fit.pl mobile logo

Stepowanie

Pamiętacie filmy z Fredem Astairem czy Genem Kelly? Stepowanie - kiedyś bardzo modne, dziś - styl, który ciągle się rozwija i definiuje na nowo
Stepowanie ma bogatą tradycję, sięgającą zarówno afrykańskich tańców plemiennych, jak i szkockich, irlandzkich i angielskich tańców ludowych. Jednak jego narodziny nastąpiły w Stanach Zjednoczonych, dzięki połączeniu różnych elementów i doświadczeń tanecznych. Dziś uważa się, że miejscem, w którym wykrystalizował się nowy styl, był Manhattan. Jednym z powodów była jego wielokulturowość, fakt, że to właśnie tu najwięcej było małych społeczności, wywodzących się w różnych stron świata, lecz żyjących obok siebie.

Po raz pierwszy stepowanie pojawił się podczas tzw. „Minstrel shows”, na których tancerze rywalizując, jednocześnie uczyli się nowych elementów technicznych, obserwując przeciwnika. W latach 20., kiedy na scenach zapanował wodewil, pojawiła się pierwsza fala zainteresowania nowym stylem. Stepujący artyści zaczęli być popularni i coraz częściej zapraszano ich na różnego rodzaju występy.

Wkrótce też stepowanie pojawia się na Broadway`u, a nieco później w Hollywood.Tancerze tacy jak Fred Astair, Bill „Bojangles” Robinson, czy bracia Berry stają się znani, i rozpoznawani na całym świecie.

Wielu stepujących artystów podczas swoich występów starało się prowadzić pojedynek z innymi tancerzami, popisując się własnymi sztuczkami i techniką. W ten sposób styl ciągle się rozwijał, a takie nazwiska jak John Bubbles, czy Clayton „Peg Leg” Bates, który stracił nogę w wieku 12 lat, przeszły do historii tańca jako nazwiska twórców nowych stylów stepowania.

Lata 30. I 40. to okres, w którym stepowanie panuje niepodzielnie na scenach nocnych klubów, a dzięki filmom zyskuje szeroką popularność wśród publiczności. Niestety, czarni artyści, poza Billem „Bojangles” Robinsonem, grającym u boku Shirley Temple, pomimo swojej roli prekursorów stepowania, nie zostają odpowiednio docenieni.

W latach 50., wraz z rozprzestrzenieniem się telewizji, popularność stepowania zaczyna zanikać. Artyści, ze swoimi 5-minutowymi występami, przestali być atrakcyjni medialnie. Co prawda wielu tancerzy znalazło pracę w Las Vegas, ale taniec ten nie przyciągał już uwagi młodej publiczności.

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl