fit.pl mobile logo

Piotr G. Jeziorowski - w waaCkingu wyrażam siebie

Czym jest Waacking? jak wygląda scena waakingu w Polsce? Zapytaliśmy o to Piotra G. Jeziorowskiego - tancerza, instruktora, sędziego tańca. Piotr jest tancerzem form ulicznych, w 2006 roku rozpoczął swoją przygodę związaną z tańcem. Od wielu lat uczestniczy w zawodach tanecznych organizowanych w Europie i odnosi liczne osiągnięcia. Jest całkowicie oddany stylowi znanemu wszystkim jako Waacking

Taniec towarzyszy ci od zawsze? Jak zaczęła się Twoja przygoda z tańcem?

Jako młody chłopiec próbowałem wielu rzeczy. Zaczynałem od jazdy konnej, siatkówki, pływania, piłki nożnej aż stanęło na tańcu. Wszystkie te dziedziny przemijały z czasem lub kończyły się kontuzją. Na początku mojej przygody z tańcem nie obyło się bez kontuzji, ale mimo to wiedziałem, że nareszcie trafiłem na coś, co przyciągnie moją uwagę na dłuższą chwilę.

Jesteś oddany stylowi tańca jakim jest Waacking. Przybliżmy naszym czytelnikom czym jest ten styl tańca?

Tak, zgadza się. Głównie zajmuję się Waackingiem ale tak naprawdę zaczynałem od wszystkiego, by stać się wszechstronnym tancerzem. Jest to cenna cecha, która ukształtowała mnie.

Waacking jest to styl tańca, który pochodzący z lat 70. Narodził się wśród społeczności homoseksualnej w podziemnych klubach Los Angeles, gdzie panowała muzyka Disco – Era Muzyki Disco. Charakteryzuje się specyficzną pracą rąk, grą aktorską, dynamicznym przemieszczaniem oraz ogromną muzykalnością. Inspiracje tej formy tańca sięgają lat 20, są to: Filmy Nieme, Gwiazdy Filmowe (Maryline Monroe, Greta Garbo, Fred Astaire itp), Kreskówki (Batman, Bags Bunny), Hollywood, Sztuku Walki (Bruce Lee), Musicale, Drama i wiele innych.  Waacking jest bardzo widowiskowy dlatego też przyciąga oko  i ma wielu swoich wielbicieli, którzy lubią oglądać chociażby zawody Waackingowe.

Skąd w ogóle pomysł, aby zająć się tym stylem tańca?

To jest dosyć zabawne ale zaczynając swoją przygodę wiele lat temu, byłem dużym facetem. Łatwiej mi było po prostu machać rękoma. Na początku była to forma zabawy, jednak później zdałem sobie sprawę, że w Waackingu najlepiej będę potrafił wyrazić siebie.

Jesteś zwycięzcą wielu konkursów tanecznych w stylu Waacking. Masz jakiś przepis na sukces?

Przepis na sukces? To niczym przepis na dobre ciasto, które i tak nam nie wychodzi. Nie ma dobrego przepisu na sukces. Ciężka praca i wiara w samego siebie. Nie ma rzeczy niemożliwych, należy twardo podążać za swoimi marzeniami.

Uważasz, że istnieje ogranicznik wiekowy, jeśli chodzi o rozpoczęcie nauki Waackingu?

Waacking jest dosyć ekspresyjnym i otwartym tańcem. Powstał on z opresji na ekspresję, kiedy twórcy tego stylu, nie mogli być po prostu sobą. W USA panowała wtedy dyskryminacja czarnoskórych oraz osób o odmiennej orientacji (Fakty historyczne: Stonewall, Fags – Stay out). Jak powiedział jeden z promotorów tego tańca, legenda Soul Train Gang – Tyrone Proctor -  „Waacking jest to taniec dojrzałej/ego kobiety/mężczyzny”. Myślę, że są to trafne słowa. Powinniśmy zwracać uwagę do kogo kierujemy takie zajęcia. Niejednokrotnie wykładając na kursach instruktorskich zwracam na to uwagę. Możemy prowadzić takie zajęcia dla dzieci, gdzie będziemy uczyć ich głownie techniki, muzykalności itp. jednak będzie to okrojona forma tego stylu.
Na wschodzie nie raz widziałem dzieci tańczące Waacking dość wyzywająco, pytanie tylko, czy to etyczne?

jeziorowski2


Jak ocenisz popularność Waackingu w Polsce?

Waacking staję się coraz bardziej popularny, a nasza scena rośnie i jest coraz silniejsza. Jestem bardzo dumny z tego powodu. Wielkie podziękowania przede wszystkim należą się moim koleżankom, które mają wielki wkład w tą scenę, razem podróżujemy i reprezentujemy nasz kraj na arenie międzynarodowej. Jest to Dominika Doma Jałoszyńska z Poznania oraz Agata Zięba, która aktualnie mieszka we Wrocławiu.

Twoje osiągnięcia są imponujące. Czy zaczynając przygodę z tańcem myślałeś, że zaczniesz odnosić sukcesy międzynarodowe?

Oczywiście, że nie. Początkowo nie byłem pewien czy w ogóle będę tańczyć. Zaczynałem od zwykłych regularnych zajęć z jazzu, potem hip hopu i innych styli u mojej instruktorki, a teraz już przyjaciółki Anity Taz Janus, której wiele zawdzięczam.

Ile czasu minęło od tego, jak zacząłeś tańczyć, do pierwszych zawodów, w których wziąłeś udział?

Niestety nie pamiętam tego dokładnie  ale takie większe zawody, które zapadły mi w pamięci odbyły się w Poznaniu. Były to eliminacje do Funkin Stylez w Polsce w 2011 roku. Bardzo dobrze się wtedy bawiłem, może dlatego je tak zapamiętałem.

Co uważasz za swój największy sukces?

Pewnie wszyscy chcieliby przeczytać o jakiejś nagrodzie-trofeum, jednak muszę ich rozczarować. Myślę że moim największym sukcesem jest to, że mam swoich uczniów, dla których jestem inspiracją/autorytetem. Staram się przekazywać im całą swoją wiedzę i wskazuję różnie drogi, a decyzję pozostawiam w ich rękach. Sądzę, że dobry nauczyciel nie daje wszystkiego na tacy lecz wskazuje różne ścieżki, a uczniowie sami poprzez swoją pracę muszą dojść do obranego celu.

Jak powstają Twoje choreografie? Skąd czerpiesz inspiracje?

Swoje inspiracje czerpie z życia, wszystkiego co mnie otacza. Są to przeróżne sytuacje, muzyka filmy ale przede wszystkim ludzie. Oni chyba są dla mnie największa inspiracją.

Można powiedzieć, że Twoja pasja stała się również pracą? I czy od początku chciałeś to połączyć?

Aktualnie pasja jest moją pracą, jednak tak jak wcześniej wspomniałem, na początku taniec był dla mnie formą rozrywki. Wszystko zaczęło się jakieś 13 lat temu od  programu „You Can Dance – Po prostu tańcz”, po którym stwierdziłem, że może warto spróbować teraz czegoś innego.

Jesteś nie tylko tancerzem, ale również instruktorem i sędzią. Która rola jest najtrudniejsza?

Istnieje jakieś koło ratunkowe?  Telefon do przyjaciela? Trudno odpowiedzieć na to pytanie bo każda z tych ról nie jest łatwa. Będąc  „profesjonalnym” tancerzem, zazwyczaj chcemy wypaść jak najlepiej. Towarzyszy nam stres, większy lub mniejszy. Niekiedy presja osób trzecich. Będąc instruktorem chcemy jak najlepiej wykonać swoją pracę i przekazać jak największą wiedzę naszym kursantom. Praca z ludźmi nie należy do łatwych a każdy kto ma z nią do czynienia dobrze o tym wie. Jako sędziowie musimy być zawsze obiektywni ale też nie chcemy nikogo skrzywdzić. Niekiedy naprawdę jest ciężko zadecydować kto powinien wygrać. Często też oceniamy naszych przyjaciół. Myślę, że w ogóle ocenianie ludzi w codziennym życiu nie jest czymś dobrym.

 

jeziorowski3

Co jest najważniejsze w Twojej pasji, jaką jest taniec?

Przede wszystkim bycie sobą! Bycie zgodnym z samym sobą i swoimi przekonaniami.

Był kiedykolwiek taki moment, w którym pomyślałeś sobie: „Nie. Mam dość, nie dam rady, to jest zbyt trudne!”, albo uznałeś, że ten taniec jednak nie jest dla Ciebie?

Był raz taki moment, po jednej z kontuzji. Potem miałem problemy z rodzicami, ponieważ nie przykładałem się do nauki w szkole, ale mimo to się nie poddałem. W kolejnych etapach swojej edukacji nie miałem trudności z nauką, były różne stypendia i nagrody a rodzice nie sprawiali mi kłopotów. W momencie kiedy zauważyli, że spełniam się i biorę to na poważnie, zaczęli mnie wspierać.

Masz jakiś tanecznych mistrzów?

Moim „ojcem”i mentorem  jest OG Viktor Manoel, ostatni żyjący twórca tego stylu tańca, z którym utworzyliśmy międzynarodową organizację „International House of Artistic Punking”. Był to prezent na moje osiemnaste urodziny.

Na koniec proszę powiedz, co trzeba zrobić, aby być dobrym tancerzem? Czy  jest to mieszanka  talentu i ciężkiej pracy?

Ciężka praca i godziny wylanych potów na sali a do tego odrobina szczęścia. Jeżeli ktoś posiada talent to jest mu łatwiej a pewne rzeczy przychodzą mu same. Potem, kiedy jesteśmy pewni, że taniec jest tym, czym chcemy się zająć to musimy wierzyć w sukces i wytrwale dążyć do celu. Musimy zaufać swojemu talentowi.  


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
kuch955

Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nie do poznania nawet w ciągu jednego miesiąca! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl