fit.pl mobile logo

Uczeleni na podróże

Wakacyje to wspaniały czas dla dzieci i rodziców. Nie zawsze jednak podróże bywają przyjemne. Środki lokomocji, zbyt wysoka temperatura, a także inne bodźce mogą powodować nieprzyjemną chorobę lokomocyjną. Jak sobie z nią radzić?  
Choroba lokomocyjna to inaczej choroba ruchu, objawiająca się nietolerancją organizmu na wszelkie zmiany. Przyczyną jej powstawania jest niezgodność odczytywania bodźców wzrokowych z informacją wysyłana przez błędnik. W efekcie organizm odczytuje ruch a błędnik komunikuje informacje o braku ruchu, tak powstają zaburzenia prowadzące do zmęczenia, apatii, duszności, nudności oraz wymiotów.

Dodatkowo dolegliwości mogą nasilić takie upał, zapach spalin, gwałtowne hamowanie, uczucie głodu lub przejedzenia, stres, strach, zbyt głośnia praca silnika lub muzyka w samochodzie. Choroba lokomocyjna częściej też dotyczy dzieci wrażliwych i nerwowych, kótre łatwo ulegają emocjom.

Jak rozpoznać pierwsze oznaki choroby?

Zanim pojawią się skrajne dolegliwości czyli nudności i wymioty, dziecko najczęściej jest osowiałe, blade (tzw. papierowa twarz), nie chce się odzywać, jest mu gorąco lub duszno, pojawia się silny ból głowy.

Choroba lokomocyjna najczęściej objawia się w samochodzie jednak wiele dzieci narzeka na jej objawy także w samolocie, pociągu i autobusie. Co więcej, wiele maluchów, któte mają problemy z chorobą lokomocyjną nie jest wielbicielami karuzeli, kolejek w wesołym miasteczku, huśtawki a także windy. Zbyt gwałtowne zmiany pozycji nie współgrają bowiem z precyzyjnym wyrównaniem poziomu błędnika odpowiedzialnego za pozycję ciała także w ruchu.

[-------]

dziecko samochod2Jak łagodzić objawy?

Gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy lub gdy dziecko ma za sobą wymioty, niewątpliwie pomaga wietrzenie samochodu, ze względu jednak na zmienne warunki pogodowe, nie zawsze udaje się trzymać optymalną temperaturę powietrza w aucie.

Bardzo pomocne i skuteczne są leki, które odpowiednio wcześniej podane dziecku przed podróżą, zapobiegają jej powstawaniu w trakcie jazdy. Popularny aviomarin czy opaska, leki  homeopatryczne czy na bazie imbiru także  hamują objawy, częściowo “usypiając” błędnik.  Skutkiem ubocznym podwania leków przeciw chorobe lokomocyjnej jest  w wielu przypadkach czucie senności i spadek koncentracji.

Problem choroby lokomocyjnej dotyczny dzieci od 3 roku życia a czasem bywa również przypałością dorosłych. Niemowlaki nie chorują, ponieważ nie mają wykształcowego błędnika, odpowiedzialnego za utrzymanie równowagi i reagowanie na zmienne ruchy ciała.

Jak pomóc dziecku przetrwać podróż?
 • Jadąc z dzieckiem samochodem lub innym środkiem lokomocji zadaj by unikało siedzenia tyłem do trasy;
 • przed podróżą nie podawaj dziecku słodyczy i ciężkostrawnych posiłków;
 • podczas podróży nie podawaj do picia gazowanych napojów lepsza alternatywą jest czysta niegazowana wodę w umiarkowanych ilościach;
 • podczas podróży maluch nie powinien czytać i oglądać książeczek;
 • przewietrz samochód przed podróżą;
 • sprawdź czy pas nie uciska dziecka szyi i brzuszka;
 • podczas dłuższej podróży warto robić przerwy.

www.dziecko.fit.pl

 


 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl