fit.pl mobile logo

Mały astmatyk – dzieciństwo bez wyrzeczeń

We współczesnym świecie, w którym powietrze naszpikowane jest szkodliwymi substancjami, a wody są poważnie zanieczyszczone, coraz częściej rodzą się dzieci dotknięte astmą oskrzelową
Mały astmatyk, nawet otoczony troskliwą opieką kochających rodziców nie będzie szczęśliwy, jeśli odbierzemy mu kawałek dzieciństwa. Potrzebuje on rówieśników, wspólnej z nimi zabawy, czy wakacyjnych wyjazdów bez rodziców. Spacer, o ile nie w okresie pylenia, na pewno wyjdzie dziecku na dobre, podobnie jak wyjazd nad morze, gdzie powietrze pełne jest jodu. To prawda, że niepokorna latorośl mająca astmę wymaga więcej uwagi niż jej zdrowi rówieśnicy, ale prawdą jest też to, że tak samo potrzebuje towarzystwa, okazji do spożytkowania energii, czy wiary w jej możliwości…

Z lekarzem za pan brat!

Nieleczona astma może prowadzić do bardzo ciężkich powikłań zdrowotnych. Co więcej, złe samopoczucie dziecka wywołane schorzeniem może mieć negatywny wpływ na szkolne osiągnięcia oraz jego funkcjonowanie w grupie rówieśników. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest bycie w stałym kontakcie z lekarzem, który kontroluje stan zdrowia naszej pociechy. Ważne jest także, aby wizyty u specjalisty były dla dziecka czymś normalnym, zwykłą czynnością, a nie nieprzyjemnym obowiązkiem. Nie należy zaniedbywać wizyt kontrolnych, które standardowo zaleca się raz na kwartał. Są one nie tylko okazją do sprawdzenia stanu zdrowia, ale też dają możliwość podpytania o najnowsze metody leczenia, terminy szczepień czy kwestię aktywności fizycznej. Rodzice bardzo często „wolą dmuchać na zimne” i pełni obaw wypisują dziecko z lekcji WF. Tymczasem aktywność fizyczna jest kluczowa dla rozwoju fizycznego młodego człowieka. Takie sporty jak pływanie, siatkówka, skoki wzwyż czy skoki w dal są najlepszym wyborem dla astmatyków, którzy dobrze znoszą krótkotrwały wysiłek.

Astmatyk powinien móc uprawiać sport mimo choroby!

Czy zdanie Kochanie nie biegaj, bo zaczniesz się dusić! brzmi znajomo? Dziecko chore na astmę nie powinno być jednak pozbawione możliwości uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego. Astmatycy powinni co prawda unikać sportów, które wiążą się z długotrwałym wysiłkiem na świeżym powietrzu w okresie pylenia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wasze dziecko spełniło marzenia o byciu następcą np. Pawła Korzeniowskiego. Pływanie jest zalecane osobom chorym na astmę – śmiało puszczajcie swoje dziecko z klasą na basen. Uprawianie sportów nie tylko wpływa pozytywnie na przebieg choroby, wzmacniając mięśnie oddechowe, ale również poprawia samopoczucie i umacnia wiarę we własne siły. Rodzice astmatyka powinni jednak pamiętać, aby uprzedzić nauczyciela o dolegliwości swojej pociechy – musi on być przygotowany do podjęcia odpowiednich kroków w razie ataku astmy, a także mieć świadomość, jaki zestaw ćwiczeń jest odpowiedni dla małego sportowca.

[-------]

Wszystkich rodziców, którzy nadal wahają się czy sport to na pewno coś dobrego dla ich dziecka chorującego na astmę, powinny przekonać słowa Radosława Śmigielskiego, lekarza opiekującego się astma-dziecko2medalistką olimpijską Otylią Jędrzejczak: - Astmatyk powinien mimo choroby mieć szansę na sport, a nawet na medale […] Otylia też od dzieciństwa cierpi na astmę. Właściwie to z powodu astmy w ogóle trafiła na basen. Jak widać, fakty mówią same za siebie, a nikomu nie trzeba przypominać o emocjach, które wywoływały w Polakach kolejne zwycięstwa naszej mistrzyni.

Mały sportowiec i jego apteczka

Leczenie astmy u dzieci nie różni się od leczenia tej choroby u dorosłych – zmianie podlega jedynie dawkowanie. Dawka leku zależna jest od wieku dziecka, masy ciała i metabolizmu. W leczeniu stosuje się najczęściej leki wziewne – glikokortysteroidy. Przy astmie o łagodnym przebiegu zamiast niewielkich dawek sterydów wziewnych, mogą być stosowane leki w tabletkach. Leki te są przyjmowane raz dziennie. Leki doustne mogą być także stosowane zapobiegawczo w przypadku astmy, w której skurcz oskrzeli wywoływany jest głównie przez wysiłek fizyczny, czyli np. w przypadkach, gdy nasze dziecko ma duszności tylko na lekcjach WF-u.

Astma coraz lepiej znana

Według statystyk podawanych przez Światową Organizację Zdrowia ponad 300 milionów ludzi na całym świecie cierpi na astmę. Liczba ta ma znacznie wzrosnąć w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Na szczęście, rośnie także poziom świadomości rodziców na temat leczenia dzieci chorych na astmę. Pojawia się coraz więcej miejsc, gdzie można porozmawiać z lekarzem, poczytać o chorobie, czy dowiedzieć się czegoś o najnowszych metodach walki z astmą. Rodzice, chcąc lepiej poznać dolegliwość dziecka, mogą na przykład zajrzeć na stronę www.odetchnijspokojnie.pl lub też skontaktować z jednym ze stowarzyszeń działających na rzecz astmatyków i ich rodzin. Pamiętajmy, że astma to nie wyrok – można z nią żyć i mieć udane dzieciństwo…

Czytaj więcej:

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl