Jak zacząć przygodę z MMA - poradnik dla początkujących

MMA, to jeden z najszybciej rozwijających się sportów walki na świecie. Jego popularność rośnie z każdym dniem i coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie treningów. Jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem przygody z MMA, ten artykuł jest dla Ciebie!
2023-05-30 00:00
Udostępnij
Jak zacząć przygodę z MMA - poradnik dla początkujących

Jak wykonać pierwszy krok w kierunku treningów?

 

Przede wszystkim należy znaleźć odpowiedni klub oraz trenera. Na pewno w Twoim mieście jest kilka miejsc, gdzie można rozpocząć treningi MMA. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich oferują wysoki poziom nauczania oraz bezpieczeństwa, dlatego warto zrobić porządny research w tym kierunku. Porównać oferty, opinie, poziom doświadczenia trenerów i wtedy wybrać odpowiedni klub dla siebie.

 

Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego sprzętu. Do tego sportu walki nie potrzebujesz wiele. Wystarczą dobrej jakości rękawice, które możesz znaleźć tutaj: https://www.warhouse.pl/sprzet-treningowy/rekawice/rekawice-mma. Można je podzielić na dwie główne kategorie:

 

  • Rękawice sparingowe – charakteryzujące się masywną i grubą budową, żeby zapewnić maksymalną ochronę oraz bezpieczny trening.
  • Rękawice treningowe – używane podczas oficjalnych walk, są zdecydowanie lżejsze, mają odkryte palce i nie zapewniają ochrony kciuka.

 

Dla początkujących zdecydowanie lepszą opcją na start będą rękawice sparingowe. Twój trener powinien Ci doradzić, jakie rękawice wybrać na początek. Jeżeli chodzi o strój, nadadzą się właściwie każde krótkie spodenki oraz koszulka. W końcu nie warto przepłacać i inwestować w cały strój na samym początku Twojej przygody. Możesz kompletować ubranie stopniowo, wedle własnego upodobania oraz rozsądku. Jeżeli wraz ze wzrostem swojego stażu w MMA będziesz chciał poprawić komfort i wygodę treningów, warto będzie kupić koszulkę typu rashguard oraz specjalne spodenki do MMA.

 

Zaczęcie treningów tak naprawdę zależy jedynie od twojego pozytywnego nastawienia. Niektóre osoby, zaczynając swoją przygodę ze sztukami walki myślą, że zaczną od razu walczyć z przeciwnikami. Jednak wygląda to nieco inaczej. Na początku treningi skupiają się głównie na ćwiczeniach. Jest to niezbędny etap, który trzeba pokonać, żeby iść dalej. Pamiętaj, że to właśnie trening czyni mistrza i nie zniechęcaj się od razu.

 

Co to jest MMA i jak to się wszystko zaczęło?

 

Mieszane sztuki walki (ang. Mixed martial arts, MMA) to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy rywalizują przy użyciu różnych stylów i technik walki. Celem walki jest pokonanie rywala przez nokaut, poddanie lub zdobycie większej ilości punktów od przeciwnika. MMA jest uważane za sport, który oferuje widowisko, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka poważnych obrażeń.

 

MMA pochodzi od organizowanych w latach 20. brazylijskich turniejów, a także japońskich zawodów z lat 70. Ten sport w formie obecnej zaczął się rozwijać w drugiej połowie lat 90., kiedy w USA zorganizowano pierwszy turniej UFC. MMA stało się popularne głównie za sprawą kontraktów z dużymi stacjami telewizyjnymi. Obecnie zawody tego sportu walki odbywają się na całym świecie, a do najbardziej prestiżowych należy właśnie UFC.

 

Każdy zawodnik MMA musi ćwiczyć wytrzymałość oraz kondycję, ponieważ każda walka wymaga pełnego zaangażowania, a to pochłania ogrom energii, dlatego bardzo ważne jest zarówno ćwiczenie chwytów i ciosów, jak i trening kondycyjny.