Bolesne ząbkowanie - objawy, sposoby łagodzenia bólu

Zęby u dzieci to temat rzeka. Nie da się ukryć, że ząbkowanie u niemowląt to mało przyjemny proces. Tylko jedno na kilkadziesiąt dzieci, przechodzi go bezboleśnie. Większość maluchów, ząbkowanie znosi z trudem. Niestety, procesu wyrzynania się zębów nie jesteśmy w stanie uniknąć, gdyż jest on niezbędnym elementem rozwoju i wzrostu malucha. Szczęśliwi ci rodzice, których maluchy lekko przechodzą wyrzynanie ząbków. Pozostali muszą uzbroić się w cierpliwość i zrobić wszystko, aby ulżyć maluszkowi w cierpieniu. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, jakie są objawy ząbkowania i na co dokładnie zwrócić uwagę tak, aby w miarę szybko zareagować.
fit.pl
2016-03-22 00:00
Udostępnij
Bolesne ząbkowanie - objawy, sposoby łagodzenia bólu
Objawy ząbkowania
Przyjmuje się, że pierwsze zęby pojawiają się na przełomie 6-7 miesiąca życia. U niektórych niemowlaków, pierwszy ząb może pojawić się wcześniej - w okolicach 2 miesiąca, choć zdarza się to dość rzadko. Pierwsze objawy ząbkowania mogą wystąpić już na dwa miesiące przed całkowitym wyrżnięciem się ząbków. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Zazwyczaj wszystko zaczyna się bardzo niewinnie - dziecko nadmiernie się ślini i wkłada paluszki do buzi. Jest to w pełni naturalny proces, którego nie należy hamować. Może on trwać kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Warto w tym czasie zaopatrzyć się w duże ilości śliniaczków. W ciągu dnia należy delikatnie osuszać buzię maluszka tak, aby skóra nie uległa podrażnieniu. Jeśli mimo wszystko, skóra na buzi będzie wykazywała objawy podrażnienia - smaruj ją tłustym kremem dla niemowląt.

Objawy ząbkowania u niemowląt obejmują także swędzenie i zaczerwienienie dziąseł. W czasie ząbkowania, dziąsła maluszka wykazują wyraźne tendencje do puchnięcia. Bardzo często są nabrzmiałe, rozpulchnione i mocno zaczerwienione. W momencie, kiedy zbliża się finał ząbkowania, dziąsła mogą stać się bardzo wrażliwe. Każde ich dotknięcie może sprawiać dziecku ból. Kiedy dziecko ząbkuje, jego dziąsła nie tylko bolą. Są okresy, kiedy zaczynają intensywnie swędzieć. W takich sytuacjach maluch zazwyczaj wkłada do buzi wszystko, co tylko znajdzie się pod jego ręką.

Bardzo często u ząbkujących dzieci pojawia się gorączka. Jeśli nie przekracza 38 stopni Celsjusza - nie ma powodów do niepokoju. Po wyrżnięciu się pierwszego ząbka, temperatura mija jak ręką odjął. Jeśli jednak, temperatura jest wyższa, niż 38 stopni, towarzyszą jej wymioty, biegunka lub inne objawy - wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Bolesne ząbkowanie sprawia, że maluch staje się bardziej rozdrażniony, płaczliwy i marudny. Dziecko za pomocą płaczu i pojękiwania informuje nas, że coś go boli, doskwiera, przeszkadza. Ząbkujące maluchy zazwyczaj nie znajdują ukojenia na rękach - podczas noszenia, bujania, przytulania, itp. Bardzo często miewają też problemy ze snem. Mają problem z zasypianiem, a także często budzą się w nocy. Jeśli już uda im się zasnąć, potrafią szybko się przebudzić.

Ząbkowanie sprawia, że problemem staje się również jedzenie. Niemowlaki karmione naturalnie, nagle przestają ssać pierś mamy. Wynika to głównie z tego, że dziąsła maluszka są na tyle obrzęknięte i obolałe, że każdy kontakt z piersią jest bardzo bolesny i nieprzyjemny. Dzieci, które nie są karmione piersią, mogą także odmówić jedzenia. Ból dziąseł przeszkadza im na tyle, że na sam widok pożywienia odwracają głowę.

Jak pomóc dziecku w bolesnym ząbkowaniu?
Ząbkowanie u dzieci nie jest przyjemne. Cierpi zarówno dziecko, jak i rodzice. Istnieje jednak szereg sposobów na to, aby zminimalizować dyskomfort i tym samym przynieść ulgę maluszkowi. Biorąc pod uwagę fakt, że ząbkujące dziecko bierze do buzi wszystko, co ma w zasięgu ręki - przygotuj dla niego cały zapas odpowiednich akcesoriów. Prawdziwą ulgę w bólu i swędzeniu dziąseł przyniesie maluchowi gryzak. Możesz wybrać ten wypełniony wodą lub żelem. Aby wzmocnić efekty jego działania, możesz schłodzić go w lodówce. Pamiętaj, aby nie wkładać gryzaka do zamrażalki, bo wtedy maluszek mógłby odmrozić sobie rączki i buzię. Dobre efekty zapewni także zmoczony w chłodnej wodzie rożek tetrowej pieluchy.

Na ból dziąseł pomocne są również masaże. Dziąsła maluszka możesz masować małą gumową szczoteczką (dostaniesz taką w aptece) lub przy pomocy własnego palca. Przed przystąpieniem do masażu, umyj dokładnie ręce. Następnie palcem wskazującym wymasuj (centymetr po centymetrze) dziąsła dziecka. Aby zapewnić dodatkową ulgę i uśmierzyć ból, weź kostkę lodu, owiń ją w czystą szmatkę lub gazę i przesuwaj ostrożnie po bolących dziąsłach. Możesz również wypróbować specjalny żel uśmierzający ból przy ząbkowaniu. Taki preparat działa nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie, dzięki czemu zapobiega rozwojowi bakterii.

Gdy ząbkowanie jest bardzo bolesne, zamiast pokarmów w postaci stałej, podawaj dziecku jedzenie zmiksowane na gładką papkę. Zrezygnuj także z ciepłych potraw, które mogą podrażniać i tak już bolesne dziąsła. Nic się nie stanie jeśli na jakiś czas będziesz serwować dziecku potrawy nieco chłodnieje niż dotychczas. Pamiętaj, aby nie robić niczego na siłę. Przed karmieniem dziecka, posmaruj jego dziąsła odrobiną żelu przeciwbólowego, chwilę odczekaj i dopiero później spróbuj nakarmić malucha.

A co jeśli dziecko w trakcie ząbkowania ma gorączkę? W takiej sytuacji możesz podać mu środek o działaniu przeciwgorączkowym w syropie lub czopku. Na problemy ze snem i rozdrażnienie, pomocne będą herbatki z melisy, które działają uspokajająco. Inne porady odnośnie łagodzenia objawów ząbkowania znajdziesz tutaj.