Spędzacie całe lato w mieście? A może jedziecie na krótką wycieczkę z biura podróży i nie macie pomysłu na resztę wakacji? Lato spędzone w domu może być naprawdę udane – wystarczy odrobina fantazji i motywacja do ruszenia się poza własne cztery kąty. Podpowiadamy co można w robić, gdy za oknem dopisuje pogoda
fit.pl
2014-06-04 00:00
Udostępnij
Rodzinne zabawy na zdrowie!


Na zielonej trawie

Naukowcy twierdzą, ze spędzanie od dwóch do trzech godzin dziennie na świeżym powietrzu znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wady wzroku u dzieci, a światło słoneczne przeciwdziała powstawaniu krótkowzroczności. To tylko jedna z zalet przebywania z maluchem na świeżym powietrzu. Wyprawa na łono natury to również świetna zabawa dla wszystkich, niezależnie od wieku. Nasza propozycja to słońce, wielki koc na zielonej trawie i kosz wypełniony smakołykami, czyli jednym słowem – piknik! Bardzo fajnym pomysłem jest zorganizowanie wyprawy na zieloną polanę na sportowo. Na przykład cała rodzina może dotrzeć do wybranego miejsca pieszo, na rolkach lub na rowerach zamiast pokonywać trasę samochodem. Samo piknikowanie można urozmaicić na wiele sposobów. Dzieci będą zachwycone kolorowymi kanapkami i sałatkami, udekorowanymi w pomysłowy sposób, szczególnie jeśli zostaną podane na barwnych talerzykach.

Zamiast słodyczy i gazowanych napojów najlepiej jest zaserwować całej rodzinie świeże warzywa i owoce oraz soki i herbatę – będzie zdrowo i smacznie. Dobrze jest zapewnić dzieciom dodatkowe atrakcje i zabrać ze sobą piłki, rowery czy zestaw do gry w badmintona lub frisbee. W przerwie od sportowych aktywności maluchy na pewno chętnie zagrają w karty, kalambury lub gry planszowe. Przy większej grupie osób można pokusić się o zorganizowanie takich zabaw zespołowych jak zbijak, ciuciubabka, stary niedźwiedź mocno śpi, chowanego, „jakie mleko daje krowa”, ciepło- zimno lub po prostu rozegrać mecz w piłkę nożną. Ruch na świeżym powietrzu jest szczególnie ważny dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Jest to dla nich okres bardzo intensywnego rozwoju fizycznego, umysłowego, emocjonalnego i społecznego, ale również budowania sprawności motorycznej. Super zajęciem dla dziecka będzie również wyprawa z lupą i aparatem do pobliskiego parku lub lasu. Dziecko może nie tylko robić zdjęcia, ale również bawić się oglądając przez szkiełko powiększające listki, owady czy inne stworzonka. Przyda się również woreczek lub sakiewka do której będzie można chować znalezione „skarby” – kamyczki, liście, czy patyczki.

Kemping za domem

Jeśli mamy do dyspozycji ogródek na tyłach domu, a pogoda dopisuje, nasz maluch może rozbić sobie w nim namiot, który stanie się miejscem zabaw dla niego i jego rówieśników. Co więcej, rodzice będą mogli być spokojni o to gdzie i z kim przebywa ich dziecko oraz co robi. Taka atrakcja zachęci malucha do oderwania się od telewizora, konsoli z grami lub ekranu komputera. Można dodatkowo zaproponować naszemu szkrabowi zbudowanie szałasu lub pomóc w budowie domku na drzewie. Maluchy chętnie biorą udział w konkursach i rywalizują między sobą, dlatego warto dać im ku temu okazję, organizując na przykład zawody w rzucaniu do celu. Jako cel mogą posłużyć puste opakowania i puszki, o które łatwo w każdym domu. Tego typu zabawa jest grą zręcznościową, która uczy precyzji i dokładności. Na początek powinniśmy razem z dzieckiem przygotować materiały potrzebne do zorganizowania konkurencji:

- 6 pustych puszek po konserwach
- kolorowe kartki papieru
- 5 - 6 białych kartek papieru
- nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami
- dwustronna taśma klejąca
- kolorowe pisaki
- rolki foli samoprzylepnej
- linijka, ołówek, gumki

Dokładne instrukcje jak przygotować piramidę z puszek i jak ją udekorować można znaleźć na stronie Zigos Klub w zakładce „Zigos zrób to sam”, gdzie znajduje się również sporo innych ciekawych pomysłów na gry i zabawy.

Woda, woda, woda!

W upalne dni nic nie sprawia tyle radości co czas spędzony nad wodą, w wodzie lub na …wodzie. W mieście oczywiście można pójść na basen. Jeśli wybierzemy obiekt odkryty warto pamiętać o kremie z filtrem. Wspaniałą przygodą, nie tylko dla malucha, ale również dla całej rodziny będzie rejs statkiem – na przykład po Zegrzu, Wiśle czy innych polskich rzekach i jeziorach. Innym pomysłem jest spływ kajakowy, który na pewno przypadnie do gustu trochę starszym dzieciom.

Najważniejsze by mieć pewność, że nasza pociecha nie będzie przerażona, gdy wsiądzie do niewielkiej łódki. Spływy kajakowe są organizowane po Wiśle, Pilicy, Bugu, czy takimi szlakami jak: Krutynia, Rospuda, Biebrza, Czarna Hańcza, Pisa, Łyna, Brda bądź Wda. Wystarczy wybrać najdogodniejszą lokalizację i pomysł na całodzienną wycieczkę gotowy. Relaks na plaży nad pobliskim jeziorem również może okazać się strzałem w dziesiątkę. Warto wybierać miejsca, które oferują liczne atrakcje, jak na przykład rowery wodne, łódki czy boisko do gry w siatkówkę.

W trakcie wakacji można skorzystać również z takich programów, jak „Lato w mieście” lub półkolonie. Warto jednak pamiętać, że czas spędzony z rodzicami jest dla dziecka niezastąpiony, a wspomnienia związane ze wspólnym budowaniem domku na drzewie lub piknikowaniem już zawsze będą wywoływały uśmiech na jego twarzy.

A może plac zabaw?

Plac zabaw choć może wydawać się najbardziej oczywistym i najprostszym wyborem to dla dziecka jest fascynującym miejscem, w którym może poznać rówieśników i świetnie się z nimi bawić. Zanim wybierzemy konkretne miejsce warto rozejrzeć się po pobliskich placach zabaw i wybrać taki, który jest bezpieczny, urozmaicony i w interesującej okolicy. Dobrze, by w pobliżu znajdowała się toaleta, sklep, czy restauracja, w której można coś przekąsić lub napić się w upalny dzień. Część placów zabaw w wielu miastach i miasteczkach straszy przerdzewiałymi huśtawki, niszczejącymi zjeżdżalniami czy porośniętymi chwastami piaskownicami.

fot. materiały pras.

red. m.k

www.dziecko.fit.pl