Zdrowe śniadanie w radomskiej szkole

8 listopada ustanowiony jest Europejskim Dniem Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W kontekście tego dnia warto zastanowić się jak wyglądają nasze nawyki żywieniowe i nawyki naszych dzieci. Z tej okazji w Publicznej Szkole Podstawowej nr 34 w Radomiu odbyło się śniadanie dla klas młodszych
fit.pl
2011-11-08 00:00
Udostępnij
Zdrowe śniadanie w radomskiej szkole
sniadanie11

Większość rodziców doskonale zdaje sobie sprawę, że ich dziecko powinno przed wyjściem do szkoły zjeść śniadanie i konsekwentnie tego pilnują. Niestety często zapominają o tym, że dziecko spędza wiele godzin w szkole i jeden poranny posiłek to zdecydowanie za mało. I właśnie dlatego szkoła postanowiła przyłączyć się do akcji „Śniadaniowa Klasa”. Śniadania zorganizowane w każdej klasie miało na celu pokazanie dzieciom i ich rodzicom jak przygotować drugie śniadanie, aby było zdrowe i pożywne.

sniadanie3

Najpierw uczniowie z pomocą nauczycieli odpowiednio przygotowali klasy, by wspólne śniadanie nie było spożyte w ławkach, ale przy wspólnym stole, by dzieci poczuły się jak jedna, wielka rodzina. Tego dnia każdy z uczniów z plecaka wyjął pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce. Nikt nie sięgnął po chipsy czy inne niezdrowe przekąski.

- Do śniadania przygotowywaliśmy się już od tygodnia. Najpierw zrobiłam dzieciom pogadankę o zdrowym odżywianiu, a następnie dzieci same zaproponowały menu, składające się ze zdrowych produktów – podkreślała wychowawczyni klasy I d, Pani Katarzyna Kacprowicz.

sniadanie5

Jak podkreśla wychowawczyni klasy I d, jej uczniowie bardzo zaangażowali się we wspólne śniadanie. Każdego dnia chwaliły się, co tego dnia przyniosą do szkoły i jaka będzie ich kanapka. W organizację śniadania zaangażowali się również rodzice.

Podczas przygotowywania posiłku dzieci same wskazywały zdrowe produkty, które powinny znaleźć się w ich śniadaniowym menu. Same też mobilizowały się do estetycznego przygotowania posiłku. Kreatywność uczniów nie znała granic. Na stołach pojawiły się różnokolorowe kanapki oraz sałatki. Uczniowie klasy Id wspólnie z wychowawczynią ustaliły 12 zasad zdrowego żywienia, z których pierwsza zasada brzmi: "Idź do szkoły po i ze śniadaniem".

sniadanie12

Dzięki takiej akcji, każdy z uczniów już wie, że drugie śniadanie wcale nie musi oznaczać zjedzenia chipsów czy słodkiego batonika – może to być kanapka plus owoc. Dodatkowo dzieci przekonały się, że przygotowanie śniadanie może być doskonałą zabawą.

Tego typu akcje to pierwszy krok do edukacji dzieci na temat nawyków żywieniowych. Dziecko, które nauczy się w domu zasad przygotowywania zdrowego śniadania, będzie je potem stosowało w swoim dorosłym życiu. Wyrobienie w nim tego nawyku, to zadanie spoczywające na jego rodzicach.

sniadanie9

- Bardzo cieszę się, że wzięliśmy udział w takim przedsięwzięciu, które z jednej strony zintegrowało klasę, a z drugiej strony pokazało dzieciom, że zdrowe odżywianie może być wspaniałą zabawą. – powiedziała po zakończeniu śniadania Katarzyna Kacprowicz.

sniadanie6

Śniadanie zakończone. Dzieci szczęśliwe. A wiedza o właściwym sposobie odżywiania pozostanie…

AK

www.dziecko.fit.pl