fit.pl mobile logo

Więcej niż przekąska

Każdy posiłek w diecie dziecka to okazja do tego, by serwować mu nie tylko cenne składniki odżywcze, ale i cenną wiedzę o otaczającym malca świecie. Bowiem pierwsze lekcje matematyki, polskiego czy nawet lotnictwa odrzutowego ;) odbywają się przy jedzeniu, a nie w szkole. Zaskoczeni? Zobaczcie jak zamienić posiłek w dydaktyczną lekcję!

Poznajemy smaki

Najlepiej uczyć się na tym co sprawia nam przyjemność. A jedną z najchętniej zjadanych przez dzieci przekąsek są wszelkiego rodzaju serki i jogurciki. Do domowych „lekcji” warto wybierać te, które zamiast niezdrowych konserwantów, zawierają białko, cenne witaminy (D, B6 i B12) oraz wapń. Takie są np. serki Bakuś Puszysty. Występują w pięciu smakach: truskawkowym, waniliowym, czekoladowym, biszkoptowym lub wafelkowym. Podając maluszkowi różne smaki jedzenia, koniecznie nazywajmy je. Niech uczy się kojarzenia konkretnego smaku z jego nazwą. Możesz prosić (jeśli już mówi), by powtarzało za Tobą dane słowo. Codzienną lekcję polskiego mamy za sobą!

Eksperymenty w kuchni

Dzieci często mają własne określenia na ulubione przekąski. Bywa, że nawiązują one do ich gęstości, spoistości. Jeden serek przypomina lekką piankę, inny ma wyczuwalne grudki,  a następny z kolei gładko prześlizguje się po języku. Pokaż maluchowi z bliska na łyżeczce, jak puszysty jest serek Bakuś. Możecie włożyć go do zamrażarki, i robiąc zdrowe lody, sprawdzić jak się zmieni. To wstęp do przyszłych lekcji fizyki.

Dużo-mało

Porcja w opakowaniu serka zmienia się w trakcie jedzenia, było dużo, potem mało, aż w końcu nie zostało nic. Można zjeść tylko pół. Nazywajmy te objętości, liczmy ile talerzy, łyżek jest na stole. Oto kuchenna lekcja matematyki.

Pobudzamy wyobraźnię

W trakcie posiłku można wspólnie układać historyjki o zabawnych postaciach, których podobizny są na opakowaniach, np. serków Bakuś Puszysty. Dziecko może nadać im własne imiona i specjalne moce. I tak serek z dużym hipciem będzie dodawał siły, a ten z zieloną żabką sprawi, że dziecko zacznie skakać wyżej. Niektórzy rodzice wykorzystują ten patent, by pomóc dziecku pokonać różne problemy, np. serek z dużym misiem będzie doskonałym remedium na strach przed wizytą u lekarza.

Jednak żeby doświadczyć tego wszystkiego i wynieść jakąś naukę z jedzenia, trzeba się na chwilę zatrzymać. Usiąść, posmakować, popatrzeć, powąchać, porozmawiać. I to też jest ważna lekcja. Dziecko szybko zauważy, że najmilej jest spędzać czas w towarzystwie i wspólnie celebrować posiłki. A to z kolei najlepszy sposób na tworzenie dobrych relacji w rodzinie.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl