fit.pl mobile logo

Dlaczego warto prostować zęby w każdym wieku?

Leczenie wad zgryzu kojarzone jest głównie z dziećmi i młodzieżą. Warto jednak wiedzieć, że nie istnieje górna granica wieku, do której należy je rozpocząć. Co więcej, prostowanie zębów jest wskazane nie tylko ze względu na estetykę uśmiechu. Piękne zęby mogą co prawda ułatwić kontakty z innymi i dodać nieco pewności siebie, jednak najważniejsze jest przede wszystkim ich zdrowie. Wady zgryzu mogą mieć na nie negatywny wpływ, choćby przez samo utrudnienie czyszczenia nachodzących na siebie zębów.

Wady zgryzu mogą osłabiać kondycję zdrowotną zębów

O właściwym ustawieniu zębów nie powinno się myśleć jedynie pod kątem ich wyglądu. Mogłoby się wydawać, że krzywe zęby to jedynie problem estetyczny, jednak w rzeczywistości ich nieprawidłowe ustawienie może mieć duży wpływ na zdrowie jamy ustnej. Typowe problemy to:

  • utrudnienie utrzymania właściwej higieny zębów, zwłaszcza gdy nachodzą one na siebie, co prowadzi do rozwoju próchnicy i kamienia nazębnego, a także infekcji zębów i dziąseł rozprzestrzeniających się na całą jamę ustną;
  • narażenie zębów, szczególnie wysuniętych poza naturalną linię, na uszkodzenia mechaniczne;
  • nierównomierne zużycie i tym samym ścieranie się zębów – podczas gryzienia i żucia nie wszystkie mają styczność z pokarmem w takim samym stopniu;
  • odsłanianie wrażliwej tkanki w zębach najmocniej używanych, co prowadzi do dolegliwości bólowych i narażenia na różnego rodzaju schorzenia.

Leczenie ortodontyczne może być także konieczne przed niektórymi zabiegami dentystycznymi, w tym głównie uzupełnianiem ubytków. Podczas takich zabiegów lekarz musi mieć dostęp do leczonych zębów, co nie zawsze jest możliwe przy różnego rodzaju wadach zgryzu.

Często właśnie z powodów zdrowotnych ortodonci przyjmują coraz więcej pacjentów, w tym także dorosłych i w dojrzałym wieku. Specjaliści są dostępni w wielu miastach – odpowiedniego dla siebie znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę swoje miejsce zamieszkania, jak choćby „ortodonta Poznań”.

Dlaczego warto dbać o piękny uśmiech?

Uważa się, że własne zdrowie warto cenić wyżej, niż wygląd zewnętrzny, jednak estetyka wad zgryzu nie powinna zostać pominięta. Może ona prowadzić do licznych kompleksów, tym bardziej że niewłaściwe ustawienie zębów odpowiada nie tylko za wygląd samego uśmiechu, ale często i kształt twarzy, zwłaszcza w okolicy ust.

2(5)

Podczas gdy kompleksy odnoszące się do wad zgryzu mogą odbierać pewność siebie i chęć do kontaktów z innymi, piękny uśmiech ułatwia nawiązanie rozmowy czy wywarcie dobrego wrażenia. To dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się nie tylko trwałe korygowanie wad zgryzu, ale i niewidoczne nakładki ortodontyczne, jak clear aligner. Nawet podczas leczenia nie warto rezygnować z pewności siebie!

Zadbane zęby często są odbierane przez ludzi jak znak ogólnego dbania o siebie. W ten sposób piękny uśmiech może ułatwić uzyskanie zaufania rozmówcy, czy nawet zwiększyć subiektywnie odbieraną atrakcyjność.

Skuteczność prostowania zębów u osób dorosłych

Nie istnieje wiek, w którym prostowanie zębów nie byłoby możliwe. Rzeczywiście rozpoczęcie leczenia już w wieku dziecięcym ma swoje zalety, jednak w żaden sposób nie ogranicza możliwości skorzystania z aparatu na zęby dla osób dorosłych. Wraz z upływem lat tkanka zębów twardnieje, przez co zmiana ich ustawienia może potrwać nieco dłużej. Nie zmienia to jednak faktu, że tak, jak w przypadku dzieci, pierwsze efekty powinny być widoczne już w ciągu kilku miesięcy, a po zakończeniu leczenia zęby na stałe pozostają we właściwym ustawieniu.

Zalecane prostowanie zębów u dzieci wynika także z tego, że w tym wieku nawet estetyka zastosowanego aparatu ma dla nich mniejsze znaczenie. Przechodząc leczenie w jak najmłodszym wieku, mogą one wejść w dorosłe życie już z pięknym uśmiechem. Jeżeli jednak wady zgryzu nie zostały skorygowane wcześniej, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozpocząć leczenie ortodontyczne na innym etapie życia.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl