Coraz więcej seniorów decyduje się komunikować ze światem za pomocą komputerów i internetu, a to znak, że nowe technologie stają się coraz bardziej przyjazne osobom starszym, gdy jednak senior decyduje się na kupno komputera, pojawia się wiele pytań a wśród nich, także, to - jak wybrać ten najlepszy?
fit.pl
2012-09-20 00:00
Udostępnij
Wybieramy komputer dla seniora
seniorzy ikomputerKomputer z internetem dziś zamiast szokować i wywoływać panikę sprzyja seniorom i staje się coraz bardziej przyjazny źródłem pozyskiwania przyjaciół, partnerów a przede wszystkim pomaga komunikować się z rodziną i ukochanymi wnukami, by jednak spełniał swoje zadania musi być przystosowany do możliwości wiedzy i potrzeb osób starszych.

Pomagamy rozwiać kilka wątpliwości związanych z kupnem odpowiedniego sprzętu

Komputer stacjonarny czy laptop?

Tu sprawa wcale nie jest taka oczywista. Zarówno komputer stacjonarny, jak i laptop czyli komputer przenośny mają swoje plusy i minusy, wszystko zależy głównie od potrzeb i przeznaczenia komputera. Wiele zależy również od sprawności samego seniora. Jeśli senior ma problemy ze stawami i nie może dźwigać komputer przenośny, choć zazwyczaj nie jest ciężki, może przysparzać kłopotów z jego częstym przenoszeniem. Ma jednak swoje plusy, wszędzie można go zabrać i zajmuje bardzo niewiele miejsca w domu. Wybierając zatem rodzaj sprzętu należy zastanowić się, która opcja będzie łatwiejsza w eksploatacji i bardziej przydatna. Komputera stacjonarnego nie musimy nosić, chyba, ze do naprawy, ale tym może zająć się osoba zdrowa, ale też zajmuje więcej miejsca i w razie chęci skorzystania nie zabierzemy go ze sobą do łóżka ani do znajomych.

Wybierając komputer przenośny warto zwrócić uwagę na wagę, im lżejszy tym leszy w eksploatacji zwłaszcza dla chorych seniorów.

Cena

Biorąc pod uwagę szeroki wybór sprzętu i przeznaczenie ceny wahają się od 1,5 zł, aż do kilkudziesięciu tysięcy. Z pewnością komputer dla seniora nie musi kosztować wiele, by spełniać swoje podstawowe funkcje, zwłaszcza, że wiele firm i marek tworzy specjalne oferty cenowe specjalnie dla osób starszych i emerytów, a wśród znajomych i rodziny na pewno znajdą się chętni by sprzedać lub oddać swój jeszcze dobrze działający sprzęt.
Już podstawę opcje można kupić w cenie do 2000 tysięcy zaspokoją najbardziej wymagającego seniora.

[-------]

senior kompNa co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

Liczy się oczywiście grafika, ale także szybkość, tak by senior z powodzeniem mógł bez przeszkód surfować w internecie. Bardzo ważny jest oczywiście monitor. Około 21 calowy ułatwia pracę ze względu na lepszą jakość obrazu i widoczność. W wyborze sprzętu z powodzeniem pomogą bliscy, wnuczki oraz obsługa w sklepie. Podstawowy zestaw komputerowy w przypadku komputera stacjonarnego to oczywiście stacja, monitor, klawiatura, najlepiej z dobrze widocznymi, dużymi klawiszami oraz myszka - może być bezprzewodowa. Dodatkowym udogodnieniem jest drukarka, jeśli senior zamierza drukować dokumenty, rachunki, faktury itp., jednak podczas pierwszego kontaktu z komputerem w domu to zbędny wydatek.W razie potrzeby można dokupić używaną lub odkupić od rodziny.

Internet

Dziś niewielu z nas wyobraża sobie życia bez internetu, także seniorzy coraz bardziej doceniają jego możliwości, zwłaszcza gdy najbliżsi są oddaleni o setki kilometrów. Możliwość rozmowy online , wysyłania maili, płacenia rachunków bez wychodzenia z domu, realizowania swoich pasji, a nawet znalezienia sympatii – to tylko część korzyści, które doceniają osoby starsze. By móc czerpać przyjemność z nich wszystkich potrzebny jest oczywiście modem, wybór modemu i rodzaju internetu seniorzy powinni konsultować z rodziną i fachowcami. Zarówno w komputerze przenośnym, jak i stacjonarnym sprawdzi się internet przenośny (w tzw. kości, pendrivie) jednak sygnał i szybkość są uzależnione od miejsca zamieszkania (taki internet zdecydowanie lepiej funkcjonuje w mieście niż na terenach wiejskich).

Internet stacjonarny poprzez modem z wykorzystaniem linii telefonicznej to najpopularniejsza i obecnie najlepsza forma szybkiego internetu. Warto rozważyć ją, gdy senior, nie jest jeszcze biegły w obsłudze sprzętu komputera i na co dzień potrzebuje stałego dostępu do internetu, np. w celu komunikacji z rodziną.

www.senior.fit.pl