Masażem zajmują się specjaliści zatrudnieni zarówno w szpitalach, klubach sportowych czy salonach odnowy biologicznej. W tym zawodzie również ważne jak praktyka jest przygotowanie teoretyczne, a zwłaszcza znajomość anatomii i technik masażu
fit.pl
2011-02-16 00:00
Udostępnij
Zawód masażysta
Masażem zajmują się specjaliści zatrudnieni zarówno w szpitalach, klubach sportowych czy salonach odnowy biologicznej. Niektórzy terapeuci przychodzą do chorego do domu. Bez względu jednak na to, gdzie odbywa się pierwszy zabieg, zawsze powinien zacząć się od rozmowy wyjaśniającej stan zdrowia, styl życia oraz ogólne samopoczucie osoby pragnącej poddać się masażowi.

Przed zabiegiem nie należy przyjmować zbyt obfitych posiłków. Z masażu trzeba zrezygnować, jeśli na skórze pojawią się stany zapalne lub uszkodzenia mechaniczne. Terapeutę powinno się poinformować o tym, czy ostatnio nie miało się żadnych złamań kończyn, operacji lub czy nie podejmowało się innego rodzaju leczenia. Zachowanie masażysty i nastrój jaki wytwarza zależy od jego osobowości; najczęściej masaż odbywa się w przytulnym pomieszczeniu, w którym słychać delikatne dźwięki muzyki. Otoczenie powinno sprzyjać całkowitemu odprężeniu. Po pierwszym zapoznaniu się z pacjentem masażysta prosi o rozebranie się i ułożenie na specjalnym stole.

Aby zapewnić pacjentowi maksimum intymności, masażysta zwykle opuszcza w tym czasie pokój zabiegowy. Można rozebrać się całkowicie lub pozostać w niezbyt zakrywającej ciało bieliźnie. Tak czy i inaczej przez cały czas masażu pacjent przykryty jest prześcieradłem, a odkrywa się jedynie masowane fragmenty ciała. Nie leży się zatem nago przez cały czas trwania zabiegu. Bardzo ważne jest, żeby podczas zabiegu być rozluźnionym. Podczas masażu ogólnego masażysta zaczyna zwykle od pleców i przesuwa się do górnej części ciała; ten sam kierunek zachowuje również przy masażu części przedniej. Poświęca on szczególną uwagę miejscom dotkniętymi dolegliwościami. W tym momencie pacjent może odczuwać pewien dyskomfort. Jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak ból jest zbyt mocny, koniecznie trzeba o tym poinformować masażystę. Pełny masaż całego ciała trwa co najmniej 45 minut, a może się przedłużyć nawet do 1,5 godziny. Po jego zakończeniu pacjent powinien przez jakiś czas pozostać sam, aby mógł dojść do siebie.

Jeśli lubisz ludzi, łatwo nawiązujesz z nimi kontakt, chętnie im pomagasz - masz szansę zostać dobrą masażystką. Aby nabrać wprawy, potrzebujesz kilku miesięcy praktyki.

W tym zawodzie potrzebne są:
  • zdolności manualne i dobra koordynacja ruchowa - sprawne ręce to skarb masażystki,
  • takt i duża kultura osobista - masażystka i pacjent są w bliskim kontakcie fizycznym, trzeba rzeczywiście intuicji i wyczucia, by nie naruszyć intymności pacjenta,
  • odpowiedzialność i poczucie etyki zawodowej - profesjonalnie wykonany masaż może szybko przynieść ulgę pacjentowi, ale wykonany mimo przeciwwskazań może zaszkodzić, dobra masażystka przedkłada zdrowie pacjenta nad swój zarobek, nie przecenia swoich umiejętności, umie odmówić wykonania zabiegu i nie boi się tego zrobić, nawet wbrew woli szefa,
  • dobry stan zdrowia - ta praca wymaga wysiłku, jest wykonywana na stojąco, dbałość o własną kondycję jest niezbędna.

Jego wykonywanie wykluczają:
  • choroby kręgosłupa,
  • tendencja do pocenia się dłoni,
  • choroby obniżające sprawność rąk, na przykład schorzenia reumatyczne,
  • żylaki,
  • zaburzenia psychiczne

W tym zawodzie również ważne jak praktyka jest przygotowanie teoretyczne, a zwłaszcza znajomość anatomii człowieka i technik masażu. Tej wiedzy nie zdobędziesz sama, musisz potwierdzić ją dyplomem. Do jego otrzymania wiodą trzy drogi. Możesz ukończyć Policealne Studium Fizjoterapii, Akademię Wychowania Fizycznego lub kurs zawodowy. Wybierając kurs bądź ostrożna: firma, która oferuje, że nauczy cię kilku technik w trakcie jednego kursu, jest niewiarygodna. Szukaj kursów pod patronatem poważnych instytucji, na przykład AWF-u. Perspektywy znalezienia pracy - bardzo duże. Zawód ten daje różne możliwości: możesz wykonywać inną pracę i dorabiać sobie masażami jako wolny strzelec, lub zatrudnić się w salonie odnowy biologicznej, fitness klubie, placówkach służby zdrowia.

www.fit.pl