Zasady żywienia rocznego dziecka, sprawdź!

Roczne dziecko coraz chętniej odkrywa nowe smaki. W jego diecie nadal ważną rolę odgrywa mleko, ale nie jest ono już jedynym posiłkiem. Należy pamiętać, że pierwsze 1000 dni życia dziecka to czas, w którym mały człowiek ma specjalne potrzeby. Warto odpowiadać na nie z troską, bo to także czas kształtowania się prawidłowych nawyków żywieniowych.
2020-06-30 00:00
Udostępnij
Zasady żywienia rocznego dziecka, sprawdź!

Rodzice zazwyczaj z niecierpliwością czekają, kiedy będą mogli pokazać swojemu dziecku świat. I nie chodzi tu wyłącznie o podróże — chyba że te kulinarne. Odkrywanie nowych smaków to frajda dla malucha, który do tej pory znał tylko mleko. Kiedy minie pierwsza euforia związania z rozszerzaniem diety, przychodzi czas na to, aby z troską i wyczuciem proponować dziecku kolejne pokarmy. Tutaj także, podobnie, jak na każdym innym etapie macierzyństwa, może pojawić się wiele pytań i wątpliwości. Dlatego rodzice, którzy chcą odpowiadać na specjalne potrzeby żywieniowe malucha, mogą sięgnąć po produkty stworzone z myślą o jego potrzebach, np. kaszki, zupki czy obiadki BoboVita o starannie skomponowanym składzie.

Je to, co reszta rodziny

Jadłospis rocznego dziecka może być już bardzo rozbudowany, ale jeszcze przez pewien czas nie będzie taki, jak menu reszty rodziny. Dlaczego? Bo rozwijający się maluch ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze m.in. białka, tłuszcze oraz węglowodany. Zaspokajają je posiłki BoboVita o zbilansowanym składzie, które dostarczają składników odżywczych potrzebnych na danym etapie życia. Po ukończeniu 12. miesiąca dziecko staje się bardziej ruchliwe. Doskonali umiejętność chodzenia i biegania, jest ciekawe świata i każdego dnia spala sporo kalorii. Szacuje się, że potrzebuje ich nawet około 1000!

Dieta dziecka powinna składać się z 4 lub 5 posiłków dziennie — 3 głównych i 2 przekąsek

Podczas komponowania dań zadbaj o to, aby składały się z białka, tłuszczu (olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany) oraz węglowodanów. Uwzględnij obecność:

  • owoców,
  • warzyw,
  • zbóż,
  • mleka i jego przetworów (w tym mleko mamy lub modyfikowane),
  • ryb, mięsa i jaj.

Powyższe składniki są źródłem cennych substancji odżywczych oraz składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Dla kondycji jego kości duże znaczenie ma wapń oraz witamina D.

A co do picia?

Dziecko po ukończeniu roczku potrzebuje około 1300 ml płynów każdego dnia. Najlepiej, kiedy pragnienie zaspokaja poprzez przyjmowanie źródlanej wody niegazowanej.

Gluten i produkty alergizujące

Podanie dziecku żywności zawierającej popularne alergeny takie jak seler, orzechy, owoce morza, dla wielu rodziców jest stresujące. Wprowadzanie tych produktów można rozpocząć już po ukończeniu przez malucha 6. miesiąca, ale wiele osób czeka do pierwszych urodzin.

Podobnie jest z glutenem — tutaj zbyt długie odwlekanie podania chleba pszennego czy kaszy manny nie jest zalecane. Optymalnym momentem na włączenie go do diety dziecka jest czas między 4. a 12. miesiącem życia. Trudno byłoby sobie wyobrazić całkowitą rezygnację z produktów mącznych, o ile nie ma do tego zdrowotnych przeciwwskazań.

Roczne dziecko, jeśli wcześniej poznało smak białego pieczywa, przetworzonego żyta czy pszenicy, może jeść je w większych ilościach. Podobnie, jak przy wprowadzeniu innych produktów spożywczych, również tutaj należy obserwować, jak dziecko reaguje na gluten. Wiele maluchów nie ma problemu z jego trawieniem, a jeśli u Twojego dziecka wystąpią niepokojące objawy, jak wysypka czy biegunka należy skonsultować się z lekarzem.

Papki czy kawałki?

Metoda BLW zyskuje coraz więcej zwolenników. Ale nie wszyscy rodzice są przekonani do takiej formy żywienia, szczególnie, nie mając dostępu do owoców i warzyw ze sprawdzonego źródła. Nic dziwnego, że część z nich decyduje się na podawanie produktów, które mają formę płynną i są produkowane ze składników pochodzących z kontrolowanych upraw. Oprócz wysokiej jakości cechuje je jeszcze lekka konsystencja, którą można zaproponować nawet maluszkom, nieposiadającym jeszcze zębów.

Rodzice karmiący dziecko przecierkami mogą też w łatwy sposób kontrolować, jakie ilości zjada ich pociecha. Dzięki temu łatwiej im planować posiłki w taki sposób, aby brzuszek maluszka był pełny i zdrowy. Mogą być też spokojni o to, że znalazły się w nim wyłącznie sprawdzone składniki – w BoboVita surowce spełniają normy nawet o 5000 razy bardziej restrykcyjne niż w przypadku pozostałej żywności.

Miejsce mleka w diecie roczniaka

Roczne dziecko nadal powinno być karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym. Trzeba jednak pamiętać, że dla starszych dzieci składniki zawarte w mleku nie są wystarczające, aby zaspokoić wszystkie ich potrzeby żywieniowe. Kształtują się one przez pierwszych 1000 dni życia dziecka i mają ogromny wpływ na dorosłe życie. Stąd konieczność rozszerzenia jadłospisu o nowe produkty.

Jeżeli rodzice nie wiedzą, co podać dziecku mogą bez obaw sięgnąć po produkty stworzone wyłącznie z myślą o najmłodszych. Są to kaszki z dodatkami, musy, pełnowartościowe pasteryzowane dania obiadowe, warzywa gotowane w formie przecierów.