Arbuzy rewelacyjnie smakują zwłaszcza w letnie dni, są również zdrową propozycją przekąski zastępującej słodycze chipsów. Występuje w wielu odmianach arbuzów: czerwone, żółte, mini z pestkami i bez. Walory smakowe a przede wszystkim właściwości zdrowotne sprawiają, że spożywanie arbuza ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie naszych organizmu.
fit.pl
2016-08-24 00:00
Udostępnij
Smacznie i zdrowo - arbuzy
Antyoksydanty
Arbuz zawiera w sobie niezwykle ważne dla nas antyoksydanty. Do najważniejszych należą likopen i beta karoten. Głównym zadaniem tych substancji jest zdolność do neutralizacji wolnych rodników, które przyczyniają się do utleniania cholesterolu, powodując szybsze odkładanie się go na ściankach żył, co w konsekwencji prowadzi do chorób serca i zawału. Złemu cholesterolowi przeciwdziałają również zawarte w arbuzie witamina C, karotenoidy i potas.

Potas i magnez
Arbuz poza dużą ilością antyoksydantów zwiera również potas i magnez, które wpływają na obniżenie ciśnienia krwi. Dodatkowo potas ma dobroczynny wpływ na proces oczyszczanie nerek z wielu szkodliwych substancji, usuwa również kwas moczowy z krwi zmniejszając tym samym możliwość uszkodzenia nerek oraz powstawanie kamieni nerkowych. Ponadto potas i magnez, jak również arginina zawarte w arbuzie mają znakomity wpływ na pracę insuliny, jej poziom i działanie na cukier, dzięki czemu diabetycy mogą bez obaw jeść ten owoc. Duża zawartość wody w arbuzie sprzyja aktywniej pracy nerek, dzięki czemu są one regularnie oczyszczane. Woda, która stanowi aż 99 procent składu arbuza ma też duże znaczenie w redukowaniu pragnienia, jak również w obniżaniu temperatury ciała.

Pestki
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z dobroczynnych właściwości pestek arbuza, które znacząca większość z nas wyrzuca. Gorzkie w smaku pestki są źródłem wielu substancji i mikroelementów pozytywnie wypływających na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, a ostatnie badania naukowców dowodzą, że zawarte w pestkach arbuza witaminy i minerały mają znaczący wpływ na proces leczenie bardzo poważnych i groźnych dla życia ludzkiego chorób. Pestki arbuza w świetle dotychczasowych badań pomagają w leczeniu takich schorzeń jak: infekcje grzybicze, bakteryjne oraz choroby skóry, układu pokarmowego i oddechowego a regularne spożycie pestek arbuza może przyczynić się do wyleczenia wrzodów żołądka. To co jest istotne w przypadku spożywania pestek, ich jedzenie nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych. Do prozdrowotnych właściwości pestek arbuza należy działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dodatkowo nasiona arbuza pomagają w rozwiązaniu problemu z zaparciami. Kolejną zaletą tych niepozornych nasionek jest tłuszcz, dzięki któremu zwiększa się przyswajalność likopenu, a którego w składzie arbuza jest znacząca ilość. Pestki arbuza to również źródło wielu niezbędnych dla naszego organizmu witamin i mikroelementów takich jak magnez, cynk, żelazo, witaminy z grupy B, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Jedyną wadą, o której należy pamiętać spożywając nasionka arbuza jest ich kaloryczność,100 g. zawiera ponad 500 kcal.