Termin choreoterapia oznacza leczenie tańcem (choreios – taneczny, choros-taniec, terapia-leczenie). Ruch jest tu procesem, który ma na celu doprowadzić do jedności fizycznej i psychicznej człowieka
fit.pl
2010-03-23 00:00
Udostępnij
Choreoterapia
Około 140 000 Polaków rocznie słyszy diagnozę: nowotwór. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby daje dużą gwarancję na całkowite wyleczenie. Rozwój medycyny przynosi nadzieję na nowe, skuteczne metody leczenia raka. Pojawia się też potrzeba i świadomość wspierania działań medycznych.

W ostatnich latach, to właśnie psychoonkologia jest dziedziną, która daje olbrzymie wsparcie zarówno w chorobie, jak i w procesie powracania do zdrowia osób chorych. Badania naukowe potwierdzają, że konwencjonalne metody leczenia połączone z terapiami wspomagającymi przynoszą dobre efekty podczas leczenia nowotworów. Wśród terapii wspomagających wymieniana jest między innymi choreoterapia.

Chereoterapia nie jest metoda odkrywczą, bowiem geneza tego rodzaju zabiegów sięga do odległej historii naszych przodków, kiedy to tańczyli oni wokół chorego, aby wypędzić z jego ciała złe demony (tańce św. Wita). Amerykanie docenili te metody leczenia już w 1966 roku - w Stanach Zjednoczonych zostało utworzone Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii Tańcem (American Dance Therapy Association). W Polsce pionierem tego rodzaju psychoterapii była Zofia Aleszko, a obecnie na terenie całej Polski prowadzeniem zajęć choreoterapii zajmują się liczne stowarzyszenia. W Krakowie bezpłatną pomoc z zakresu tego rodzaju terapii, osobom chorym z rozpoznaniem onkologicznym oraz ich najbliższym, oferuje Centrum Psychoonkologii, prowadzone przez Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN.

Choreoterapia stanowi uzupełnienie standardowego procesu leczenia i może przynieść ogromne korzyści w procesie powrotu do zdrowia po przebytej chorobie. Skierowana jest również do osób, które wspierają najbliższych w trudnej walce z nowotworem.

- Osoby zgłaszające się na terapię tańcem, chcą poznać lepiej siebie i swoje emocje, uwolnić od napięć, poprawić kontakty z innymi – tłumaczy prowadząca zajęcia choreoterapii Maja Strzelecka. - Magiczna moc tańca przynosi nieocenione efekty: wyzwala optymizm, spontaniczność, uczy wyrażania samego siebie, relaksacji, pogłębia świadomość ciała i wyzwala nagromadzone w nim emocje. Rezultatem może być odnalezienie sposobu na „wytańczenie” swoich lęków, obaw i smutku. To naprawdę wiele daje w walce z chorobą – argumentuje Strzelecka.

Zajęcia choreoterapii dla osób chorych na raka i ich bliskich odbywają się w każdy piątek od 18:00 do 19:30, w siedzibie Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN, przy ul. Kopernika 19E w Krakowie. Zgłoszenia należy kierować mailowo lub telefonicznie. Kontakt na stronie www.unicorn.org.pl oraz www.centrumpsychoonkologii.pl.