Andres Iniesta-bohater reprezentacji Hiszpanii

O tym piłkarzu można śmiało rzec, że jest bohaterem meczu finałowego piłkarskich mistrzostw świata w RPA. Dzięki niemu, bowiem Hiszpanie zdobyli Puchar Championa Globu. Mowa o Andresie Inieście na co dzień grającym w klubie FC Barcelona
fit.pl
2010-07-14 00:00
Udostępnij
andres iniestaAndrés Iniesta to piłkarz występujący w reprezentacji Hiszpanii i w drużynie FC Barcelona, grający na pozycji ofensywnego pomocnika. Iniesta jest szybkim piłkarzem, potrafiącym minąć kilku przeciwników, a następnie podać piłkę lepiej ustawionym partnerom lub samemu oddać mocny strzał na bramkę. Piłkarz jest znany z tego, że potrafi zastąpić takich graczy jak: Deco i Xavi, dlatego trenerzy go lubią, bo można na nim polegać.

Kariera klubowa

Piłkarz do Barcy trafił w 2000 roku najpierw jednak grał w drugiej reprezentacji na pozycji rozgrywającego. Dwa lata później zadebiutował w pierwszym składzie w meczu Ligi Mistrzów przeciwko Club Brugge. W sezonie 2004/05 rozegrał 37 na 38 możliwych ligowych meczów, najwięcej z całej drużyny. Początkowo zastępował Xaviego. Jednak gdy ten doznał w następnym sezonie kontuzji Iniesta stał się piłkarzem pierwszoplanowym. Początek sezonu 2006/2007 w wykonaniu Iniesty był fenomenalny. Hiszpan stał się podstawowym zawodnikiem Dumy Katalonii, dogrywał świetne piłki i wspaniale dryblował. Wysokiej dyspozycji nie udało się jednak utrzymać przez całą pierwszą część sezonu i w jej końcówce znów trafił na ławkę rezerwowych.

W sezonie 2007/2008 Andres Iniesta rozgrywał naprawdę dobre spotkania. Hiszpan zagrał w 49 spotkaniach swojej drużyny, zdobywając 4 bramki, z czego 3 w lidze.Sezon 2008/2009 rozpoczął już jako nominalny gracz pierwszego składu, a przyczyniło się do tego m.in. odejście Deco i Ronaldinho. Andres Iniesta został także wybrany wicekapitanem FC Barcelony. Od początku sezonu zarówno Hiszpan jak i cała FC Barcelona grała świetnie, pewnie wygrywając w kolejnych spotkaniach. Znacząco przyczynił się do tego Iniesta, który wraz z Xavim Hernandezem dominował w środku pola, asystując kolegom przy zdobytych bramkach.

W październikowym spotkaniu z FC Basel na Camp Nou w ramach Ligi Mistrzów odniósł kontuzję, która pierwotnie miała wyłączyć go z gry na 6 tygodni. Ostatecznie jednak Iniesta nie pojawił się na boisku aż do 3 stycznia 2009 roku, gdy w 65 minucie spotkania z Realem Mallorca wrócił do gry. Po 10 minutach zdobył gola na wagę 3 punktów. Zaledwie miesiąc później, w meczu z tym samym przeciwnikiem celebrował 250 spotkanie w barwach FC Barcelony. W maju zagrał w meczu Ligi Mistrzów z Chelsea Londyn i stało się bohaterem meczu, bowiem przy stanie 1:0 dla angielskich gospodarzy Andres Iniesta strzelił jedną z ważniejszych bramek w swoim życiu, doprowadzając w 93 minucie do wyrównania. Dzięki tej bramce FC Barcelona zakwalifikowała się do finału Ligi Mistrzów.

Występy w reprezentacji Hiszpanii

Andrés Iniesta swoją karierę w kadrze zaczynał od gry w juniorskich reprezentacji Hiszpanii. W kategorii U-16 wywalczył Mistrzostwo Europy w 2001, a rok później powtórzył wyczyn z reprezentacją U-19. Zdobył też srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Świata w 2003.

W pierwszej reprezentacji zadebiutował 27 maja 2006 w meczu z Rosją (4:0). Zagrał jeden mecz na mundialu w Niemczech – 90 minut z Arabią Saudyjską (3:0). Pierwszego gola dla reprezentacji seniorskiej Hiszpanii zdobył 7 lutego 2007 w meczu towarzyskim z Anglią.

W 2008 wspólnie ze swoimi kolegami z reprezentacji Hiszpanii Iniesta triumfował w mistrzostwach Europy. W czasie tego turnieju „Blada twarz”, jak go nieraz określają koledzy, był jedną z bardziej wyróżniających się postaci i odgrywał ważną rolę w kadrze Aragonesa.

Andrés Iniesta znalazł się w składzie reprezentacji Hiszpanii na Mistrzostwa Świata 2010. 25 czerwca w meczu z Chile zdobył bramkę na 2:0, a Hiszpania wygrała ostatecznie 2:1. Został wybrany najlepszym zawodnikiem tamtego spotkania. W 116. minucie finałowego meczu z Holandią czołowy gracz FC Barcelony strzelił jedyną bramkę w meczu dającą jego reprezentacji tytuł mistrza świata. Gola tego zadedykował Danielowi Jarquemu, pokazując koszulkę z napisem "Dani Jarque: siempre con nosotros" ("Dani Jarque: Zawsze z nami"). Jarque, były kapitan Espanyolu, zmarł w sierpniu 2009 na zawał serca. Ineista został również wybrany najlepszym zawodnikiem finałowego spotkania.