fit.pl mobile logo

Jak trafnie wybrać sport dla dziecka?

Uprawianie sportu niesie za sobą wiele korzyści tak dla naszego zdrowia jak i samopoczucia, dlatego miłość do aktywności fizycznej warto zaszczepiać w dziecku już od najmłodszych lat. Dzięki temu będzie ono mniej chorowite, bardziej sprawne, pewne siebie, lepiej zintegrowane z rodziną (jeśli sport jest jedną z form spędzania wolnego czasu) i rówieśnikami. Jak trafnie wybrać sport dla dziecka? Na jakie zajęcia i kiedy je zapisać?

Na te pytania odpowiadają doradcy z Mikrorata.pl

Sport dla dziecka – jaki wybrać?

O kondycję dziecka warto zacząć dbać jak najwcześniej. Dlatego jeśli nasza pociecha chodzi już do przedszkola, to powinniśmy zapisać ją na prowadzone w nim zajęcia, które będą dostosowane do jej wieku i potrzeb.
O ile mamy taką możliwość „poślijmy” również malca na dodatkowe zajęcia sportowe, które w zależności od tego jaką dyscyplinę wybierzemy, przyniosą mu wiele korzyści. Jakich? O tym poniżej. Przedstawiamy krótki wachlarz różnych aktywności wraz z zaletami wynikającymi z ich uprawiania.

Taniec

Ten powinien spodobać się dzieciom, które są bezpośrednie, kontaktowe i dobrze „dogadują się” z rówieśnikami.
Jeśli nasza pociecha jest nieśmiała, to można zapisać ją na taniec towarzyski, gdyż tam będzie mieć kontakt tylko z jedną osobą, a poczucie dyskomfortu związanego z tańczeniem z kimś w parze powinno z czasem zmaleć. Jeśli tak się nie stanie wtedy warto wysłać dziecko na indywidualne zajęcia taneczne takie jak balet, hip-hop czy jazz.
Jakie korzyści daje taniec? Przede wszystkim przyczynia się do zwiększenia świadomości własnego ciała, poprawia koordynację, wykształca poczucie rytmu, pozwala zachować prawidłową postawę i…walczyć z nieśmiałością. Taniec dodaje także pewności siebie i zwiększa poczucie własnej wartości. Warto jednak wiedzieć, że nie jest dla każdego, gdyż wymaga dobrej kondycji i mocno obciąża stawy.

Balet

Wspomniany już balet to niezwykle wymagający, ale i rozwijający sport. Na niego warto zapisać już kilkulatka (zapisy możliwe są od 3 roku życia), gdyż wówczas dziecko ma największe możliwości fizyczne.  
Co daje balet? Podobnie jak taniec sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy, wykształca poczucie rytmu, uczy obowiązkowości i zdyscyplinowania.
Należy jednak dodać, iż nauka baletu jest nierozerwalnie związana z wiekiem – im wcześniej zapiszemy na te zajęcia dziecko, tym większe ma ono szanse na opanowanie sztuki baletowej (w starszym wieku z racji fizycznych ograniczeń może okazać się to niewykonalne).

Sztuki walki

Te polubią dzieci, którym nie brakuje energii i które dobrze czują się wówczas, gdy mogą z kimś rywalizować. Są to niezwykle fizycznie męczące zajęcia, dzięki czemu sprawdzą się w przypadku tych malców, które nadmiar sił witalnych muszą gdzieś ulokować.  

Sztuki walki mają również dobroczynny wpływ na dzieci nerwowe, agresywne i te z rozproszoną uwagę, gdyż zbyt wysoki poziom pobudzenia zostaje rozładowany w wyniku aktywności fizycznej. Co więcej, dodają one pewności siebie, uczą panowania nad emocjami (radzenia sobie z nimi) oraz nad własną siłą.
Nie należy także bać się tego, że dziecko, które zapiszemy na judo czy karate stanie się agresywne – takie obawy są bezpodstawne, gdyż sztuki walki wbrew pozorom mają uspokajający wpływ nawet na najbardziej żywiołowych malców.

Pływanie

To z kolei sport dobry dla wszystkich i pływania warto uczyć już małe dzieci. Poprawia ono wydolność krążeniowo-oddechową, wzmacnia mięśnie, ma dobroczynny wpływ na kręgosłup i pozwala pozbyć się lęku przed wodą.

Jazda konna

Niestety nie jest to najtańsza dyscyplina sportu, lecz z pewnością przypadnie ona do gustu dzieciom kochającym przyrodę i lubiącym kontakt ze zwierzętami. Zalety wynikające z przebywania z żywą istotą są ogromne i znajdują zastosowanie w wielu formach terapii.  Jakie korzyści daje jazda konna? Prócz wspomnianego już kontaktu ze zwierzętami jest to wyprostowana postawa i mocne mięśnie.

Gry zespołowe

Te nie są dla każdego, bowiem nie wszystkie dzieci lubią grupową aktywność. Niektóre będą dobrze czuły na boisku, grając w piłkę nożną czy koszykówkę, a inne wolą sporty indywidualne. Podstawą jest tu znajomość własnego dziecka i jego charakteru, gdyż dzięki temu będziemy mogli ocenić czy jest ono raczej typem samotnika czy też małego przywódcy.

Jazda na rowerze lub rolkach

Na takie zajęcia dziecka zapisywać nie musimy. Co więcej, mogą być one formą aktywności i spędzania wolnego czasu dla całej rodziny. Jeśli chcemy zapewnić dziecku odpowiednią dawkę ruchu to czy na rower czy rolki powinniśmy wychodzić regularnie.
Poza korzyściami zdrowotnymi systematyczna aktywność fizyczna nauczy naszą pociechę zdyscyplinowania, pozwoli jej również przywyknąć do tego, że ruch jest ważną częścią jej życia.

Wskazówka!

Większość dzieci (zwłaszcza tych najmłodszych) cechuje „słomiany zapał”, dlatego po kilku pierwszych zajęciach na które zawieziesz swoją pociechę możesz usłyszeć, że dziś woli ona zostać w domu, bo nie chce jej się ćwiczyć.
O ile wspomniana niechęć wynika jedynie z lenistwa (a nie np. choroby czy tego, że malec nie odnajduje się w danym sporcie), to takim prośbom nie należy ulegać. Spokojnie wytłumaczmy dziecku dlaczego powinno pójść na zajęcia i zawieźmy je na nie. Dopiero jeśli sytuacja będzie się powtarzała, a niechęć nie zniknie, można rozważyć wypisanie malucha  z zajęć.

Uwaga!
Pamiętaj, że każdy sport niesie za sobą ryzyko urazów i kontuzji na które narażone jest szczególnie małe dziecko, ma ono bowiem słabo rozwinięty układ kostno-mięśniowy. Do najczęstszych skutków ubocznych aktywności fizycznej należą zwichnięcia i złamania, skręcenia i naderwania stawów. Na szczęście jednak dzieci na ogół dobrze znoszą tego rodzaju urazy i szybko wracają do pełni sił.

Zapisując malucha na zajęcia sportowe zadbaj o jego bezpieczeństwo: zapewnij mu odpowiedni strój i obuwie, wytłumacz, że musi słuchać instruktora i stosować się do jego poleceń oraz zaopatrz dziecko w przedmioty konieczne do uprawiania danej dyscypliny sportu (np. kask, czepek, ochraniacze na łokcie i kolana etc.).

Jak trafnie wybrać sport dla dziecka – podsumowanie

wybór rzadko jest najlepszy. Dlatego pozwól dziecku spróbować wielu dyscyplin nim wybierze taką, która jest dla niego. Nie zmuszajmy go na siłę do żadnego sportu, gdyż w ten sposób możemy zrazić naszą pociechę do aktywności fizycznej.

Pamiętaj również, że sport powinien zostać dostosowany do wieku, możliwości i kondycji dziecka, a fakt, że Ty kochasz taniec, wcale nie musi oznaczać, że Twój smyk również go polubi. Dlatego obserwuj swoje dziecko, a zajęcia na które je zapiszesz dopasuj do jego osobowości. Powodzenia!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
daruderally

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA http://www.igortreneronline.pl PRZECZYTAJ POZYTYWNE OPINIE ZADOWOLONYCH KLIENTÓW ! I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-
Julka Marciniak

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: http://www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko!

Zgłoś nadużycie-
marta.waszczyk

Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na stronę najlepszego trenera w Polsce: http://www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-
paula1608

Moim zdaniem to nie wolno też dziecka na siłę zmuszać do sportu, raczej poprzez zabawę uczyć że sport jest ważny. Bo potem wyrastają takie dzieci które mają ogromną nadwagę i muszą korzystać z diet i iqacai żeby schudnąć. Jeszcze jak dziecko małe to nie jest takie świadome tego ale potem jak widzi te wszystkie gwiazdki takie chude to samo chce takie być.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl