fit.pl mobile logo

Siłownia w domu – jak ją urządzić i w co wyposażyć?

Domowa siłownia to marzenie każdego sportowca. Żeby utrzymać formę, nie trzeba kupować karnetu na siłownię ani dojeżdżać na drugi koniec miasta. Dla tych, którzy nie lubią ćwiczyć w obecności innych, to kolejna zaleta: w domowym zaciszu ćwiczenia stają się przyjemniejsze – nikt się nie przygląda, nie pospiesza, nie próbuje narzucać swojego tempa. W urządzonej w domu siłowni można ćwiczyć o dowolnej porze – kiedy ma się czas i ochotę, słuchając muzyki albo oglądając filmy. Jak powinna wyglądać siłownia w domu? Gdzie ją urządzić i w jakich sprzęt wyposażyć? O co zadbać, by była wygodna i bezpieczna?

Gdzie urządzić domową siłownię?

Na domową siłownię najlepiej wygospodarować osobne pomieszczenie. Nie ma wtedy ryzyka, że podczas ćwiczeń uszkodzone zostaną meble albo inne elementy wyposażenia, jak dywan czy dekoracje. Inna zaleta takiego rozwiązania to możliwość ćwiczenia o każdej porze dnia – lokując sprzęt do ćwiczeń w sypialni, trzeba liczyć się z tym, że z pomieszczenia będą chcieli korzystać inni członkowie rodziny. Gdzie umieścić domową siłownię? Najlepiej w tej roli sprawdzą się garaż albo piwnica – dobrze wygłuszone, oddzielone od mieszkania, zapewnią spokój i ciszę zarówno trenującej osobie, jak i pozostałym domownikom. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania domu, aby uniknąć kosztów związanych z adaptacją pomieszczeń. Projekty domów z przestrzenią przewidzianą na domową siłownię oferuje pracownia architektoniczna MG Projekt. To jednak rozwiązanie dla właścicieli domów. Gdzie siłownia w domu u tych, którzy mieszkają w mieszkaniach? Jeśli to możliwe, dobrze jest wydzielić na miejsce do ćwiczeń jeden z pokoi, jeśli nie – sprzęt może znaleźć się w biurze lub w sypialni, jednak trzeba zadbać o to, by dobrze zabezpieczyć przestrzeń, by uniknąć zniszczenia mieszkania.


Jak przygotować pomieszczenie na domową siłownię?

Przed pojawieniem się sprzętu, należy odpowiednio przygotować pomieszczenie na domową siłownię. Przestrzeń musi być dobrze wentylowana, nie powinno być w nim wilgoci ani zaduchu – ćwiczenie w takim miejscu będzie i nieprzyjemne, i niezdrowe. Najlepiej, by przestrzeń dysponowała oknem, by można ją było regularnie wietrzyć. Istotną kwestią jest też dobre doświetlenie, aby w domowej siłowni można było ćwiczyć o dowolnej porze dnia.
Jakie inne elementy musi zawierać siłownia w domu? Urządzając pomieszczenie, warto zadbać o odpowiednie podłoże. Podłoga nie może być śliska, bo tego rodzaju powierzchnia może przyczynić się do wypadku (np. poślizgnięcia) i poważnej kontuzji. Dodatkowo jeśli siłownia mieści się w mieszkaniu, lepiej zabezpieczyć podłogę przed zarysowaniami, przetarciami i innymi uszkodzeniami. Dobrą opcją jest pokrycie podłogi antypoślizgowym materiałem, a także matą wygłuszającą – by członkowie rodziny i sąsiedzi nie skarżyli się na dobiegające z siłowni hałasy. W tej roli świetnie sprawdzi się na przykład mata z włókna poliestrowego, która dobrze izoluje dźwięki i skutecznie zabezpiecza podłogę.

Jeśli przestrzeń na to pozwala, warto by siłownia w domu wyposażona była nie tylko w sprzęt do ćwiczeń, ale również w drabinki, które umożliwią np. rozciąganie, a także w lustra, dzięki którym będzie można obserwować pracę ciała i upewnić się, że ćwiczenia są wykonywane w prawidłowy sposób.


Siłownia w domu – jaki sprzęt wybrać?

Jaki sprzęt warto umieścić w domowej siłowni? Wszystko zależy od dostępnej przestrzeni oraz od osobistych preferencji. Kompletowanie sprzętu do domowej siłowni, najlepiej jednak rozpocząć od najbardziej podstawowego sprzętu, stopniowo rozszerzając wyposażenie o bardziej skomplikowane akcesoria.

Każda domowa siłownia powinna zostać wyposażona w sprzęt do treningu aerobowego wzmacniającego całe ciało i kształtującego mięśnie. Idealny będą rowerek treningowy lub orbitrek, a także stepper i bieżnia. Te sprzęty umożliwią efektywną rozgrzewkę i pobudzą mięśnie całego ciała do pracy.

Jakie inne urządzenia warto mieć w domowej siłowni? Każdy, kto regularnie ćwiczy, chce, by jego mięśnie były ładnie wyrzeźbione. W tym pomoże atlas do ćwiczeń – sprzęt, który ma bardzo różne zastosowanie, umożliwia trening nóg, tułowia, klatki piersiowej. Atlas nadaje się zarówno dla początkujących sportowców, jak i dla doświadczonych kulturystów. Wybierając sprzęt, trzeba jednak zadbać o to, by był solidny i miał stabilną konstrukcję – tylko wtedy trening będzie bezpieczny i efektywny.


Inne akcesoria do domowej siłowni

Siłownia w domu to nie tylko duży sprzęt do ćwiczeń. Urządzając pokój do treningu, warto pamiętać także o mniejszym sprzęcie. Niezbędna będzie mata do ćwiczeń, która pozwoli na wykonywanie rozgrzewki oraz na ćwiczenia rozciągające. Inne drobne akcesoria, które uczynią trening bardziej skutecznym, to skakanka i taśmy rozciągające. W siłowni powinny obowiązkowo znaleźć się również hantle o różnym ciężarze – idealne do ćwiczenia bicepsów. Warto pomyśleć też o piłce do ćwiczeń, która świetnie nadaje się do brzuszków, składów i poćwiczeniowej relaksacji.


Ile kosztuje siłownia w domu?

Siłownia w domu może mieć różny koszt, w zależności od wybranego sprzętu. O ile hantle czy taśmy do rozciągania kosztują niewiele, o tyle w bieżnię czy orbitrek trzeba będzie więcej zainwestować. Domowa siłownia to jednak zawsze dobra inwestycja – jednorazowy wydatek szybko się zwraca, kiedy nie trzeba płacić za karnet na siłownię.

Dodatkowo ćwiczenia stają się bardziej efektywne, ponieważ można ćwiczyć jak i kiedy się chce. Utrudniony dojazd czy brzydka pogoda nie są przeszkodą i powodem, by odpuścić sobie trening.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl