fit.pl mobile logo

Ceramidy - czym są i jak działają?

Kiedy skóra staje się wysuszona, widać na niej oznaki starzenia to znak, iz czas sięgnąć po kosmetyki zawierające ceramidy. Związki te są naturalnym składnikiem lipidów skóry a ich niedobór prowadzi do takich właśnie zmian skórnych. Ceramidy w kosmetykach powodują, iż nasza skóra szybko odzyskuje świeży wygląd, jest nawilżona i elastyczna. Stosowane są one nie tylko do pielęgnacji skóry twarzy i reszty ciała, ale także włosów. Najczęściej występują jako składniki kremów i maseczek do twarzy, szamponów i żeli oraz emulsji regeneracyjnych i odżywczych. Jakie właściwości mają ceramidy i dlaczego należy je stosować?

Czym są ceramidy naturalne?

Czym są ceramidy w kosmetykach? Naturalne ceramidy występują w rogowej warstwie naskórka. Jest to składnik lipidów skóry, których zadaniem jest wypełnianie przerw między komórkami, dzięki czemu skóra jest gładka i elastyczna. Dzięki temu stanowią naturalną barierę, zapobiegającą utracie wody oraz chroniącą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, co umożliwia zachowanie odpowiedniego nawilżenia skóry i naskórka. Występują one nie tylko w rogowej warstwie naskórka, ale także we włosach, zapewniając ich sprężystość oraz elastyczność. Wyodrębniono siedem rodzajów ceramidów, występujących w ludzkiej skórze. Zbadano także zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i zidentyfikowano piętnaście z nich. Ogółem ceramidy zawierają ponad sto składników, z których większość ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Dzięki temu ceramidy nie tylko zapewniają odpowiednie nawilżenie oraz elastyczność skóry oraz chronią przed utratą wody, ale także zapobiegają nadmiernemu złuszczaniu się naskórka oraz oddziaływaniu czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, mróz czy upał. Ceramidy naturalne wraz z wiekiem ulegają zanikaniu, dlatego konieczne staje się zastosowanie ceramidów zawartych w kosmetykach.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry – wsparcie dla naturalnych lipidów w warstwie rogowej naskórka

Czym są ceramidy w kosmetykach? Stanowią one wsparcie dla naturalnych ceramidów, które wraz z wiekiem ulegają stopniowemu zanikaniu. Ilość ceramidów zmniejsza się, co sprawia, iż skóra traci swój elastyczny, gładki wygląd, dlatego odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry przywracają jej świeżość. Ceramidy dostarczane w postaci kosmetyków działają przeciwzmarszczkowo, wypełniają przestrzenie międzykomórkowe neutralizując procesy starzenia i procesy rogowacenia. Produkty na bazie ceramidów są wskazane dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, trądzik czy łuszczycę. Powinny je stosować przede wszystkim osoby posiadające skórę suchą oraz dojrzałą. Ponieważ chronią one przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, powinno ożywać się ich w przypadku wystawienia skóry na działanie promieni uv lub mrozu bez wcześniejszego zastosowania kosmetyków ochronnych. Wskazane jest, by kosmetyki zawierające ceramidy używane były klika razy w ciągu doby – firmy kosmetyczne wykazały, iz już po trzech tygodniach takich zabiegów następuje zauważalna poprawa, a negatywne skutki spowodowane przez nadmierną utratę wody zostaną usunięte.

Ceramidy z kwasami tłuszczowymi – do pielęgnacji włosów

Cearmidy oraz wolne kwasy tłuszczowe i cholesterol stanowią naturalną nieprzepuszczalną barierę ochronną nie tylko dla skóry, ale również włosów. Włosy narażone są na znacznie więcej niekorzystnych działań, gdyż oprócz naturalnych czynników zewnętrznych poddawane są często takim zabiegom, jak farbowanie, modelowanie czy trwała ondulacja. Brak ceramidów sprawia, iż włosy bardzo szybko stają się łamliwe, przesuszone i podatne na uszkodzenia. Do pielęgnacji włosów stosuje się szampony i produkty nawilżające, które przywracają włosom dawny wygląd, stanowiąc nieprzepuszczalną powlokę dla szkodliwych czynników. Szampony z ceramidami oraz różne odżywki, dzięki niskiemu współczynnikowi pH, zamykają łuski włosów, dzięki czemu regenerują się one od środka, staja się wygładzone i sprężyste. W przypadku bardzo zniszczonych włosów stosuje się produkty zawierające dodatkowe składniki odbudowujące, takie jak kwas hialuronowy, olejek jojoba czy ekstrakt z aloesu.

Które ceramidy występują najczęściej?

Ceramidy, czyli substancje tłuszczowe – sfingolipidy, występują w siedmiu odmianach, jednak badania laboratoryjne przeprowadzone kilkanaście lat temu pozwoliły na odkrycie ceramidów identycznych z naturalnymi – EOP, NP i AP. Są to trzy kluczowe ceramidy, znajdujące zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, skóry i włosów. Mimo, iż są produkowane za pomocą procesów biotechnologicznych są one identyczne jak te, które występują w ludzkiej skórze. Połączenie tych trzech ceramidów ma olbrzymi wpływ na poprawę elastyczności skóry, dlatego są nazywane cementem międzykomórkowym. Dlatego wybierając kosmetyki nawilżające powinniśmy w pierwszym rzędzie zwracać uwagę na te, które zawierają ceramidy, gdyż to właśnie one świetnie wpływają na odświeżenie, nawilżenie i strukturę skóry. Odpowiednie kosmetyki znaleźć można na stronie: https://www.superpharm.pl/blog/serum-pod-oczy-ranking

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl