fit.pl mobile logo

Studencka dieta na sesję

Przemęczenie i stres związane z egzaminami mogą ograniczyć możliwości naszego mózgu. A wystarczy prosta dieta, by test z dietetyki zaliczyć na piątkę
Sesja to chyba najcięższy okres w życiu każdego studenta. Zarwane noce, hektolitry wypitej kawy i wszystko po to, by wbić do głowy tysiące mniej lub bardziej przydatnych informacji.

Ludzki mózg zużywa 20% energii wyprodukowanej przez ciało. Nic dziwnego, że w czasie wzmożonego wysiłku intelektualnego może szybko wyczerpać zapasy. Ważne by w okresie przygotowań do sesji egzaminacyjnej odpowiednio odżywić ten najważniejszy organ.

W sprawniejszym przyswajaniu wiedzy pomoże dieta bogata w witaminę C, potas i lecytynę, które usprawniają pracę komórek mózgowych.

Witamina, lecytyna, minerały

Lecytyna bierze udział w procesach pamięciowych, dlatego w czasie wzmożonego wysiłku intelektualnego koniecznie musisz uzupełnić jej niedobory. W aptece można kupić gotowe preparaty, a jeśli nie jesteś zwolennikiem farmakologicznych suplementów sięgnij po orzechy, kiełki pszenicy i soję.

W przerwie między kolejnymi rozdziałami podręcznika, warto sięgnąć po owoce cytrusowe oraz inne produkty bogate w witaminę C. To właśnie ona ustrzeże cię przed ewentualnym przeziębieniem, o które nie trudno, gdy organizm jest osłabiony. Kwaśna witamina jest także dużym sprzymierzeńcem naszego mózgu.

Ucząc się nie możesz zapomnieć o trzech minerałach: potasie, magnezie i cynku. Są one niezbędne do prawidłowego działania nie tylko mózgu, ale także całego organizmu. Bogatym źródłem potasu są banany, brzoskwinie, ziemniaki, pomidory. Magnez znajdziesz w pestkach dyni, kakao, koperku, natce pietruszki, migdałach i kaszy gryczanej. Cynk w rybach, chudym mięsie, chlebie pełnoziarnistym i ostrygach.

Nie rezygnuj z posiłków

Pamiętaj, że w czasie wzmożonego wysiłku umysłowego nie wolno ci zapomnieć o zdrowym śniadaniu. Nie bez powodu mówi się, że to najważniejszy posiłek dnia.

Umysł potrzebuje energii. Jeśli aktualnie stosujesz restrykcyjną dietę cud, rezygnujesz z całych posiłków lub np. z węglowodanów, odchudzasz też mózg, który głoduje razem z tobą. Nie możesz pozbawiać go cukru (oczywiście pochodzącego np. z owoców lub kaszy, a nie z cukierniczki).

Ucząc się po nocach nierzadko sięgasz po pierwszą, drugą, a nawet trzecią filiżankę kawy. To niezbyt mądre, bo wypłukuje ona z organizmu cenne minerały, które dla twojego mózgu w czasie sesji są na wagę złota. Zamiast filiżanki czarnego naparu lepiej pij wodę mineralną. Schłodzona z cytryną ugasi pragnienie i orzeźwi twój umysł.

Powiew świeżej myśli

W czasie sesji nawet najlepsza dieta bez ruchu i aktywności fizycznej nie będzie tak skuteczna jakbyś chciał. Warto więc zrobić sobie półgodzinną przerwę w nauce i pójść na spacer. Zimne i rześkie powietrze dotleni mózg. Jeśli do egzaminu zostało niewiele czasu i boisz się go zmarnować spacer możesz wykorzystać na przykład na powtórkę nauczonego materiału.


www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl