Czy wiesz czym jest grzybica pochwy? Poznaj charakterystykę choroby i dowiedz się na czym polega jej leczenie.
2017-02-13 00:00
Udostępnij
Grzybica pochwy - objawy i leczenie

Grzybica pochwy to jedna z najczęściej pojawiających się infekcji intymnych. Chorobie towarzyszą różnego rodzaju, nieprzyjemne objawy, które skutecznie obniżają poziom komfortu codziennego funkcjonowania. Na szczęście sama dolegliwość nie należy ani do groźnych, ani też do trudnych do zwalczenia.

 

Przyczyny grzybicy pochwy

 

Winnym powstania grzybicznej infekcji intymnej jest Candida albicans, czyli grzyb należący do rodziny drożdżaków. A jakie czynniki sprzyjają jego powstaniu i rozwojowi? No cóż, w praktyce wyróżniamy dwie, główne przyczyny grzybicy pochwy, a mianowicie antybiotykoterapię oraz występujące w organizmie kobiety zaburzenia hormonalne. W przypadku antybiotykoterapii dochodzi do zniszczenia nie tylko chorobotwórczych drobnoustrojów, ale również bakterii odpowiedzialnych za utrzymanie zdrowego, czyli kwaśnego środowiska pochwy. Z kolei zaburzenia hormonalne wpływają na obniżenie kwaśności pochwy. Podobnie dzieje się pod koniec cyklu; wówczas również jesteśmy narażone na wystąpienie infekcji intymnej.

Objawy dolegliwości

Infekcja intymna pod postacią grzybicy pochwy jest o tyle nieprzyjemna, o ile stosunkowo łatwa do zdiagnozowania. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, iż jej przebiegowi towarzyszą niezwykle charakterystyczne objawy. Wśród typowych symptomów wspomnianej dolegliwości wymienić należy przede wszystkim swędzenie pochwy oraz dość charakterystyczne pieczenie mające miejsce w trakcie oddania moczu. Poza tym panie mogą zaobserwować upławy o białej barwie i ból w trakcie stosunku seksualnego. Zaczerwienione mogą być również okolice sromu.

 

Leczenie grzybicy pochwy

 

Jak zostało to już wspomniane, samo leczenie grzybicy pochwy jest stosunkowo łatwe, jednak koniecznie musi być ono przeprowadzane pod nadzorem lekarza ginekologa gdyż tylko on może poprawnie zdiagnozować chorobę, a następnie przepisać odpowiednie środki farmakologiczne. W praktyce grzybicę leczy się na dwa sposoby; za pomocą tabletek doustnych lub też czopków dopochwowych. Naturalnie decyzję o wyborze odpowiedniej metody podejmuje lekarz ginekolog.

Warto dodać, że istnieją sprawdzone sposoby na zapobiegania infekcjom intymnym. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: http://www.zdrowemiasto.pl/i/13/kobieta/jak-skutecznie-chronic-sie-przed-infekcjami-intymnymi,7385.html. Poza tym polecane jest sięgnąć po suplementy diety o działaniu ochronnym, takie jak chociażby prOVag (piramidazdrowiaintymnego.pl).