fit.pl mobile logo

Podręczniki coraz droższe!

Kompletujesz wyprawkę dla swojego dziecka? Licz się z wysokimi cenami. W tym roku po raz kolejny rodzice będą musieli zmierzyć się z wysokimi cenami podręczników szkolnych dla swoich pociech. Oszczędności można szukać w antykwariatach, internecie oraz kupować od starszych kolegów. Nie wszyscy jednak będą mogli skorzytać z tych udogodnień  
1275249 study tableNiestety nie wszystkie dzieci będą mogły kupić używane podręczniki po swoich kolegach. W tym roku do szkół zawitała nowa podstawa programowa a wraz z nią kolejne zmiany w systemie pomocy dydaktycznych.

Podręczników w antykwariatach nie będą mogli kupić rodzice drugoklasistów szkół podstawowych i gimnazjów. W tej chwili to wydatek od około 180 do 200 zł. Rodzice otwierają oczy ze zdziwienia i sięgają coraz głębiej do portfeli, bo również w tym roku wydawnictwa nie oszczędzają domowych budżetów.

W szkołach podstawowych niestety podręczniki nadal będą się zmieniać. Często nie tylko dana szkoła wybiera sobie wydawnictwa, ale także nauczyciele mają dowolność w wyborze książek, ćwiczeniówek i innych dydaktycznych pomocy.

To oczywiście nie tylko problem dla starszych dzieci, gdyż trudniej po roku sprzedać książki, to głównie problem rodziców i ich wzmożonych powakacyjnych wydatków.

Nie tylko podręczniki dla szkoły podstawowej są bardziej w cenie. Droższe są nowe podręczniki dla gimnazjum oraz liceum. Ich cena zmieniła się o 3-4 zł w stosunku do poprzedniego roku. Za niektóre książki do gimnazjum trzeba zapłacić aż 30 zł. Na rynku pojawia się więcej wydań, co utrudnia rodzicom zakup książek używanych. Wzrost cen to stały problem. Co roku rodzić musi wydać od kilkunastu groszy do kilku złotych więcej za podręcznik.

Ceny podręczników z roku na rok rosną a księgarze nie potrafią uzasadnić tego stanu rzeczy. Prawdopodobnie wydawnictwa wykorzystują sytuacje i każda zmiana jest pretekstem do wprowadzenia zupełnie nowej książki, która w ich opinii jest po prostu najlepsza a więc i najdroższa.

Lepszy papier? Więcej ćwiczeń? Rodzice także nie wiedzą za co płacą. MEN wyjaśnia, że podręczniki wpisane na listę zgodnych z normami i podstawą programową mogą, ale nie muszą być używane w szkołach. Decyzja o zmianie lub wprowadzeniu danej pozycji zależy od szkoły lub nauczyciela. Jeśli nauczyciel uzna, że poprzednia wersja danego podręcznika nie różni się niczym od jej nowszej kontynuacji, powinien poinformować o tym uczniów i rodziców, a także nie wymagać jej zakupienia.

www.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl