fit.pl mobile logo

Cukrzyca ciążowa

Taka diagnoza to szok dla przyszłej matki. Pojawia się u kobiet, które nigdy nie miały problemu z nieprawidłowym poziomem cukru. Nieleczona może mieć negatywny wpływ na płód. W tej sytuacji tylko od ciebie zależy czy dziecko urodzi się zdrowe
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Zawdzięczamy ją współczesnemu trybowi życia jaki większość z aktywnych zawodowo osób prowadzi. Naukowcy twierdzą, że cukrzyca to choroba życia w dobrobycie. Nadwaga, zła dieta, brak ruchu podwyższają ryzyko zachorowania. Leczy się na nią coraz więcej osób, w tym także dzieci. Lekarze alarmują, że już dość zaawansowanymi cukrzykami są uczniowie podstawówek. Mali pacjenci już na starcie muszą zdawać sobie sprawę z zagrożeń jakie wynikają z nieprawidłowego odżywiania.
ciaza tekst
Cukrzyca może także być stwierdzona u kobiet w ciąży. Jest to tak zwana cukrzyca ciążowa. Jak podają statystyki cierpi na nią ok. 3 proc. przyszłych mam. Ten rodzaj cukrzycy występuje nawet, jeśli kobieta wcześniej nie była diabetykiem. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną. W czasie ciąży w miarę rozwoju płodu radykalnie zmienia się metabolizm organizmu przyszłej matki i jego gospodarka hormonalna.

Cukrzycę wykrywa się ok. 26 tygodnia ciąży. Objawy, które mogą świadczyć o chorobie to częste oddawanie moczu i chroniczne zmęczenie, ale dopiero badanie krwi może to potwierdzić.

Hiperglikemia ustępuje samoistnie 6 tygodni po porodzie. Choroby nie można bagatelizować. Konsekwencje nieleczonej cukrzycy ciążowej mogą zaważyć na przebiegu ciąży, zdrowiu dziecka i samopoczuciu matki. Dzieci, których matki mają cukrzycę ciążową rodzą się duże, przez co mogą wystąpić problemy przy porodzie (konieczność cesarskiego cięcia), a maluchy mogą mieć problemy z układem oddechowym.

Od momentu kiedy kobieta dowiaduje się, że ma cukrzycęmusi uważać na siebie w szczególny sposób. Lekarz, który się nią opiekuje wytłumaczy jak ma postępować.

Nie praktykuje się przepisywania środków farmakologicznych. Jeśli zajdzie taka konieczność, zalecana jest insulina. W większości przypadków wystarczy przestrzegać diety. Przyszła mama powinnaś jeść często, a mniej -  6–8 posiłków w ciągu dnia. Menu ciężarnej chorej na cukrzycę powinno składać się z nabiału, ryb, chudego mięsa i warzyw. Od chwili kiedy kobieta dowiaduje się, że jest chora musi koniecznie wyeliminować cukier oraz węglowodany proste. Znajdują się one w białej mące i jasnym pieczywie. W tym czasie należy również ograniczyć spożywanie owoców np. bananów( wskazane są kwaśnie owoce) i soków, które można zastąpić wodą mineralną czy ziołową herbatą. Ciężarna pacjentka musi także kilka razy dziennie kontrolować poziom cukru we krwi.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że następnej ciąży również może towarzyszyć cukrzyca. Ryzyko to można zminimalizować prowadząc zdrowy tryb życia. Aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, unikanie stresów i wyeliminowanie nałogów daje dużą gwarancję, że cukrzyca nie wróci.

Koniecznie kilka razy dziennie powinnaś również mierzyć sobie poziom cukru we krwi. Dokładną dietę zaleci ci opiekujący się tobą diabetolog.

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl