Nowa lista leków refundowanych – dobre wiadomości dla pacjentów z cukrzycą

Cena długodziałającego analogu insuliny Lantus® została obniżona, dzięki temu odpłatność dla pacjenta powraca do poziomu sprzed dwóch miesięcy. To dobra wiadomość dla pacjentów, którzy bez przeszkód mogą kontynuować terapię, nie ponosząc dodatkowych obciążeń finansowych. 
fit.pl
2015-10-29 00:00
Udostępnij
Nowa lista leków refundowanych  – dobre wiadomości dla pacjentów z cukrzycą


Od trzech lat na liście leków refundowanych znajduje się długo działający analog insuliny Lantus® refundowany w cukrzycy typu 1 oraz u części pacjentów w cukrzycy typu 2. Od 1 września 2015 r., po wejściu na listę refundacyjną – biosymilaru glargine, obniżył się limit refundacyjny. W związku z tym odpłatność dla pacjenta za preparat Lantus® automatycznie, istotnie wzrosła. Firma Sanofi obniżyła cenę preparatu do poziomu, który przywrócił odpłatność dla pacjenta sprzed dwóch miesięcy – 72,95 zł za opakowanie 5 wstrzykiwaczy – na obowiązującym od dnia 1 listopada br. wykazie leków refundowanych, opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia, Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia 2015.66.

„Aktualna lista leków refundowanych ułatwi pacjentom z cukrzycą kontynuację terapii insuliną Lantus®. Powrót do poziomu odpłatności sprzed dwóch miesięcy oznacza, że przy średnim dawkowaniu 18 IU, dzienny koszt terapii wynosi 1 zł. Za całe opakowanie 5 Solostarów, które przy wspomnianym dawkowaniu wystarcza na 3 miesiące, pacjent zapłaci 73 zł. Dbamy o pacjentów, dlatego też zdecydowaliśmy się obniżyć cenę leku Lantus® do poziomu, który pozwala przywrócić odpłatność dla pacjentów do tej sprzed dwóch miesięcy” – podkreśla Monika Chmielewska-Żehaluk, dyrektor ds. komunikacji Grupy Sanofi w Polsce.

„Warto przypomnieć, że cukrzyca odpowiednio leczona i kontrolowana pozwala prowadzić normalne życie. Nowa lista leków refundowanych jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów, stosujących terapię długodziałającymi analogami insulin, bez konieczności jej zmiany” – twierdzi dr Andrzej Paciorkowski, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, koordynator ogólnopolskiego programu Szkoła Cukrzycy.

Wskazania refundacyjne insuliny Lantus® pozostają bez zmian. Z terapii mogą korzystać pacjenci z cukrzycą typu 2, leczeni insuliną NPH od co najmniej pół roku z hemoglobiną glikowaną (HbA1c) 8% i więcej oraz ci, u których w tym okresie leczenia pojawiły się udokumentowane nawracające epizody ciężkiej lub nocnej hipoglikemii. W przypadku osób z cukrzycą typu 1. analog jest refundowany w całej populacji, do refundacji uprawnieni są także diabetycy z cukrzycą o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg WHO). Insulina glargine Lantus® jest refundowana zarówno w jednorazowym wstrzykiwaczu jak i we wkładach do wielorazowych wstrzykiwaczy.

www.senior.fit.pl