Witamina D chroni swoje dziecko od pierwszych chwil życia

Karmienie piersią zapewnia prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka i zmniejsza ryzyko wielu chorób. Jednak  z mlekiem matki nie jest dostarczana w odpowiedniej ilości witamina D, której właściwości nie sposób przecenić. Umożliwia ona wchłanianie wapnia i fosforu, dobrze wpływa na kości i zęby
fit.pl
2011-09-08 00:00
Udostępnij
Witamina D chroni swoje dziecko od pierwszych chwil życia
Witamina D dla prawidłowego rozwoju malucha

Karmiąc piersią wykazujemy szczególną troskę o swoje maleństwo. Dostarczamy mu bowiem odpowiednie ilości białka, tłuszczów, węglowodanów i składników mineralnych. Mleko matki zawiera także dużo przeciwciał, które zabezpieczają niemowlę przed chorobami. Dlatego też dzieci karmione w sposób naturalny są odporniejsze na infekcje i przeziębienia. Pokarm matki nie pokrywa jednak zapotrzebowania na ważną dla niemowlęcia karmieniepiersiawitaminę D, która jest niezbędna do właściwego rozwoju nowonarodzonego dziecka. Podstawowa rola tej witaminy polega na pobudzaniu wchłaniania wapnia i fosforu w organizmie, co korzystnie wpływa na proces budowy i mineralizacji kości i zębów malucha. Szczególnie dynamiczny  jest pierwszy rok życia, w którym dziecko powinno w ciągu pierwszych pięciu  miesięcy podwoić, a do końca pierwszego roku życia potroić, swoją masę urodzeniową. Dlatego też dostarczanie właściwej dawki witaminy D niemowlętom, u których dopiero kształtuje się układ kostny,  jest szczególnie ważne.
Naturalnie witamina D jest wytwarzana w skórze, pod wpływem promieni słonecznych. W naszej strefie klimatycznej samo   działanie słońca  nie zapewnia, niestety, dostatecznej jej dawki. Co więcej bezpośrednia ekspozycja niemowląt poniżej 6-go miesiąca życia nie jest zalecana przez lekarzy pediatrów, a co za tym idzie, zawartość witaminy w organizmie maluchów znacznie spada. Dlatego też dzieci karmione piersią powinny ją przyjmować w postaci gotowych preparatów.

Dlaczego taka ważna?

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego zaleca się, by przyjmowały ją kobiety począwszy już od II trymestru ciąży. Bez jej pomocy organizm nie jest w stanie przyswoić wapnia i fosforu, które są najważniejszym budulcem kości. Dodatkowo witamina D korzystnie działa na system nerwowy, zapobiega i łagodzi stany zapalne skóry oraz może przeciwdziałać rozwojowi różnego rodzaju nowotworów.

[-------]
Niedobór witaminy D powoduje zachwianie gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu. W ten sposób staje się przyczyną chorób kości takich jak krzywica u dzieci i innych zaburzeń mineralizacji tkanki kostnej. Warto dbać nie tylko o występowanie tej witaminy w diecie dzieci, ale również w menu dorosłych. Jej niedobór w wieku dojrzałem grozi bowiem osteoporozą, zwiększa ryzyko miażdżycy, sprzyja pojawieniu się zaburzeń w przemianach glukozy, co jest bezpośrednią przyczyną ujawniania się cukrzycy, a także może skutkować występowaniem niektórych nowotworów.

www.dziecko.fit.pl