają też zawarte w grzybach terpenoidy.

Pieczarka w kuchni

Obróbka termiczna powoduje straty witamin w surowcu. Badania dowiodły, że największe starty powoduje gotowanie, a to z powodu ucieczki substancji do wywaru. Dlatego warto ten wywar też używać. Straty składników odżywczych rzędu 25% powoduje działanie mikrofal. Smażenie przyczynia się do powstawania strat jedynie na poziomie 5%. Najzdrowiej byłoby zatem jadać pieczarkę na surowo. Grzyb poddaje się wdzięcznie także duszeniu, pieczeniu, grillowaniu i suszeniu.

Dr A.Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl