To, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt, to fakt, z którym już dziś się nie dyskutuje. Ponad wszelką wątpliwość udowodniono bowiem, że skład mleka mamy jest optymalnie dopasowany do potrzeb najmłodszych dzieci, jest przez nie najlepiej tolerowany i zapewnia najbardziej skuteczną ochronę przed bakteriami i wirusami 
fit.pl
2014-03-24 00:00
Udostępnij
Dlaczego warto karmić piersią?
 

Należy dodać, że WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca wyłącznie karmić piersią przez pierwsze sześć miesięcy, a kontynuować przez 2 lata. AAP (Amerykańska Akademia Pediatrii) zaleca wyłącznie piersią karmić przez 6 miesięcy, a kontynuować co najmniej przez 12 miesięcy.

Początki bywają trudne

Początki karmienia piersią bywają trudne. Kłopoty pojawiają się zwykle już w pierwszych dniach po porodzie i często wynikają z fizjologii lub braku doświadczenia kobiet, które zaledwie przed chwilą zadebiutowały w roli mam. Jakie są najczęstsze przyczyny trudności z przystawianiem malucha do piersi? Wybór niewłaściwej pozycji do karmienia (tzn. takiej, która powoduje dyskomfort i kobiety, i dziecka), kłopoty z laktacją (np. brak pokarmu), bolesność brodawek, zastój czy zapalenie piersi. Niezależnie jednak od napotkanych problemów laktacyjnych, młode mamy powinny pamiętać, że warto dać sobie szansę i spróbować przezwyciężyć przeszkody.

Dobre dla dziecka, dobre dla mamy

O zaletach karmienia piersią powiedziano i napisano już wiele. Powszechnie wiadomo, że skład mleka mamy to samo dobro. Żaden inny pokarm dedykowany niemowlętom nie jest tak idealnie dopasowany do potrzeb żywieniowych malucha jak pokarm naturalny, którego skład zmienia się w zależności od potrzeb dziecka. Nie wspominając już o roli, jaką odgrywa we wspieraniu rozwijającego się systemu immunologicznego maluszka. Ale karmienie piersią jest dobre nie tylko dla dzieci, ale także dla kobiet. To właśnie karmienie naturalne pozwala świeżo upieczonej mamie szybko wrócić do formy i figury sprzed ciąży, posiada także jednoznacznie pozytywne działanie prozdrowotne, np. zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, jest wygodne i bardzo ekonomiczne.

Niezbędnik mamy karmiącej

Są takie produkty, wobec których mama karmiąca nie powinna przejść obojętnie. Najnowsza wersja Dzienniczka Karmienia Maluszka Brioko, powstała we współpracy z Certyfikowanymi Doradcami Laktacyjnymi, to produkt idealny na pierwsze sześć miesięcy życia maluszka i świeżo upieczonej mamy. Dlaczego jest tak ważny i potrzebny? Ponieważ nie pozwala zgubić się w nowej dla nas rzeczywistości, bo systematyzuje wiedzę, idealnie sprawdza się, gdy opiekę nad niemowlakiem sprawuje więcej niż jedna osoba, pozwala monitorować rozwój dziecka i obserwować jego prawidłowy rozwój. Dzienniczek Karmienia Maluszka to prawdziwe kompendium wiedzy o niemowlaku- służy m.in. do zapisywania czasu karmienia, zaznaczania, do której piersi maluch był ostatnio przystawiony, a w przypadku mam odciągających pokarm i karmiących bądź dokarmiających butelką - zaznaczania ilości wypitego mleka. W dzienniczku znajduje się też tabela choroby- z zapisem diagnozy, sposobu leczenia, dawkowania leków. O tym, jak bardzo na co dzień przydaje się Dzienniczek Karmienia Maluszka, świadczy m.in. fakt uhonorowania go mianem SuperProduktu miesięcznika Mam Dziecko.

www.dziecko.fit.pl