fit.pl mobile logo

Rooibos: W czym tkwi tajemnica słonecznego naparu?

Ujęty w jedną kategorię herbat czerwonych wraz z chińskim pu-erh rooibos tak naprawdę wcale herbatą nie jest. Jego przypominające igły listki nie pochodzą z krzewów herbacianych, a z czerwonokrzewu, który naturalnie występuje w południowych rejonach Afryki. Powstający z nich napar jest nie tylko smaczny, łagodny, ale też zdrowy, ponieważ wywiera pozytywny wpływ na nasz organizm. Czym charakteryzuje się herbata rooibos oraz dlaczego warto ją pić?

Herbata to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Czarna, zielona, czerwona, owocowa czy ziołowa – każda ma swoich stałych zwolenników. Nie inaczej jest z tajemniczo brzmiącą rooibos.

Czerwonokrzew, z którego zbierane są liście suszu rooibos, występuje w górach Cederberg w Republice Południowej Afryki, gdzie ma doskonałe naturalne warunki do uprawy, bez konieczności nawożenia go. Intensywnie czerwona barwa powstaje w wyniku fermentacji zebranych gałązek wraz z listkami, przypominającymi igły sosny. Ususzone i drobno pocięte części rośliny stanowią podstawę cudownego naparu o oryginalnym zapachu i smaku. Otrzymujemy z niego delikatny, miodowy napój bez charakterystycznej dla innych herbat goryczki.

Jak najlepiej parzyć rooibos?

Aby otrzymać idealny napar susz rooibos należy zalać wrzątkiem oraz parzyć pod przykryciem od trzech do pięciu minut. Jeśli nie lubimy „fusów”, warto kupić rooibos w torebkach lub sypać go do papierowego filtra bądź koszyczka z drobnymi oczkmi. W przypadku tego naparu nie musimy obawiać się zbyt długiego czasu zaparzania, jak ma to miejsce w przypadku herbat zielonych i białych. Rooibos nie traci w ten sposób właściwości, zmienia się jedynie jego intensywność, która nie wiąże się z nabieraniem gorzkiego smaku. W sklepach możemy także znaleźć mieszanki rooibosa z miodokrzewem (honeybush), który jest lekko kwiatowy i delikatniejszy w smaku.

Dobroczynne działanie rooibosa

Dlaczego warto włączyć do swojej codziennej rutyny poranny lub wieczorny kubek naparu z rooibosa? Szczególnie powinny wziąć go pod uwagę osoby starsze, rodzice, osoby mające wysokie ciśnienie oraz kobiety w ciąży. Ze względu na brak kofeiny i teiny, która występuje w herbacie czy yerba mate, jest on łagodny, bezpieczny oraz stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznej, czarnej herbaty. Brak substancji pobudzających organizm pozwala na delektowanie się intensywnym naparem bez ryzyka nadmiernego pobudzenia. Kubek rooibosa polecany jest także osobom cierpiącym na bezsenność bądź mającym problemy z zasypianiem, ponieważ napar z czerwonokrzewu cechują również właściwości odprężające.

– Czerwony napój z rooibosa to smaczna alternatywa dla klasycznej herbaty. Wyrazisty i zarazem delikatny oraz pozbawiony goryczki smak, a także brak kofeiny i teiny w liściach sprawiają, że napar z rooibosa może pić każdy. Rooibos szczególnie zasmakuje tym, którzy lubią miód i orzechy, bowiem te aromaty są szczególnie wyczuwalne w naparze. Jeśli jednak nie przekonują nas te nuty smakowe, możemy sięgnąć po rooibos z dodatkami, na przykład organicznym kakao czy suszonymi owocami. Warto go pić regularnie wieczorną porą, aby się wyciszyć i przygotować do głębokiego snu – przekonuje Piotr Duniec z English Tea Shop Polska.

Napar z czerwonokrzewu posiada też właściwości uspokajające i rozweselające, dlatego warto go pić przy rozdrażnieniu i w czasie nadmiernego stresu. A wszystko to dzięki dużej zawartości flawonoidów. Czym są te związki? To naturalnie występujące substancje, które nie tylko odpowiadają za kolor warzyw czy owoców, ale też działają jak miotełka oczyszczająca nasz organizm z toksyn i wolnych rodników, odpowiadających za starzenie się komórek. Ale nie tylko: flawonoidy odpowiadają za nasz dobry humor, ponieważ wspomagają wydzielanie serotoniny, popularnego „hormonu szczęścia”. W stanach obniżonego nastroju regularne picie rooibosa może być szczególnie korzystne.

Rooibos na smuklejszą sylwetkę

Herbaty, szczególnie zielona i kuzynka rooibosa – czerwona pu-erh, polecane są do picia osobom dbającym o smukłą sylwetkę. Nie inaczej jest z naparem z czerwonokrzewu. Dzięki wspominanym już właściwościom antystresowym pozwala kontrolować nasze uczucie głodu, zapobiegając gwałtownym jego napadom, które pojawiają się często przy długo utrzymującym się stresie. Rooibos usprawnia także trawienie oraz wspomaga metabolizm, dlatego jego picie jest polecane w walce z niechcianymi kilogramami. Pamiętajmy jednak, że napar z liści czerwonokrzewu nie zastąpi nam ćwiczeń czy zdrowej, niskokalorycznej diety – w połączeniu z aktywnością fizyczną i zbilansowaną dietą pomoże jednak osiągnąć smuklejszą sylwetkę.

Delikatny napar z rooibosa to doskonały przepis na chwilę relaksu i pełnego odprężenia. Pity regularnie z pewnością przyniesie wiele korzyści zdrowotnych i poprawiających samopoczucie. Należy także zaznaczyć, że rooibos możemy pić w dowolnych ilościach, zawsze wtedy, kiedy tylko najdzie nas ochota na ten wyjątkowy, przepełniony słonecznymi nutami napar.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl