fit.pl mobile logo

Pływanie a rozwój dziecka

Pływanie to jedna z najzdrowszych aktywności ruchowych. Jest formą rekreacji, którą może uprawiać niemal każdy – niezależnie od wieku, kondycji czy stanu zdrowia. Idealnie kształtuje sylwetkę, stymuluje i wzmacnia napięcie mięśniowe, poprawia krążenie oraz ma szerokie zastosowanie w procesie rehabilitacji. Dodatkowo, w przeciwieństwie do innych sportów, obciążenie stawów jest tu niewielkie, a to w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko kontuzji. Korzyści z pływania jest wiele. Ruch w wodzie to także fantastyczna zabawa, dlatego warto przekonać dziecko do tej formy aktywności już w wieku wczesnoszkolnym

Człowiek rodzi się z odruchem pływania, ale z uwagi na fakt, iż w kolejnych etapach rozwoju odruch ten nie jest podtrzymywany – zanika. Dlatego pływania musimy uczyć się „na nowo”. Pływanie należy do tej samej grupy sportów, co bieganie czy jazda na rowerze – jest treningiem aerobowym, czyli takim, w tracie którego mięśnie otrzymują potężną dawkę tlenu, niezbędnego do spalania zapasów energii. Dlatego tak chętnie zalecane jest przez lekarzy jako panaceum na różne dolegliwości i schorzenia.

Na czele w walce z nadwagą i otyłością

W przypadku dużej nadwagi sporty takie, jak bieganie czy treningi siłowe, nadmiernie obciążają stawy, co może mieć fatalne skutki w postaci kontuzji wykluczającej dziecko z dalszej aktywności. Pływanie jest sportem idealnym w walce z nadmiernymi kilogramami i modelowaniem sylwetki. Redukuje stres i poziom kortyzolu, co ma znaczący wpływ na zwiększenie metabolizmu i utratę wagi.

- W wodzie nie działa grawitacja, wykonywanie ruchów jest zatem prostsze. Dodatkowo, pokonywanie oporu, jaki stawia woda, angażuje niemal wszystkie mięśnie, powodując spalanie kalorii. Ważna jest jednak regularność treningów. Jeśli tylko pozwala na to czas, starajmy się zapisać dziecko na basen 2-3 razy w tygodniu. Ma to ogromne znaczenie w kształtowaniu prawidłowych nawyków aktywnego spędzania czasu, a przez to – zdrowego stylu życia. Aby bardziej zachęcić dziecko do aktywności, pokażmy mu, że nie jest ono w tym osamotnione i zapiszmy się z nim na zajęcia. Taka dawka motywacji z pewnością pomoże nie tylko dziecku, ale i nam samym - mówi lek. Bogusław Rataj, lekarz medycyny sportowej Grupy LUX MED

Korekcja wad postawy

Siedzący tryb życia dotyczy nie tylko dorosłych, ale niestety coraz częściej również dzieci. Nieprawidłowa postawa ciała to coraz częstszy problem. Zajęcia na basenie z wykwalifikowanym instruktorem pomogą skutecznie skorygować wady postawy, które dzieci nabywają poprzez zbyt długie spędzanie czasu w szkolnych ławkach i przed komputerem. Regularne pływanie odciąża poszczególne odcinki kręgosłupa i rozwija mięśnie odpowiedzialne za jego stabilizację. Nie wszystkie style pływackie będą jednak korzystne w przypadku różnych wad postawy.

- Styl klasyczny, czyli tzw. żabka, pomaga w przypadku problemów z odcinkiem lędźwiowym, skoliozą i płaskostopiem. Pływanie kraulem również pomaga na odcinek lędźwiowy, a dodatkowo angażuje ramiona i klatkę piersiową. Ale to styl grzbietowy jest najbardziej polecanym stylem dla dzieci i osób dorosłych z problemami postawy, wzmacnia bowiem w ten sposób mięśnie pleców na całej ich długości. Styl grzbietowy jest szczególnie zalecany dla dzieci z plecami okrągłymi i deformacjami klatki piersiowej. W przypadku dzieci z wadami postawy wybór odpowiedniego stylu należy skonsultować np. z fizjoterapeutą, który doradzi, jak powinny wyglądać ćwiczenia korekcyjne i na co zwracać uwagę podczas pływania. W ten sposób trening będzie skuteczny i przede wszystkim bezpieczny dla dziecka - mówi lek. Bogusław Rataj, lekarz medycyny sportowej Grupy LUX MED

Wzmocnienie mięśni

Pływanie doskonale działa na wzmocnienie i stymulację wszystkich mięśni i jest jedną z najlepszych form poprawy kondycji. To dość złożony akt ruchowy, wymagający koordynacji oddechu oraz ruchów rąk i nóg, jednak warto nabyć tę umiejętność. Jest to niewątpliwie jeden z najdoskonalszych sportów, w którym wysiłek rozkłada się równomiernie na ciało. Podczas pływania mięśnie rozwijają się, dzięki czemu kształtowana jest cała sylwetka. Efekty widoczne są bardzo szybko. Dzieci stają się bardziej sprawne i wytrzymałe oraz wolniej się męczą w trakcie innych aktywności fizycznych.

- Pływanie to świetna forma aktywności, podczas której mięśnie ulegają dużemu rozciąganiu. Poprawia się dzięki temu zasięg ruchów. Wzmacnianie i stymulacja mięśni poprzez pływanie zwiększa ich siłę i rozciągliwość, a to w okresie dojrzewania jest bardzo ważne, ponieważ krótkie mięśnie ograniczają ruchomość w stawach - podkreśla lek. Bogusław Rataj, lekarz medycyny sportowej Grupy LUX MED

Basen nie tylko dla umiejących pływać

Okazuje się, że zbawienny wpływ na zdrowie i lepsze samopoczucie ma już samo poruszanie się w wodzie i nie jest do tego potrzebna umiejętność pływania. Osoby, które z różnych powodów nie nauczyły się jeszcze pływać, mogą swobodnie uczęszczać np. na zajęcia z aqua aerobiku. Fitness w wodzie nie męczy tak, jak ten standardowy, a dzięki oporowi wody mięśnie pracują bardziej efektywnie.

Pływanie doskonale wpływa na ogólny rozwój dziecka. Wspiera utrzymanie kondycji fizycznej i dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim to wspaniała forma rekreacji, która pełni rolę profilaktyczną i rehabilitacyjną.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl