Taniec receptą na nadwagę u dzieci?

Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało niepokojące dane. W ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się liczba dzieci z nadwagą. Problem z otyłością ma aż, 17% dzieci w wieku 11-15 lat. Jest to wynik złej diety oraz rosnącej niechęci do sportu. Ale nadwaga to nie jedyny problem, jaki wynika z małej aktywności fizycznej dzieci 
fit.pl
2014-10-28 00:00
Udostępnij
Taniec receptą na nadwagę u dzieci?


Z zajęć wychowania fizycznego uciekają już dzieci w szkołach podstawowych. Wolny czas po lekcjach wolą spędzić przed komputerem niż na świeżym powietrzu. Najmłodsi spędzający 75% czasu w pozycji siedzącej, mają do 10 razy gorszą kondycję fizyczną oraz umiejętności koordynacyjne, niż ich aktywni rówieśnicy. Spada również samoocena oraz efektywność nauki.

Dzieciństwo jest najważniejsze

Pierwsze lata życia są najistotniejszym czasem dla rozwoju zdolności motorycznych i koordynacyjnych, które w przyszłości będą miały istotny wpływ na zdrowie. Jeżeli  w tym okresie nie przyzwyczaimy dzieci do aktywności fizycznej, bardzo szybko większy wysiłek zacznie im się kojarzyć ze zmęczeniem, bólem i dyskomfortem. Warto więc, od najmłodszych lat przyzwyczajać dzieci do ruchu. Wówczas aktywność fizyczna stanie się nawykiem, kontynuowanym również w dorosłym życiu.

Zajęcia z tańcem i muzyką

Potrzeba ruchu oraz zabawy jest naturalną rzeczą u dzieci. Większość maluchów słysząc muzykę zaczyna radośnie podskakiwać i tańczyć. Właśnie te spontaniczne reakcje warto rozwijać. Taniec i muzyka podnoszą ilość endorfin, czyli hormonów wywołujących radość. Już sam kontakt z muzyką jest dla dziecka wspaniałą zabawą, taniec dodatkowo ten stan potęguje, a jednocześnie pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka. Dzięki ruchowi kształtuje się prawidłowa sylwetka, a ewentualne wady postawy są korygowane. Dzieci podczas tańca uczą się świadomie panować nad własnym ciałem, które z czasem nabiera gibkości i sprężystości. Ruch staje się lekki i płynny, a mięśnie wzmocnione.
Nie tylko ciało, ale i charakter

„Taniec wymaga świadomości ciała, orientacji w przestrzeni i kreatywnego myślenia, dlatego jest szczególnie rozwojowy u dzieci. To właśnie podczas pierwszych lat życia rozwijają się zdolności ruchowe, pamięć oraz wyobraźnia przestrzenna. Dlatego na pierwsze zajęcia zapraszamy dzieci już od 2 roku życia. Ale korzyści fizyczne to nie jedyne pozytywy płynące z tańca. Uczy on bowiem cierpliwości i wytrwałości na trud i zmęczenie. Treningi uświadamiają, że wysiłek i regularność, to składniki niezbędne do osiągnięcia sukcesu.” – tłumaczy Ewelina Sobczyk, manager studio tańca Art Dance Complex.

Lekcje tańca odgrywają również ogromną rolę w procesie wychowawczym. Dzieci poznają rówieśników, uczą się współdziałania oraz pracy w grupie. Ponadto stają się bardziej spontaniczne, a te nieśmiałe otwierają się na świat. Wyzbywają się kompleksów i lęków. Bardzo często wraz z nowymi przyjaciółki zyskują nową pasję.

Taniec ma być przede wszystkim przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dodatkowo jest niezwykłym lekarstwem, które uchroni nasze dzieci przed nadwagą i oderwie od ekranów komputerów i telewizorów. Nie zapominajmy, że jest to również rodzaj sztuki uwrażliwiającej na piękno, kształtującej emocjonalność i jednocześnie przystępnej nawet dla najmłodszych.

www.dziecko.fit.pl