fit.pl mobile logo

Masz zbyt mało pokarmu? Oto porady dla Ciebie

Karmienie piersią jest wpisane w kobiecą fizjologię – piersi przygotowują się do tego etapu jeszcze w okresie w ciąży. Początki jednak bywają trudne – szczególnie, że nie wszystkie kobiety mogą liczyć na nawał pokarmu. Jeżeli masz wrażenie, że z mleko z Twoich piersi wypływa w niewielkich ilościach, nie poddawaj się. Dowiedz się, jak zwiększyć laktację.

Na ilość pokarmu wpływa wiele czynników, m.in. to, jak szybko maluch zostanie przystawiony do piersi zaraz po porodzie. Niemałe znaczenie ma również częstotliwość karmień oraz... brak stresu. Tymczasem wiele kobiet martwi się, że w pierwszych godzinach po porodzie wypływa niewielka ilość mleka. To całkowicie naturalne – zwiększona produkcja rozpocznie się po kilku dniach. Przyczyną może być też tzw. kryzys laktacyjny – proces, podczas którego pokarm zmienia swój skład i dopasowuje się do potrzeb żywieniowych niemowlęcia. Jednak niezależnie od tego, co jest przyczyną zbyt małej ilości pokarmu, możesz skutecznie temu zaradzić.

 • Częściej przystawiaj do piersi

Jeżeli zauważysz, że Twoje piersi produkują niedostateczną ilość mleka, zrezygnuj z podawania mleka w butelce. Częściej przystawiaj malucha do piersi – nie ma bowiem bardziej efektywnej metody niż ssanie piersi przez niemowlę.

Pamiętaj, aby równomiernie przystawiać dziecko raz do jednej, raz do drugiej piersi – dzięki temu w obu zacznie pojawiać się większa ilość pokarmu.

 • Pobudzaj laktację laktatorem

Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć laktację, zaufaj sile laktatora. Między karmieniami odciągaj pokarm za pomocą tego urządzenia. Stosuj przy tym metodę interwałową, która polega na odciąganiu mleka przez 7 minut, 5 minut, 3 minuty – naprzemiennie z jednej piersi i drugiej. Powtarzaj ten proces kilka razy dziennie.

 • Skorzystaj z systemu wspomagającego karmienie

W przypadku, gdy niedostateczna ilość mleka wywołuje niechęć maluszka do ssania piersi, skorzystaj ze specjalnego systemu wspomagającego karmienie (SNS). Składa się on z buteleczki zawieszanej na szyi mamy oraz dwóch drenów wychodzących z butelki.

Butelkę trzeba wypełnić wcześniej odciągniętym mlekiem i zawiesić (dnem do góry). Dreny należy przykleić do piersi – tak, aby ich końcówki stykały się z brodawką. Potem wystarczy tylko odkręcić zaworek i przystawić malucha do piersi. Dziecko pobiera mleko z butelki i jednocześnie ssie pierś, co stymuluje laktację.

 • Wypijaj preparaty ze słodem jęczmiennym

Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć laktację, zacznij pić specjalne preparaty zawierające słód jęczmienny. Badania naukowe wykazują, że zawarty w nim beta-glukan odpowiada za wzrost stężenia prolaktyny – hormonu regulującego wydzielanie mleka.

 • Nie pomijaj nocnych karmień

Chcąc zwiększyć produkcję naturalnego pokarmu, należy pamiętać o przystawianiu maluszka do piersi również nocą. Chociaż dla wielu kobiet jest to uciążliwe, ma ogromne znaczenie dla poprawy laktacji. W nocy stężenie prolaktyny jest najwyższe, dlatego ssanie piersi przez maluszka przyczyni się do silniejszego pobudzenia produkcji naturalnego pokarmu.

 • Opróżniaj piersi do końca

Jeżeli do tej pory maluszek nie opróżniał do końca piersi, laktacja faktycznie mogła zmniejszyć się. Dlatego należy zmienić podejście, pamiętając o opróżnianiu piersi do końca – aż będą miękkie i wiotkie. Im bardziej puste piersi, tym organizm silniej pobudza laktację – w ten sposób reaguje na potrzeby pokarmowe malucha.

Jeśli niemowlę zasypia przy piersi, postaraj się go obudzić. Ewentualnie możesz odłożyć dziecko do łóżeczka, a resztę pokarmu odciągnąć laktatorem.

 • Zadbaj o relaks

Stresujesz się, że masz mało mleka? Robi się z tego błędne koło, ponieważ zdenerwowanie zmniejsza laktację.

Jeżeli chcesz pobudzić produkcję pokarmu, zadbaj o samopoczucie. Postaraj się nie stresować, więcej odpoczywaj. Wypoczęta mama to uśmiechnięta mama, której organizm jest w stanie produkować więcej pokarmu.

Nadal masz problemy z laktacją? Poproś o pomoc

Stosujesz się do powyższych wskazówek, ale nadal masz wrażenie, że pokarmu nie przybywa? Zamiast poddawać się, poproś o wsparcie. Doradca laktacyjny to specjalista, który pomoże odnaleźć przyczynę problemu. Czasami winę ponosi nieprawidłowa technika karmienia – niemowlę źle chwyta brodawkę, dlatego ssanie jest zbyt płytkie. Wystarczy więc skorygować podstawowe błędy, aby móc dalej karmić dziecko piersią – tak długo, aż oboje będziecie sobie tego życzyli.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl