Tanecznym krokiem w stronę zdrowia

Aktywność ruchowa seniorów to wciąż zjawiskowo, które budzi ogólne zdziwienie. Senior w Polsce nadal kojarzy się ze zgrzybiałym, niedołężnym staruszkiem, na szczęście w klubach fitness każdego dnia aktywni po 50. łamią te stereotypy  
fit.pl
2013-07-17 00:00
Udostępnij
Tanecznym krokiem w stronę zdrowia
fitness senior2Przybywa nie tylko zajęć fitness dla seniorów, ale także klubów, które je organizują. Oczywiście w dużych miastach możliwości, dla starszych wielbicieli fitnessu i zdrowego stylu życia jest więcej, jednak także w mniejszych, sytuacja powoli się zmienia.

Obecnie nowym trendem w technice ćwiczeń dla aktywnych seniorów są zajęcia ruchowe nastawione na umiarkowany wysiłek przy jednoczesnym wydatkowaniu energii. Już nie tylko ćwiczenia rehabilitacyjne, pilates i joga dla seniorów są trendy, także trening w tanecznym tempie do muzyki, staje ważnym elementem wielu ćwiczeń. Dlaczego?

Ćwiczenia w rytmie np. walca, są zdecydowanie bezpieczniejsze dla osób z poważnymi schorzeniami. Spokojny i ujednolicony rytm daje lepsze efekty i jest mniej męczący, zwłaszcza dla chorych na nadciśnienie czy choroby układu krwionośnego.

Spokojnym krokiem do lepszej formy

Podczas takich zajęć w klubie profesjonalny trener nie tylko przeprowadza rozmowę dotyczącą stanu zdrowia, przebytych chorób i dolegliwości bólowych, ale także dostosowuje rodzaj treningu i częstotliwość do indywidualnych możliwości seniora.

Ćwiczenia nastawione na umiarkowane taneczne tempo, z piłką easy ball, lub bez przyborów a na macie, wzbogacone o ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe i rozciągające. Układy ćwiczeń najczęściej przygotowane są pod kątem korygowania poszczególnych problemów ruchowych a wplecione są elementy prostych tanecznych kroków do muzyki.

fitness seniorW efekcie 45 minutowy trening nie jest forsowny i nie obciąża zarówno serca, jak i stawów. Senior bez zadyszki może wykonać poszczególne ćwiczenia, powtarzając je kilka razy, aż do zadowalającego efektu wykonania.

Czy wiesz że ....

Regularne ćwiczenia usprawniają pracę wszystkich układów i narządów. Poprawiają uwapnienie i wzmacniają układ kostny, co łagodzi lub zapobiega osteoporozie. Regularne ćwiczenia zwiększają zakres ruchomości stawów, co pomaga łatwiej wykonywać wiele codziennych czynności.

Rozgrzewka i trening to także podstawa dla sprawnego kręgosłupa, gdy mięśnie podczas ćwiczeń są lepiej dotlenione, a więc sprawniejsze, dlatego skuteczniej podtrzymują kręgosłup.

A zatem ćwicz na zdrowie!

www.senior.fit.pl