Wczesna diagnostyka szansą na pokonanie choroby nowotworowej u dzieci

W Polsce każdego roku na choroby nowotworowe zapada prawie 1200 dzieci. Niestety w przypadku naszego kraju nowotwory u dzieci są zbyt często rozpoznawane w zaawansowanych stadiach klinicznych (III i IV)
fit.pl
2010-12-06 00:00
Udostępnij
Wczesna diagnostyka szansą  na pokonanie choroby nowotworowej u dzieci
naked babyJedynie niecałe 10% ma ustalone rozpoznanie w I lub II stadium (w Europie Zachodniej jest to ponad 25 %). Stan taki wpływa zasadniczo na skuteczność leczenia. Jest ona zdecydowanie większa w niskich stadiach zaawansowania choroby. Mniejsze szanse na wyleczenie nowotworu mają te dzieci, u których leczenie rozpoczyna się w momencie znacznego zaawansowania choroby.

Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie nowotworu, najlepiej wtedy, gdy nie ma jeszcze wyraźnych objawów klinicznych. Służy temu nie tylko odpowiednia wiedza i wyszkolenie lekarzy, w tym lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ale także zrozumienie i świadomość różnych środowisk społecznych.

Od kilku lat Fundacja Ronalda McDonalda prowadzi program „Nie nowotworom u dzieci”, którego celem jest propagowanie wśród rodziców konieczności przeprowadzania regularnych badań USG u ich dzieci. Fundacja stwarza każdemu rodzicowi możliwość darmowego wykonania takich badań.

Pozwala ono bardzo dokładnie ocenić narządy wewnętrzne, wcześnie wykryć niektóre zaburzenia wrodzone i zmiany, które mogą usposabiać do rozwoju choroby nowotworowej. Takie badanie musi być jednak wykonane na niezwykle precyzyjnym sprzęcie i przez wysokiej klasy specjalistę, bowiem przy niewielkich stosunkowo wymiarach narządów wewnętrznych dziecka, trzeba mieć duże doświadczenie, by czegoś nie przeoczyć.

By spełnić takie wymagania, Fundacja Ronalda McDonalda korzysta ze specjalnego ambulansu medycznego wyposażonego w aparaturę ultrasonograficzną o wysokiej rozdzielczości. Ambulans dociera głównie do małych miast, gdzie dostęp do badań USG jest prawie niemożliwy.

Informacje na temat harmonogramu badań są dostępne na stronie www.frm.org.pl