Silna wrażliwość na stres u dzieci była do tej pory wiązana jedynie z niekorzystnymi skutkami, np. problemami wychowawczymi i zdrowotnymi. Tymczasem według badań, nadwrażliwe dzieci mogą radzić sobie bardzo dobrze w życiu, pod warunkiem, że dorastają w środowisku, w którym otrzymują wsparcie
fit.pl
2010-03-04 00:00
Udostępnij
Pamiętaj o wsparciu
W badaniach wzięło udział 338 przedszkolaków, ich nauczyciele i rodzice. Kindergarten9Naukowcy sprawdzali odporność na stres u dzieci w serii stawianych przed nimi zadań, które miały naśladować codzienne, potencjalnie stresujące sytuacje. Za pomocą specjalnych kwestionariuszy sprawdzali też stosunki panujące w rodzinach dzieci.

Okazało się, że dzieci, u których występowały silne reakcje na stres miały większe od mniej wrażliwych rówieśników ryzyko problemów rozwojowych. Jednak było tak tylko wówczas, gdy sytuacja w ich rodzinach była napięta. Te zaś spośród wrażliwych maluchów, które rosły w kochających się i wspierających rodzinach, radziły sobie w przedszkolu bardzo dobrze.

"Rodzice i nauczyciele mogą przekonać się, że dbanie i wychowywanie wrażliwych dzieci, jest - podobnie jak hodowla orchidei - bardzo wymagające" - mówi cytowana przez serwis Eurekalert dr Jelena Obradovic, która kierowała badaniami. "Dzieci te mogą jednak rozkwitnąć w osoby o wyjątkowych uzdolnieniach i sile, gdy dorastają w środowisku, w którym znajdą wsparcie, pomoc i zachętę" - komentuje dr Obradovic.