fit.pl mobile logo

Warzywa i owoce w diecie dziecka

Warzywa i owoce powinny stanowić stały element prawidłowo zbilansowanej diety dziecka. Stanowią one główne źródło witamin, wielu składników mineralnych, naturalnych antyoksydantów oraz błonnika, który reguluje perystaltykę jelit zapobiegając wystąpieniu zaparć

Warzywa i owoce zawierają m.in.:

 • Kwas foliowy - potrzebny do prawidłowego wzrostu i pracy mózgu
 • Potas - zapobiega utracie masy kostnej
 • Witamina C - wzmacnia układ odpornościowy

Z uwagi na to, że dzieci zdecydowanie chętniej akceptują smak owoców niż warzyw, należy rozpocząć rozszerzanie diety od wprowadzenia warzyw, a dopiero później dołączyć owoce (około 2 tygodnie później, kontynuując podawanie warzyw). Warzywa najlepiej podawać wielokrotnie - tak aby dziecko miało możliwość je zaakceptować. Jeśli dziecko przyzwyczai się do smaku warzyw w okresie dzieciństwa, chętniej będzie po nie sięgało w późniejszym życiu. Warto zacząć od tych warzyw, które nie są słodkie w smaku, np. brokuły.
Kolejność wprowadzania konkretnych warzyw i konkretnych owoców ma zdecydowanie mniejsze znaczenie.

Forma podania warzyw i owoców zależy od wieku dziecka. Już w około 5-6. miesiącu życia można wprowadzić je do diety dziecka, ale w formie przecieranej lub papkowatej. Z uwagi na ryzyko wystąpienia ewentualnych reakcji nietolerancji pokarmowej ważne jest zachowanie odpowiedniego tempa rozszerzania diety dziecka. Nowe produkty należy wprowadzać stopniowo, czyli po jednym nowym produkcie, przykładowo (biorąc pod uwagę owoce) rozpoczynając od banana lub gruszki. Dopiero w 7-8. miesiącu życia można spróbować podać dziecku warzywo lub owoc w formie miękkich kawałków, surowych cząstek warzyw podawanych do rączki. Wraz z wiekiem dziecko powinno jeść coraz więcej warzyw i owoców w formie surowej. Urozmaiceniem tej formy może być sok warzywno-owocowy, zwłaszcza jeśli dzieci niechętnie spożywają surowe warzywa i owoce.

Każde z warzyw i owoców zawiera różny zestaw witamin i składników mineralnych, dlatego należy zwrócić uwagę aby dieta dziecka była urozmaicona. Najłatwiejszym sposobem jest po prostu zadbanie, aby na talerzu pojawiło się jak najwięcej warzyw w różnej barwie (w późniejszym okresie życia dziecka). Przykładowo: sałata na spód kanapki, kilka plasterków żółtej papryki i kilka plasterków świeżego ogórka, plasterek pomidora na wierzch kanapki posypanej szczypiorkiem lub kolorowa sałatka jako dodatek do obiadu.

Ważne:

 • dodawaj warzywa i owoce do każdego posiłku dziecka
 • zwróć uwagę o kolorystykę potraw: wybieraj warzywa i owoce różnego koloru, aby dbać o urozmaicenie diety, ale także o atrakcyjność potrawy dla dziecka
 • staraj się wybierać warzywa i owoce sezonowe (mają największą wartość odżywczą)
 • w okresie jesieni i zimy możesz skorzystać z mrożonek
 • warzywa i owoce powinny być świeże, bez śladu zanieczyszczenia np. pleśnią
 • przechowuj warzywa i owoce w odpowiednich warunkach
 • bazą powinny być warzywa i owoce w formie surowej, urozmaiceniem może być sok warzywno-owocowy (zwłaszcza jeśli dziecko niechętnie spożywa warzywa i owoce)
 • przyrządzaj potrawy z dodatkiem warzyw i owoców razem z dzieckiem. To ważne. aby dać dziecku dobry przykład.

mgr Klaudia Ruszkowska, Dietetyk Centrum Medycznego Damiana

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl