fit.pl mobile logo


Trekkingowy e-bike – górskie wyprawy ze wspomaganiem

Wielokilometrowa jazda po bezdrożach może zmęczyć nawet najbardziej doświadczonych miłośników jednośladów. Dlatego planując zakup roweru trekkingowego, warto zwrócić uwagę na modele ze wspomaganiem elektrycznym. E-bike wspiera rowerzystów jeżdżących po drogach asfaltowych, a także tych preferujących nawierzchnię szutrową.

Rowery elektryczne (hybrydowe) to pojazdy, które – jak sama nazwa wskazuje – są wyposażone w silnik elektryczny. Mimo że coraz częściej spotyka się je na polskich drogach, w dalszym ciągu mylone są z motorowerami. Należy również zaznaczyć, że wbrew panującej opinii zostały stworzone nie tylko z myślą o jeździe po mieście – adresowane są również do zwolenników górskich wycieczek. W odróżnienie od skutera elektrycznego e-bike nie wyręcza użytkownika w pedałowaniu, a jedynie wspomaga go.

 

Jak działa trekkingowy e-bike

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami silnik e-roweru może mieć moc najwyżej 250 W. Wspiera rowerzystę do granicy 25 km/h, natomiast po przekroczeniu tej prędkości jest wyłączany. Ponadto silnik jest uruchamiany n wyłącznie wtedy, kiedy rowerzysta zaczyna pedałować. Mechanizm napędowy obsługuje się podobnie do przerzutek. Istnieje możliwość wyboru spośród kilku dostępnych trybów wspomagania – z większą lub mniejszą mocą – co pozwala na dostosowanie stopnia wspomagana do aktualnej kondycji czy też poziomu zmęczenia. Z e-roweru można korzystać tradycyjnie, poprzez napędzanie go wyłącznie siłą własnych mięśni i bez pomocy silnika, który można wyłączyć odpowiednim przyciskiem.

 

Konstrukcja e-rowerów trekkingowych

 

Konstrukcja e-rowerów, które można znaleźć np. w ofercie firmy Giant, nie różni się od budowy tradycyjnych jednośladów. Jej bazą jest wykonana z aluminium rama o geometrii sprzyjającej komfortowej jeździe po bezdrożach. Na uwagę zasługuje również „centrum dowodzenia” rowerów trekkingowych – kokpit, na który składa się kierownica o wygodnym gięciu i wspornik (tzw. mostek) z regulacją kąta nachylenia. Stałym wyposażeniem tego typu pojazdów powinno być również: oświetlenie, błotniki, stały bagażnik, osłonka łańcucha. Nierzadko e-rowery zaopatrzone są w sztycę amortyzowaną.

 

W przypadku e-roweru kluczowe znaczenie ma całkowicie bezobsługowy silnik, który bardzo często znajduje się w tylnej piaście pojazdu. Silnik zamontowany z tyłu zapewnia dużą przyczepność i minimalizuje ryzyko wystąpienia podsterownego poślizgu przy dużych prędkościach. Istnieje również możliwość wyboru e-roweru z silnikiem centralnym, który gwarantuje dobre rozłożenie masy na koła roweru. Rower elektryczny wyposażony jest również w baterię litowo-jonową (najczęściej w dwóch wersjach, dających napięcie 24 V lub 36 V) – to kolejny element, którego nie można znaleźć w tradycyjnym jednośladzie. Stanowi ona najważniejsze źródło napędu, wystarczające na kilkaset ładowań. Osoby, które lubią długie wycieczki powinny zaopatrzyć się w zapasową baterię. Mechanizmem odpowiedzialnym za sterowanie pracą całego pojazdu jest kontroler. Jego zadaniem jest przekazywanie energii z baterii do silnika.

zdjecie-2

Zalety rowerów trekkingowych ze wspomaganiem elektrycznym

 

Proponowane m.in. przez powstałą w Tajwanie firmę Giant trekkingowe e-rowery ułatwiają długie wycieczki górskie i pozwalają oszczędzić siły potrzebne do tego, aby pokonać teren obfitujący w trudności techniczne. Dają możliwość jazdy z prędkością 20–25 km/h nawet na terenie pagórkowatym lub wtedy, gdy bagażnik obciążony się sprzętem biwakowym. W zależności od warunków jazdy i modelu, e-rower może przejechać bez ładowania 50–100 km.

 

Trekkingowy e-rower to uniwersalny pojazd – jest w stanie sprawnie poruszać się zarówno po drodze asfaltowej, jak i szutrowej. Wspomaga wjazd na największe góry, a dzięki zgrabnej sylwetce daje możliwość na wjechanie na wąskie ścieżki. Pozwala na pokonanie tras, na które wcześniej nie wystarczało odwagi lub siły. Rower trekkingowy ze wspomaganiem elektrycznym adresowany jest też do osób, którym leży na sercu dbałość o środowisko naturalne, gdyż nie emituje zanieczyszczeń odpowiedzialnych np. za smog.

 

Podsumowując, rower elektryczny to sprzęt, który powinien mieć każdy, kto stawia na zdrowy i ekologiczny tryb życia. Pozwala na kontynuowanie podróży nawet wtedy, gdy nie starcza już sił. 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl