Ceramidy - czym są i jak działają?

Kiedy skóra staje się wysuszona, widać na niej oznaki starzenia to znak, iz czas sięgnąć po kosmetyki zawierające ceramidy. Związki te są naturalnym składnikiem lipidów skóry a ich niedobór prowadzi do takich właśnie zmian skórnych. Ceramidy w kosmetykach powodują, iż nasza skóra szybko odzyskuje świeży wygląd, jest nawilżona i elastyczna. Stosowane są one nie tylko do pielęgnacji skóry twarzy i reszty ciała, ale także włosów. Najczęściej występują jako składniki kremów i maseczek do twarzy, szamponów i żeli oraz emulsji regeneracyjnych i odżywczych. Jakie właściwości mają ceramidy i dlaczego należy je stosować?
2021-08-03 00:00
Udostępnij
Ceramidy - czym są i jak działają?

Czym są ceramidy naturalne?

Czym są ceramidy w kosmetykach? Naturalne ceramidy występują w rogowej warstwie naskórka. Jest to składnik lipidów skóry, których zadaniem jest wypełnianie przerw między komórkami, dzięki czemu skóra jest gładka i elastyczna. Dzięki temu stanowią naturalną barierę, zapobiegającą utracie wody oraz chroniącą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, co umożliwia zachowanie odpowiedniego nawilżenia skóry i naskórka. Występują one nie tylko w rogowej warstwie naskórka, ale także we włosach, zapewniając ich sprężystość oraz elastyczność. Wyodrębniono siedem rodzajów ceramidów, występujących w ludzkiej skórze. Zbadano także zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i zidentyfikowano piętnaście z nich. Ogółem ceramidy zawierają ponad sto składników, z których większość ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Dzięki temu ceramidy nie tylko zapewniają odpowiednie nawilżenie oraz elastyczność skóry oraz chronią przed utratą wody, ale także zapobiegają nadmiernemu złuszczaniu się naskórka oraz oddziaływaniu czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, mróz czy upał. Ceramidy naturalne wraz z wiekiem ulegają zanikaniu, dlatego konieczne staje się zastosowanie ceramidów zawartych w kosmetykach.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry – wsparcie dla naturalnych lipidów w warstwie rogowej naskórka

Czym są ceramidy w kosmetykach? Stanowią one wsparcie dla naturalnych ceramidów, które wraz z wiekiem ulegają stopniowemu zanikaniu. Ilość ceramidów zmniejsza się, co sprawia, iż skóra traci swój elastyczny, gładki wygląd, dlatego odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry przywracają jej świeżość. Ceramidy dostarczane w postaci kosmetyków działają przeciwzmarszczkowo, wypełniają przestrzenie międzykomórkowe neutralizując procesy starzenia i procesy rogowacenia. Produkty na bazie ceramidów są wskazane dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, trądzik czy łuszczycę. Powinny je stosować przede wszystkim osoby posiadające skórę suchą oraz dojrzałą. Ponieważ chronią one przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, powinno ożywać się ich w przypadku wystawienia skóry na działanie promieni uv lub mrozu bez wcześniejszego zastosowania kosmetyków ochronnych. Wskazane jest, by kosmetyki zawierające ceramidy używane były klika razy w ciągu doby – firmy kosmetyczne wykazały, iz już po trzech tygodniach takich zabiegów następuje zauważalna poprawa, a negatywne skutki spowodowane przez nadmierną utratę wody zostaną usunięte.

Ceramidy z kwasami tłuszczowymi – do pielęgnacji włosów

Cearmidy oraz wolne kwasy tłuszczowe i cholesterol stanowią naturalną nieprzepuszczalną barierę ochronną nie tylko dla skóry, ale również włosów. Włosy narażone są na znacznie więcej niekorzystnych działań, gdyż oprócz naturalnych czynników zewnętrznych poddawane są często takim zabiegom, jak farbowanie, modelowanie czy trwała ondulacja. Brak ceramidów sprawia, iż włosy bardzo szybko stają się łamliwe, przesuszone i podatne na uszkodzenia. Do pielęgnacji włosów stosuje się szampony i produkty nawilżające, które przywracają włosom dawny wygląd, stanowiąc nieprzepuszczalną powlokę dla szkodliwych czynników. Szampony z ceramidami oraz różne odżywki, dzięki niskiemu współczynnikowi pH, zamykają łuski włosów, dzięki czemu regenerują się one od środka, staja się wygładzone i sprężyste. W przypadku bardzo zniszczonych włosów stosuje się produkty zawierające dodatkowe składniki odbudowujące, takie jak kwas hialuronowy, olejek jojoba czy ekstrakt z aloesu.

Które ceramidy występują najczęściej?

Ceramidy, czyli substancje tłuszczowe – sfingolipidy, występują w siedmiu odmianach, jednak badania laboratoryjne przeprowadzone kilkanaście lat temu pozwoliły na odkrycie ceramidów identycznych z naturalnymi – EOP, NP i AP. Są to trzy kluczowe ceramidy, znajdujące zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, skóry i włosów. Mimo, iż są produkowane za pomocą procesów biotechnologicznych są one identyczne jak te, które występują w ludzkiej skórze. Połączenie tych trzech ceramidów ma olbrzymi wpływ na poprawę elastyczności skóry, dlatego są nazywane cementem międzykomórkowym. Dlatego wybierając kosmetyki nawilżające powinniśmy w pierwszym rzędzie zwracać uwagę na te, które zawierają ceramidy, gdyż to właśnie one świetnie wpływają na odświeżenie, nawilżenie i strukturę skóry. Odpowiednie kosmetyki znaleźć można na stronie: https://www.superpharm.pl/blog/serum-pod-oczy-ranking