Święta to dla każdej osoby dbającej o linię, są okresem nie lada wyzwań. Co zrobić, aby nie przytyć? 
fit.pl
2014-04-16 00:00
Udostępnij
Jak nie przytyć przez Wielkanoc?Jedzenie z umiarem

Częste jedzenie mniejszych porcji wspomaga metabolizm. Najlepiej, jeśli ustalisz z rodziną, że będziecie spożywać 5 posiłków, podczas których będziecie jeść tradycyjne potrawy 3 duże posiłki spowolnią przemianę materii i mogą doprowadzić do problemów z popularną „świąteczną” niestrawnością. Spróbuj wszystkich potraw - jedz po trochu. Najlepiej od razu nałóż sobie ilość, którą chcesz zjeść i oblicz, czy zmieści ci się obiad i deser.

Ważne białko

Na wielkanocnym stole znajduje się bardzo dużo białka: jajka, biała kiełbasa, chude pieczone mięso. Spożywając wielkanocne potrawy zrezygnuj z zawiesistych sosów, smażonych, ciężkostrawnych potraw, ziemniaków, białego pieczywa, słodkich ciast. Zamiast tego jedz surówki i sałatki z kolorowych warzyw doprawionych oliwą z oliwek.

Pamiętaj o wodzie

Przed każdym posiłkiem wypij szklankę wody mineralnej (możesz wcisnąć do niej cytrynę), a wówczas zjesz na pewno mniej. W trakcie świątecznego objadania się nie wolno zapominać o dostarczeniu organizmowi odpowiednich ilości płynów. Wskazane jest pić dużo wody mineralnej. Zaleca się też herbatki - ziołowe, owocowe, a także - w zależności od indywidualnych upodobań - herbatę zieloną, białą albo czerwoną, które zawierają wiele różnych mikroelementów. Poprawią one trawienie. 

Dodawaj przypraw

Dietetycy przypominają również o zwracaniu uwagi na przyprawy. Wybierając m.in. majeranek, pieprz czy tymianek wspomożemy żołądek podczas trawienia.

Ogranicz słodycze

Zjedz tylko jedno słodkie danie każdego dnia Świąt. Jeśli masz wybór spośród tortów, ciast francuskich i kruchych, wybierz drożdżowe, zawiera na pewno mniej tłuszczu. Babka wielkanocna, ciasto drożdżowe, ciasta piaskowe zawierają mało tłuszczu i są mało słodkie. Kawałek babki drożdżowej dostarcza 280 kcal, natomiast trzy plastry pieczeni cielęcej to jedynie 125 kcal. Pamiętaj o owocach na świątecznym stole nie może zabraknąć owoców, będących alternatywą dla ciast. Unikaj w nadmiarze orzechów i bakalii oraz innych rzeczy, które tylko mają ci zapchać żołądek.

Idź na spacer

Siedzenie przy stole może być uciążliwe, nie tylko dla twojego trawienia, ale również dla kręgosłupa. Namów rodzinę na półgodzinny spacer (dobrze to zrobi dla zdrowia i sylwetki) -trochę ruchu i świeżego powietrza nie zaszkodzi. Podczas spaceru spalicie więcej energii i dacie sobie możliwość do rozmowy z bliskimi, niż spędzając ten czas przed telewizorem.

www.dieta.fit.pl