Aktywność fizyczna dzieci - jak wygląda?

Według najnowszych badań Banku Pekao S.A. na temat aktywności fizycznej uczniów klas 4-8, aż 85% dzieci przyznaje, że ceni sobie sport i ćwiczenia. Niemniej jednak dla 32% z nich ulubioną formą rozrywki są gry na konsoli. Wg 74% rodziców to od nich zależy, czy ich pociechy są aktywne fizycznie. Zarówno dorośli, jak i młodsi wskazują, że rower stanowi ulubioną formę aktywności dla obu pokoleń.
2023-10-24 00:00
Udostępnij
Aktywność fizyczna dzieci - jak wygląda?

Dzisiejsze dzieci stoją przed wyborem: piłka nożna czy TikTok? Rower czy YouTube? Spotkanie z przyjaciółmi na placu zabaw czy kolejna gra na konsoli? Odpowiedzi na te pytania dostarcza raport Banku Pekao. Zauważono, że 90% rodziców uważa, że ich dzieci spędzają zbyt wiele czasu online. Jak odwrócić ten trend? Jednym ze sposobów jest wspólnie spędzany czas z rodzicami, który dla wielu dzieci jest atrakcyjniejszy niż "ekrany". Jednak tylko 22% rodzin deklaruje, że często spędzają czas razem. W domach, gdzie rodzina spędza razem czas, dzieci rzadziej sięgają po urządzenia elektroniczne, co może być świetną okazją do podjęcia aktywności fizycznej. Aż 53% rodziców spędzających czas z dziećmi jest aktywna fizycznie.

Bank Pekao S.A. od dawna wspiera polski sport, szczególnie koszykówkę. Sponsoruje nie tylko drużyny na wysokim poziomie, ale również młodych zawodników. Piotr Zborowski, wiceprezes banku, podkreśla, że warto zachęcać dzieci do aktywności fizycznej, co przyniesie im wiele korzyści w przyszłości.

Raport wskazuje, że rower jest ulubioną formą aktywności dla wielu dzieci, zdobywając pierwsze miejsce w rankingu. Dla 43% dorosłych jazda na rowerze to ulubiony sposób spędzania czasu. Rower zachęca także do podjęcia innych form aktywności fizycznej.

Dr Marcin Kochanowski, ekspert ds. psychologii sportu, podkreśla, że regularna aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Dzieci aktywne fizycznie osiągają lepsze wyniki w nauce, budują silniejsze relacje z rówieśnikami i rodzicami oraz rozwijają ważne umiejętności, takie jak współpraca czy komunikacja.

W raporcie zwrócono również uwagę na różnice w motywacji do aktywności fizycznej u dzieci i dorosłych. Dla dorosłych kluczowe są korzyści zdrowotne, odreagowanie stresu i wygląd, podczas gdy dzieci cenią sobie przede wszystkim możliwość spędzenia czasu z rówieśnikami i zabawę.