Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Wyjazd na narty to świetny sposób na aktywne spędzenie weekendu, czy rodzinnych ferii zimowych. Zanim jednak spakujemy sprzęt i strój do szusowania, warto pomyśleć o fizycznym przygotowaniu się do sezonu. Jak to zrobić?
fit.pl
2016-11-25 00:00
Udostępnij
Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Wzmocnienie kondycji

Wyjazd w góry i udanie się na stok bez odpowiedniego przygotowania może spowodować nieprzyjemne zakwasy i przyczynić się do groźnych kontuzji. Aby tego uniknąć, warto odpowiednio wcześniej zadbać o swoją kondycję. Jak wcześnie należy zacząć? Najlepiej już na dwa miesiące przed planowanym wyjazdem i nie krócej niż miesiąc przed nim. Trening przygotowawczy powinien uwzględniać ćwiczenia rozciągające, poprawiające równowagę i oczywiście wzmacniające. Specjaliści zalecają:

  • brzuszki,
  • przysiady,
  • wymachy ramion i nóg,
  • nożyce,
  • wykroki.


Na równowagę doskonale sprawdzą się przysiady na jednej nodze, zaś wzmocnienie kondycji zagwarantują ćwiczenia aerobowe: jazda na rowerze, pływanie, bieganie. Na początek wystarczy ok. 20 minut takiego treningu, który stopniowo trzeba wydłużać.

Osoby, które mają już doświadczenie na stoku i znają technikę jazdy oraz bezpiecznego upadania powinny sobie je przypomnieć. Takie przygotowanie pozwoli spędzić więcej czasu na szusowaniu, zapobiega powstawaniu zakwasów i może uchronić przed kontuzjami. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie pod okiem trenera. Co prawda można samemu zaplanować treningi, ale wymaga to bardzo dużo samodyscypliny.

 

Zweryfikuj sprzęt

Bezpieczna jazda zależy nie tylko od przygotowania fizycznego, ale też od sprzętu w dobrym stanie. Jeśli odpowiednio zakonserwowaliśmy narty po zakończonym sezonie, z pewnością ich przygotowania nie będzie wymagać wiele wysiłku. Jeśli jednak deski są nie do końca idealne, warto oddać je do profesjonalnego serwisu. Oprócz tego koniecznie należy zweryfikować stan wiązań i zadbać o bieliznę termoaktywną zapobiegającą wychłodzeniu ciała podczas jazdy. Osoby, które chciałyby uwiecznić pierwsze chwile na stoku, albo zarejestrować swoje umiejętności mogą poszukać specjalnych urządzeń. Wbrew pozorom nie są one kosztowne - porównanie najniższych cen kamer sportowych pozwala stwierdzić, że taki sprzęt dostępny jest za nawet mniej niż 100zł.
 

Jako rejestrator początkowych zmagań tego typu urządzenia sprawdzą się doskonale. Oprócz kamer o tradycyjnym wyglądzie można też kupić specjalne okulary przeciwsłoneczne z rejestratorem obrazu – pozwoli to na sfilmowanie zjazdu z nieco innej perspektywy i stworzenie niezapomnianej kompilacji.