Dlaczego warto nauczyć dziecko pływać?

Nie ma chyba dzieci, które nie lubią zabaw w wodzie, dlatego warto do tygodniowego grafiku przemycić chociaż jedną godzinę na basenie. Zyskamy wówczas pewność że nasza pociecha będzie bezpieczna nie tylko podczas wodnych zabaw, ale że dostanie przy okazji sporą dawkę dobra dla swojego organizmu. A co najważniejsze, każde dziecko odda się tej godzinie z wielką przyjemności
2019-05-09 00:00
Udostępnij
Dlaczego warto nauczyć dziecko pływać?

Kiedy rzymski poeta Juwenalis użył sentencji „W zdrowym ciele zdrowy duch” chyba sam nie przypuszczał, że te słowa będą przytaczane przez organizacje sportowe na całym świecie. O ile jeszcze kilka lat temu aktywność fizyczna wśród dzieci była popularna to teraz coraz bardziej zanika. Chłopcy co prawda czasem pokopią w piłkę marząc o karierze niczym Robert Lewandowski, natomiast dziewczynki autorytetu oraz sportu dla siebie jak na razie nie znalazły. Jedni i drudzy zamiast podwórka często wybierają komputer i smartfon. A na lekcjach wychowania fizycznego ciężko młodzież porządnie rozruszać, a kiedyś popularne SKS-y wychodzą z mody. Na szczęście jest jeszcze taka aktywność, do której można bez problemu przekonać swoje dziecko i zdecydowanie zalicza się do niej basen.

PŁYWANIE ZBAWIENIEM DLA ROZWOJU TWOJEGO DZIECKA

Pływanie oprócz tego, że jest wysiłkiem fizycznym, jest przede wszystkim dla naszej pociechy atrakcją. Dziecko pływając nie odczuwa zmęczenia, bo czerpie z tego przyjemność. Jeżeli Twoja pociecha czuje się w wodzie jak ryba, to wielkie brawa dla ciebie. Jeżeli jednak jest na etapie pływania swoim stylem i to dosyć kulejącym, dowiedz się dlaczego warto to zmienić.

- Nieprawidłowa postawa ciała i skrzywienie kręgosłupa to najczęściej spotykany problem wśród dzieci, które większość czasu spędzają w szkolnej ławce na niewygodnych i twardych krzesłach. Do domu podjeżdżają samochodem lub autobusem, a wolny czas spędzają z elektronicznymi przyjaciółmi. Systematyczne pływanie to jedna z najczęściej rekomendowanych czynności sportowych.


Nie ma drugiej takiej aktywności, która zadba szybko i przyjemnie o rozwój sylwetki naszego dziecka – mówi dr Łukasz Grzywacz, Prezes Klubu Sportowego Polskiej Akademii Aktywnego Rozwoju.

- Sama nauka pływania jest dodatkowo wysoce ogólnorozwojowa. Ma ogromny wpływ na gibkość i zwinność. Wykonywany szeroki zakres ruchów pomaga utrzymać elastyczność stawów i wiązadeł. Rozpoczęcie przygody z pływaniem uczy samodzielności, a przede wszystkim dyscypliny. Warto dbać o zdrowie, pokonywać bariery, próbować nowych rzeczy . To właśnie nauka pływania jest jedną z najważniejszych kwestii w rozwoju dziecka pozytywnie wpływającą na wszystkie aspekty jego życia. Pływanie ma także zbawienny wpływ na układ oddechowy i krążenia. Tym samym wzmacniamy i wspomagamy serce i jego rozrost. Jeszcze więcej korzyści z pływania czerpiemy dla układu oddechowego. Stosując wiele różnych zabaw związanych z nurkowaniem, stymulujemy płuca naszych małych pływaków, które  najlepiej rozwijają się w młodym wieku. Jeżeli wtedy ich nie wytrenujemy, to już nigdy nie będziemy mogli zdobyć takiej wydolności – dodaje Łukasz Grzywacz

Warto wspomnieć, że pływanie jest jednym z najmniej inwazyjnych sportów pod kątem kontuzji. Możemy być spokojni, że nasze dziecko wróci do domu bez obdartych kolan czy ze skręconą kostką. Spędzając czas na basenie spędzamy go często również wspólnie z naszym dzieckiem, co przy innych sportach jest rzadkie.