Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym

Koktajl zrobiony z świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale także zdrowy wybór, który dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Starannie wyselekcjonowane owoce, warzywa i dodatki, takie jak nasiona czy kiełki, mogą tworzyć pyszną i bogatą w witaminy mieszankę, która wspiera zdrowie i witalność organizmu oraz dba o potrzeby poszczególnych jego części, takie jak mocne paznokcie czy gładka skóra. Poniżej znajduje się przepis na odżywczy koktajl, którego składniki są kluczowe w diecie wspomagającej zdrowie i siłę zębów.
Aleksandra Załęska
2024-04-16 09:31
Udostępnij
Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym

Składniki na 2 porcje:

  • 1 banan
  • 1 mango
  • 3-4 garście świeżych liści szpinaku
  • 2 łyżki masła orzechowego
  • 1 szklanka mleka
  • Ksylitol (opcjonalnie)

Czas przygotowania: ok. 3 minuty

Sposób przygotowania: Owoce należy umyć, banana i mango obrać ze skórki. Następnie wszystkie składniki miksować przez około 1 - 2 minuty. Opcjonalnie można dosłodzić koktajl ksylitolem. Zamiast tradycyjnego mleka można użyć napoju roślinnego, takiego jak sojowy, owsiany czy migdałowy.

Wskazówka: Dieta wspomagająca zdrowie i wytrzymałość zębów powinna zawierać odpowiednie mikroelementy, z których szczególnie ważne są wapń i fosfor. Najpopularniejszym źródłem wapnia jest mleko i produkty mleczne. Warto jednak wiedzieć, że bogate w wapń mogą być również zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, a także ziarna, orzechy i suszone owoce. Istotne dla zdrowia zębów są również witaminy C i A, które wspomagają wchłanianie wapnia. Doskonałym źródłem witaminy C jest owoc kiwi, natomiast mango dostarcza zarówno witaminy C, jak i A. Picie świeżych koktajli jest świetnym i smacznym sposobem na dostarczenie organizmowi, w tym również zębom, odpowiednich składników odżywczych w naturalnej, wartościowej formie.

Przygotowując koktajl, należy pamiętać, aby nie dosładzać go cukrem. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, można użyć do tego ksylitolu. – zaleca dr. Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Ważne jest, aby koktajle spożywać tylko za pomocą słomki, dzięki czemu w znacznym stopniu ograniczymy kontakt cukrów i enzymów trawiennych ze szkliwem. Po spożyciu koktajlu warto odczekać około 30 minut, zanim sięgniemy po szczoteczkę do zębów. Dopiero po tym czasie można umyć zęby, nie narażając szkliwa. Nie wszyscy wiedzą, że ksylitol ma właściwości antypróchnicze i dzięki swojemu zasadotwórczemu działaniu może hamować rozwój bakterii wywołujących próchnicę. Dlatego też osoby ceniące słodki smak mogą bez obaw używać tego słodzika jako dodatku do żywności.